Planujesz wyjazd na narty? Nie zapomnij o polisie!

, Data publikacji:

Wyobraź sobie: piękny dzień, ośnieżony stok i Ty. Nagle przy zjeździe na nartach tracisz równowagę i upadasz. Kontuzja podczas uprawiania zimowych sportów może zdarzyć się nawet doświadczonym. W takich sytuacjach polisa narciarska zapewni Ci wsparcie w trudnej sytuacji. A co, jeśli zachorujesz lub zajdzie inna konieczność odwołania wyjazdu? Sprawdź, co obejmuje takie ubezpieczenie.

Ubezpieczenie narciarskie – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie narciarskie zapewnia finansowe wsparcie w przypadku nieszczęśliwych wypadków podczas uprawiania sportów zimowych. Można ją wykupić jako odrębny produkt – niezależnie od tego, czy ma się wcześniej podpisaną umowę polisy na życie.

Wiele osób zastanawia się, czy ubezpieczenie na narty jest konieczne, gdy ma się Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Otóż tego typu dokument nie gwarantuje pełnej ochrony w razie problemów ze zdrowiem czy wypadku na stoku. W jego ramach można pokryć koszty tylko części usług medycznych, związanych z ratowaniem życia i zdrowia. Oznacza to, że za część z nich – w zależności od przepisów danego kraju, pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni. Co więcej, EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej na stoku oraz transportu medycznego do kraju. A te niestety mogą osiągać zawrotne kwoty.

Urlop w Polsce czy za granicą? Zasięg ubezpieczenia narciarskiego

Wybierając ubezpieczenie narciarskie, koniecznie zwróć uwagę na jego zasięg terytorialny. Polisy mogą obejmować tylko teren Polski, obszar konkretnego państwa za granicą lub oba te obszary.

Jeśli wybierasz się na stok w naszym kraju, ubezpieczenie z zasięgiem ograniczonym do Polski będzie w pełni wystarczające. Natomiast w przypadku wyjazdów zagranicznych konieczne jest wykupienie polisy, która będzie obowiązywała w odwiedzanym miejscu. Przy wyborze produktu należy zaznaczyć odpowiednie pola.

Warto pamiętać, że cena ubezpieczenia narciarskiego może różnić się w zależności od regionu świata. Polisy obejmujące kraje poza Europą, np. Stany Zjednoczone czy Kanadę, mogą być droższe ze względu na wyższe koszty leczenia w tych państwach.

Co obejmuje ubezpieczenie narciarskie?

Zakres polisy na narty może zależeć od rodzaju wybranego produktu. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zazwyczaj warianty podstawowe i rozszerzone, a także liczne pakiety dodatkowych opcji. Dzięki nim w prosty sposób dostosujesz ochronę do swoich indywidualnych potrzeb.

Wariant podstawowy zazwyczaj obejmuje:

  • pokrycie wydatków związanych z leczeniem urazów i chorób na stoku, w tym kosztów hospitalizacji, wizyt lekarskich, leków i transportu medycznego;
  • refundację kosztów akcji ratowniczej na stoku, np. transport helikopterem;
  • zachorowanie na COVID;
  • całodobową pomoc assistance w razie wypadku lub choroby, np. organizacja transportu do placówki medycznej, pomoc w kontakcie z bliskimi;
  • wypłatę świadczenia NWW – np. w sytuacji trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku na stoku;
  • pokrycie kosztów OC w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej, np. podczas zderzenia na stoku.

Wariant rozszerzony może dodatkowo obejmować:

  • ubezpieczenie bagażu – ochronę skutków finansowych przed kradzieżą lub zniszczeniem bagażu podróżnego;
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego – pokrycie kosztów naprawy lub wymiany w przypadku jego uszkodzenia lub kradzieży;
  • auto assistance – pomoc w razie awarii samochodu w trasie na narty.

Ubezpieczenie narciarskie można jeszcze bardziej rozszerzyć np. o opóźnienie lotu, uprawianie sportów wysokiego ryzyka, uprawianie sportów ekstremalnych lub zaostrzenie chorób przewlekłych.

Pamiętaj, że im szerszy zakres ubezpieczenia, tym wyższa składka. Zatem nim ruszysz na stok, zastanów się, jakiego rodzaju ochrony potrzebujesz, aby w razie wypadku mieć zapewnioną odpowiednią opiekę.

Jak działa ubezpieczenie turystyczne na narty?

W razie wystąpienia sytuacji objętej ochroną polisy, takiej jak nieszczęśliwy wypadek na stoku, nagłe zachorowanie, konieczność przeprowadzenia akcji ratowniczej czy kradzież sprzętu, ubezpieczyciel wypłaca należne odszkodowanie. Jak zgłosić szkodę?

W pierwszym kroku skontaktuj się z ubezpieczycielem – mailowo lub za pośrednictwem specjalnej infolinii. Następnie trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym podaje się wszystkie szczegóły na temat zdarzenia, takie jak data, miejsce, okoliczności i rodzaj szkody. Do zgłoszenia należy dołączyć również dokumenty potwierdzające zaistnienie szkody, np. dokumentację medyczną, raporty policyjne, rachunki i faktury. Po przesłaniu informacji ubezpieczyciel rozpatruje je i podejmuje decyzję o wypłacie odszkodowania.

Pamiętaj, że ubezpieczenie narciarskie to nie tylko formalność, ale przede wszystkim inwestycja w spokój i bezpieczeństwo na stoku. Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania, a następnie porównaj oferty dostępne na rynku. Dobrze dobrana polisa zapewni Ci finansowe wsparcie w razie nieprzewidzianych zdarzeń i pozwoli w pełni cieszyć się zimowym urlopem!

art. sponsorowany