Stary Tel Awiw
Dobrym miejscem, by rozpocząć przechadzkę po mieście, jest piękna okolica Neve Tzedek, znajdująca się blisko nabrzeża. Najstarsze osiedle w Tel Awiwie zostało zbudowane pod koniec XIX wieku i było pierwszą żydowską dzielnicą powstałą poza starożytnym portem Jaffa. Mieszkało tu wielu pisarzy i artystów, chociażby laureat Nagrody Nobla Shmuel Agnon, czy malarz i rzeźbiarz Nahum Gutman.
Okolica była zaniedbywana i niszczała aż do lat 80-tych ubiegłego stulecia, kiedy poczyniono wysiłki, by ją odnowić. Labirynt wąskich, krętych uliczek to miejsce, w którym mieści się wiele modnych galerii sztuki, restauracji i kawiarni. Zajrzyj do Chelouche Gallery for Contemporary Art przy ulicy Chisin (chelouchegallery.com).
Neve Tzedek, znajdująca się pomiędzy ulicami Allenby i Arlozorov, jest jedną z najbardziej „kulturalnych” części Tel Awiwu i stanowi widoczny kontrast dla gwarnego i nowoczesnego centrum miasta.
Aba Gil
W Izraelu hummus to nie tylko przekąska, która pomoże ci przetrwać do następnego posiłku – to narodowa obsesja, a najlepsze restauracje mające w ofercie hummus, są tu uważane za skarb narodowy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, o co tyle hałasu, udaj się do Aba Gil na ulicy Yehuda Halevi, równoległej do Sderot Rothschild – podają najlepsze mięso w mieście. Nie spodziewaj się, że będziesz mógł usiąść przy stoliku – większość Izraelczyków zamawia bułkę pitę i hummus na wynos.
W Aba Gil nacisk kładziony jest na zdrową żywność – wszystkie posiłki przygotowywane są więc z organicznych składników. Dla smaku skrop hummus oliwą z oliwek i wyciśnij nań trochę soku z cytryn y. Uwaga: oferta gastronomiczna lokalu nie wykracza poza hummus i bułkę pitę.
Ulica Sheinkin
Jeśli masz ochotę na zakupy, będziesz miał w czym wybierać. Centra handlowe są duże, tętnią życiem i są klimatyzowane. Jeśli jednak wolisz pozostać na świeżym powietrzu, przy ulicy Sheinkin, niedaleko Sderot Rothschild, znajduje się całe mnóstwo butików i knajpek cyganerii. Panuje tu wyjątkowa atmosfera. Znajdziesz tu najnowsze trendy światowej mody, możesz też skosztować owocowych koktajli, które sprzedawane są na licznych straganach, lub usiąść w kawiarni i rozkoszować się niebywałą atmosferą.
Jeśli jesteś głodny wstąp do uroczej restauracji bistro Oma and Ella, serwującej włoską kuchnię. To jedna z najlepszych knajpek w okolicy.
Okolica jest szczególnie popularna wśród młodych i modnych ludzi. Często zaglądają tu izraelskie sławy, więc jeśli chcesz zobaczyć to, co najlepsze w Tel Awiwie, nie omieszkaj odwiedzić tego miejsca.
Plac Rabina
Jeśli pójdziesz do końca ulicy King George, dotrzesz do Placu Rabina, miejsca zamachu na byłego premiera Izraela, Icchaka Rabina. Został zastrzelony, gdy opuszczał pokojowy wiec w 1995 roku. Przez kilka następnych dni plac był centrum żałoby narodowej. Zmieniono wtedy jego nazwę, by upamiętnić przywódcę, który stał się ikoną ruchu pokojowego. Rabin był popularny nie tylko w Izraelu. Ulice w Bonn, Berlinie czy Nowym Jorku, oraz parki w Rzymie, Limie i Montrealu są również nazwane ku czci tego laureata Pokojowej Nagrody Nobla.
Pomimo tego, iż plac sam w sobie nie jest atrakcyjny, pozostaje ważnym miejscem w politycznej historii Izraela. Pomnik Rabina stoi w rogu, w miejscu, w którym został postrzelony, a odwiedzający to miejsce mogą przeczytać inskrypcję jego ostatniego przemówienia po hebrajsku, arabsku czy angielsku – mieści się ona u szczytu schodów prowadzących do miejskiego ratusza.
Park Yarkon
Od parku Yarkon dzieli nas tylko krótka przejażdżka taksówką. Położony jest pomiędzy bulwarem Rokach a osiedlem Bavli w północnym Tel Awiwie. Ta ogromna oaza spokoju ma do zaoferowania szerokie bujne trawniki, ogrody botaniczne, ptaszarnię, park wodny, dwa amfiteatry, sportowe atrakcje i kilka jezior. Jeśli chcesz spędzić czas w aktywny sposób, wypożycz rower na godzinkę i postaraj się zobaczyć jak najwięcej atrakcji. Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest twierdza Binary Bashi z czasów Imperium Osmańskiego. Z tego miejsca rozciąga się uroczy widok na miasto Rosh HaAyin.
Znajdź także kilka chwil, by zwiedzić wschodnią część parku. Możesz tu udać się na spacer po 5-hektarowym ogrodzie i 2,5-hektarowym ogrodzie tropikalnym, dzięki któremu przeniesiesz się do zielonej amazońskiej dżungli.
Muzeum Diaspory Żydowskiej
Polecane przez książkowy bestseller „Tysiąc miejsc, które warto zobaczyć, przed śmiercią”, Beit Hatfutsot, Muzeum Diaspory Żydowskiej, mieści się na północ od parku Yarkon, na terenie miasteczka studenckiego Uniwersytetu Tel Awiwu. Opowiada ono historię diaspory od czasów wygnania z Ziemi Świętej 2000 lat temu, aż do powrotu w to miejsce w roku 1948, kiedy utworzono państwo Izrael.
Korzystając z interaktywnych prezentacji muzeum pomaga zapoznać się z kwestiami istotnymi dla tożsamości Żydów, opowiada też jak trudno było im przystosować się do życia w innych krajach. Zwiedzający muzeum mogą także przeszukać olbrzymią bazę danych, poświęconą genealogii żydowskich rodzin.
Czynne w niedziele, poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach od 10:00 do 16:00, w środy od 10:00 do 18:00, w piątki od 9:00 do 13:00. W soboty nieczynne. Koszt wstępu to około 7 euro.
Wejdź na bh.org.il