Aby jak najefektywniej spożytkować wolny czas w Delhi, najlepiej poruszać się po okolicy prywatnym samochodem. Możemy w tym celu skorzystać z oferty miejscowej firmy TWX (travelworldexperiences.com; tel.: +91 11 4379 9700), wynajmującej klimatyzowane pojazdy wraz z kierowcą i przewodnikiem na półdniowe wycieczki. Koszt takiej usługi to 4700 rupii (ok. 290 zł).
Świątynia Gauri Shankar
Zwiedzanie Delhi warto rozpocząć od wizyty w świątyni Gauri Shankar, mieszczącej się nieopodal legendarnego bazaru Chandi Chowk. To miejsce kultu, wzniesione w XII w. i ponownie odbudowane w 1959 r., poświęcone jest bogu Śiwie oraz jego małżonce Gauri. Co ciekawe, nie zagląda tu prawie żaden turysta, choć jest to niezwykle ważne miejsce dla delhijczyków, którzy przychodzą tu od pokoleń.
Szczególnie nastrojowa jest wieczorna ceremonia zwana aarti (odbywająca się o 19:30), podczas której wierni palą kadzidełka, śpiewają pieśni i ofiarują nagietkowe wieńce figurom bóstw znajdującym się obok 800-letniego lingamu (fallicznego symbolu Śiwy).
Czynne codziennie w godz. 4:30-10:00 i 17:00-21:00; wstęp wolny; zakaz fotografowania wewnątrz świątyni; wejście w długich spodniach i bez obuwia.
Grobowiec Humajuna
Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki po Delhi są malownicze bulwary i ogrody stworzone przez brytyjskiego architekta Edwina Lutyensa w latach 1912-31. Nieopodal wzgórza Raisina zobaczymy także zbudowaną przez niego majestatyczną Bramę Indii. Warto zatrzymać się na filiżankę dobrej kawy serwowanej w modnej kawiarni Threesixty, mieszczącej się w hotelu Oberoi, by następnie udać się pod Grobowiec Humajuna.
Ten imponujący kompleks budowli, który został wybudowany na zlecenie żony władcy, jest obecnie uznawany za arcydzieło architektury wczesnomogolskiej. Charakterystyczne cechy tego obiektu to mury z czerwonego piaskowca i białego marmuru, a także misterne ażurowe ekrany okienne (tzw. jali) oraz pawilony z kopułami (zwane chattri).
Sam grób Humajuna znajduje się w ogrodzie Charbagh z przebiegającymi wzdłuż i wszerz kanałami wodnymi, które sto lat później były inspiracją dla budowniczych Taj Mahal. Tutaj także w 1857 r. wojska brytyjskie pojmały ostatniego władcę Mogołów Bahadura Shaha Zafara, kładąc kres jednej z najwspanialszych dynastii świata.
Czynne od wschodu do zachodu słońca; wstęp 250 rupii (ok. 15 zł).