Lokaty: czy to dobry sposób na oszczędzanie?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Masz nadwyżkę pieniędzy na koncie? Chcesz, by nie leżały bezczynnie na koncie i zaczęły pracować na siebie? Do dyspozycji masz szeroki portfel produktów bankowych, które pozwolą na zarobek. Jednym z chętnie wybieranych rozwiązań są lokaty.

Lokata bankowa, mówiąc najprościej, jest umową między klientem a bankiem, na mocy której klient wpłaca na rachunek określoną kwotę pieniędzy, bank zaś może nimi dysponować na czas umowy. Po jej zakończeniu, bank zwraca zdeponowaną kwotę, wraz z wypracowanymi odsetkami. Czy to korzystne rozwiązanie? Dla tych, którzy chcą się zabezpieczyć przed inflacją i oszczędzać bez ryzyka – z całą pewnością tak.

Ile możesz zarobić na lokacie?

Zawrotnych sum oczekiwać nie możesz. Dziś, jak pokazują statystyki, dla przeciętnej lokaty oprocentowanie oscyluje w granicach 2 – 3% w skali roku. Odsetki nie są więc duże. Mają jednak ważną zaletę: są pewne i zostaną Ci wypłacone, pod warunkiem, że nie zerwiesz lokaty przed czasem. O ile w przypadku produktów inwestycyjnych narażasz się na ryzyko, bo nigdy nie masz pewności czy i ile wypracują akcje bądź obligacje, w które wkładasz pieniądze, o tyle lokata posiada gwarancję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i stałe warunki.

Czy 2 – 3% oprocentowania to wszystko, co można „wyciągnąć” z lokaty?

Niekoniecznie. Zwłaszcza jeśli jesteś nowym klientem banku, możesz liczyć na preferencyjne warunki, gdy chodzi o lokaty. Takie atrakcyjne oferty, gdy chodzi o lokaty, są dostępne zarówno dla nowych klientów indywidualnych, jak i na kontach firmowych. Zarobić możesz nawet do 4%. Jeśli więc dysponujesz odrobiną gotówki – poszukaj takiej oferty, by zyskać jak najwięcej.

Ile potrzebujesz, by założyć lokatę?

Minimalne sumy przyjmowane przez banki nie są wygórowane. W większości przypadków, wystarczy 500 złotych, by podpisać umowę na lokatę. Dlaczego nie mniej? Z uwagi na relatywnie niskie oprocentowanie, przy niższej kwocie zyski byłyby znikome. A im więcej środków zamrozisz na lokacie (np. na miesiąc lub dłużej, w zależności od potrzeb), tym więcej odsetek one wypracują.

Warto podkreślić, że często jest tak, że przy wyższej kwocie deponowanej na lokacie, oprocentowanie może być nieco większe. Wszystko zależy od aktualnie dostępnych ofert.

Z kontem czy bez konta?

Większość lokat bankowych jest powiązanych z bankowym kontem. One zazwyczaj dają też korzystniejsze warunki oprocentowania. Są również wygodniejsze. Zazwyczaj, posiadając konto w danym banku, lokatę możesz założyć niemal od ręki – na przykład korzystając z bankowości elektronicznej. Również transfer pieniędzy po zakończeniu trwania lokaty zajmuje dosłownie chwilę, a formalności są ograniczone do minimum. Ale nie wszystkie lokaty wymagają otwarcia / posiadania konta w banku, gdzie zostaną zdeponowane pieniądze – nie musisz więc ograniczać się do współpracy z jedną instytucją finansową.

Jeśli nie wiesz, jaką lokatę wybrać dla siebie, przyjrzyj się rankingowi lokat, dostępnemu na: https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych. Tam znajdziesz wiele przydatnych informacji.