Od czego zależy wysokość OC?
Wysokość składki OC jest uzależniona od danych pojazdu, ale również jego właścicieli. A jakie dokładnie informacje są brane pod uwagę przez firmy ubezpieczeniowe przy wyliczaniu ceny za ubezpieczenie samochodu? Przyjrzyjmy się z osobna obu wspomnianym grupom danych.
Dane pojazdu mające wpływ na koszt ubezpieczenia to między innymi:
- Marka i model – ubezpieczyciele mają wgląd do statystyk wskazujących to, którymi autami poruszali się sprawcy największej liczby wypadków. Wytypowane modele trafiają do grup podwyższonego ryzyka, co podnosi wysokość składki za OC.
- Rocznik – starsze samochody są bardziej narażone na nagłe awarie czy uszkodzenia, których wystąpienie na drodze może doprowadzić do spowodowania kolizji. Im więcej lat ma zatem auto, tym wyższy może być koszt ubezpieczenia samochodu.
- Przebieg – mocno wyeksploatowane auto może być podatne na awarie i uszkodzenia. Ocena ryzyka ubezpieczeniowego jest więc tutaj podobna, co w przypadku wieku samochodu: im wyższy przebieg, tym większe ryzyko, że w trakcie jazdy coś pójdzie nie tak i jego kierowca stanie się sprawcą wypadku.
- Pojemność i moc silnika – auta z dużą, mocną jednostką napędową mogą osiągać wyższe prędkości od samochodów ze słabszymi silnikami, stają się zatem potencjalnym zagrożeniem na drodze: czas reakcji przy szybkiej jeździe jest znacznie ograniczony, trudniej też zapanować nad autem, gdy wpadnie w poślizg.
Z kolei informacje o właścicielach auta brane pod uwagę przy wyliczaniu kosztu ubezpieczenia samochodu to przede wszystkim:
- Wiek – młodzi kierowcy są traktowani jako mało doświadczeni za kierownicą, a także bardziej skłonni do brawurowej jazdy od tych starszych. A to wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wyrządzenia szkody komunikacyjnej.
- Lata doświadczenia za kierownicą – starszy kierowca również może płacić więcej za OC od innych osób, gdy ma prawo jazdy od niedawna. Wiąże się to z niewielkim doświadczeniem na drodze, a więc wysokim ryzykiem popełnienia błędu i spowodowania szkody.
- Historia szkodowa – doświadczeni kierowcy cieszący się bezszkodową jazdą są za nią często nagradzani zniżkami na ubezpieczenie samochodu. Z kolei ci mający już na swoim koncie spowodowanie wypadku muszą się liczyć z wyższą składką za OC.
- Stan cywilny, dzieci – statystyki pokazują, że osoby będące w związku małżeńskim oraz mające dzieci jeżdżą ostrożniej i w efekcie powodują mniej wypadków od bezdzietnych singli, bardziej skłonnych do brawury. Ta pierwsza grupa kierowców może zatem liczyć na tańsze OC.
- Miejsce zamieszkania – w dużych miastach jest większy ruch, co zwiększa ryzyko wzięcia udziału w kolizji, a także: koszt ubezpieczenia samochodu.
Fakt, że ubezpieczyciele przy wyliczeniu składki za OC biorą pod uwagę dane i szkodowość wszystkich współwłaścicieli samochodu, jest dobrą wiadomością dla kierowców będących w grupie podwyższonego ryzyka – np. tych początkujących. Mogą oni bowiem dopisać do dowodu rejestracyjnego doświadczonego za kierownicą i pozbawionego tzw. szkodowości małżonka czy rodzica, a tym samym – korzystać z jego zniżek na OC.
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2023 roku?
Ponieważ czynników mających wpływ na koszt ubezpieczenia samochodu jest naprawdę sporo, a wysokość składki wylicza się indywidualnie dla każdego właściciela auta, nie sposób wskazać konkretnej ceny OC. Co nie oznacza, że nie możesz się zorientować w sytuacji, zanim złożysz wniosek o ubezpieczenie w wybranej przez siebie firmie.
Przeciwnie – dzięki darmowym kalkulatorom składek online łatwo sprawdzisz symulowany koszt swojego OC. Podajesz w nich podstawowe informacje o pojeździe oraz jego właścicielu, a algorytm wylicza szacunkową wartość. Takie narzędzie znajdziesz np. na stronie PKO BP.