Singapur od wielu lat przyciągał ludzi biznesu. Uchodzący za azjatycką oazę spokoju, miejsce w którym panuje ład i porządek, gdzie przez niemal cały rok temperatura nie odbiega zbytnio od 30 stopni C – był idealną destynacją do pomnażania pieniędzy. Od kiedy wśród wieżowców Miasta Lwa pojawiły się nowe futurystyczne kształy wyrafinowanego centrum Marina Bay Sands, miejsce to przeżywa prawdziwy boom.
Najdroższe na świecie
Marina Bay Sands uchodzi za najdroższe centrum rekreacyjne świata. Wyceniono je na 8 miliardów dolarów (łącznie z kosztem wykupu terenów). Od kiedy dwa lata temu na horyzoncie tego miasta-państwa pojawiły się trzy identyczne lśniące wieżowce, na których śmiały architekt „położył” obiekt przypominający samolot – ilość zarówno turystów, jak i inwestorów docierających do Singapuru niemal podwoiła się.
Na terenie obiektu zajmującego 120 tysięcy metrów kwadratowych znajduje się nie tylko 55-piętrowy hotel, ale także gigantyczna galeria handlowa, w której swoje – ogromne! – salony mają wszyscy liczący się kreatorzy mody na świecie. Znajdują się tu również sale teatralne, muzea i restauracje. W kasynie, uchodzącym za największy tego typu obiekt na świecie mieszczący się w wieżowcu, zainstalowano 500 stołów do gier i ponad 1 600 automatów.
Jak domek z kart
Projektantem założenia jest Moshe Safdie, izraelsko-kanadyjski architekt, który w 1967 roku zaprojektował kultowe osiedle mieszkalne Habitat 67. Główny budynek odbywającej się wówczas wystawy EXPO 1967 w Quebeku powstał jeszcze na studiach w ramach jego dyplomu. Modernistyczny eksperyment polegający na specyficznym wykorzystaniu prefabrykowanych modułów mieszkalnych okazał się jednym z bardziej trafionych rozwiązań architektonicznych. W odróżnieniu od innych eksperymentalnych jednostek mieszkalnych, projekt Moshe Safdiego do dziś świetnie spełnia swoją funkcję.
Również jego najnowszy projekt Marina Bay Sands charakteryzuje się skomplikowaną, intrygującą formą. Trzy wieżowce połączone imponującą platformą ciągnącą się ponad ich dachami, zainspirowane zostały talią kart. Jak na obiekt powstający w Azji przystało, architektura całego komplesu była konsultowana z mistrzami feng shui. Miejsce to chętnie odwiedzają gwiazdy, takie jak Lady Gaga czy Kylie Minoque.
Wyzwanie dla architektów
Spektakularny projekt Marina Bay Sands postawił budowniczych przed kilkoma poważnymi wyzwaniami. Grupa projektowa inżynierów – Arup, Parsons i Brinkerhoff – znana z rozwiązania problemów konstrukcyjnych powstałej w latach 60 słynnej Opery w Sydney określiła singapurski budynek „najtrudniejszym zadaniem architektonicznym świata”. Jednakże, dzięki pomocy głównych kontrahentów budowlanych, włączając w to: JRP International, Pacific Interiors Supply, Benson Wall Systems oraz Grupę Rockwool, projektanci znaleźli właściwe rozwiązania już na na etapie planowania obiektu. Dzięki wielobranżowej współpracy powstał obiekt, który cechuje się wytrzymałością, natomiast jego przestrzenie wewnętrzne – dobrą akustyką oraz wysokim bezpieczeństwem pożarowym.
Zespól hotelowy jak miasto
Inwestorem gigantycznego obiektu jest amerykańska firma Las Vegas Sands Corporation. Cały kompleks składa się z trzech 55-piętrowych wież, które mieszczą w sumie 2560 pokoi. Jest to struktura, której wszystkie elementy są umieszczone na osiach dwóch ulic. Taki urbanistyczny układ ułatwia orientację w mnogości funkcji oferowanych gościom. Mają oni do dyspozycji nie tylko pokoje hotelowe, ale i butiki, sklepy, restauracje oraz szeroką ofertę rozrywkową: kasyno, muzeum oraz dwa teatry. Na brak wrażeń z pewnością nie będą mogli również narzekać amatorzy luksusowego wypoczynku. W kompleksie znajduje się kąpielisko i centrum spa, a także spektakularny – najwyżej na świecie położony basen i park krajobrazowy z nieprawdopodobnym wręcz widokiem na cały Singapur.
Taras na dachu, zwany SkyParkiem, wznosi się nad wszystkimi trzema wieżami niczym gigantyczna pozioma belka. Jej elementem jest platforma widokowa umieszczona na swobodnie „zawieszonym” ramieniu o długości 65 metrów. Może na niej jednocześnie przebywać aż 900 osób! Taras o długości 340 metrów oferuje gościom zapierającą dech panoramę Singapuru, w tym „dżunglę” imponujących wieżowców dzielnicy bankowej. Na tarasie znajduje się również basen o długości 151 metrów. W czasie kąpiel goście mają poczucie, jakby pływali w morzu – widoczna jest bowiem linia horyzontu. Efekt ten zapewnia woda spływająca po krawedzi basenu na niżej położoną kondygnację. Centralną część tarasu zajmuje park, w którym zgromadzono 250 drzew oraz około 650 innych roślin. Naprawdę warto to zobaczyć!
Ważne adresy
Singapore Airlines – jedne z najlepszych linii lotniczych świata.
Marina Bay Sands – jeden z najbardziej spektakularnych kompleksów architektonicznych.
Lotnisko Changi – Międzynarodowy Port Lotniczy w Singapurze, wyróżnione w 2012 roku złotym medalem.
Zdjęcie dzięki: