Choć Salzburg zamieszkuje niespełna 150 tysięcy mieszkańców, odbywa się tu aż 4 tysiące imprez kulturalnych rocznie. Nic dziwnego, uroku tego miasta nie sposób zapomnieć. Twierdza Hohensalzburg, barokowe kopuły i wieże katedry, kościół franciszkanów i uniwersytecki wyglądają jeszcze bardziej majestatycznie na tle góry Mönchsberg. W dali majaczy masyw owianej legendami góry Untersberg. Salzburg ma wiele do zaoferowania. Oprócz spektakularnego położenia, urokliwej atmosfery i pięknej starówki, słynie z licznych festiwali muzycznych i doskonałej kuchni.
Stare Miasto
Otoczona górami i łukiem rzeki Salzach Salzburska Starówka zajmuje zaledwie kilometr kwadratowy, ale nie przez przypadek już od 1997 roku figuruje na liście zabytków UNESCO. Warto wiedzieć, że do 1816 roku Salzburg nie należał do Austrii. Był suwerennym księstwem kościelnym i siedzibą arcybiskupów, którzy nosili tytuły książęce. Państwo to miało długą tradycję – istniało od 696 roku, aż do początków XIX wieku.
Ponieważ w okolicy wydobywano sól i złoto, władcy oraz mieszkańcy miasta uchodzili za zamożnych. Widać to do dziś, wystarczy popatrzec na warowną twierdzę oraz 20 kościołów. Większość z nich to zabytki z czasów baroku, tak jak m.in. Katedra św. Ruperta – patrona i założyciela miasta. Warto również wejść do kościoła św. Piotra przy opactwie Benedyktynów i kościoła Franciszkanów. Spacerując wąskimi uliczkami mijamy zaułki i dziedzińce domów pochodzących z II połowy XIII wieku. Znajduje się tu również rezydencja biskupa i pięć rozległych placów. Tuż przy samej skale, stoją do dziś budynki klasztorne.
Dom Mozarta
Mieści się przy Getreidegasse 9. Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się w tej średniowiecznej kamienicy w mieszkaniu na trzecim piętrze 27 stycznia 1756 roku. Z dawnych czasów pozostała kuchnia, klawikord na którym skomponował 350 dzieł, w tym m.in. „Czarodziejski flet” i „La Clemenza di Tito”, dwa pukle włosów, guziki od surduta, tabakierka i skrzypce, na których grał jako dziecko. Widok z okna nie zmienił się od lat, możemy przypuszczać, że wielki Mozart po przebudzeniu patrzył na kościół.
Festiwale i koncerty
Wybierając się do Salzburga, warto sprawdzić jaki festiwal lub koncert bdzie się odbywał podczas naszego pobytu w tym mieście (www.salzburg.info). Rok artystyczny inauguruje w styczniu Tydzień Mozartowski, po którym następują: Festiwal Wielkanocny, Festiwal w Zielone Świątki oraz letni Festiwal Salzburski. Październik to miesiąc Dni Kultury. Początek listopada upływa pod znakiem jazzu (Salzburska Jesień Jazzowa). Okres oczekiwania na Boże Narodzenie uświetniają nastrojowe Śpiewy Adwentowe w Wielkim Domu Festiwalowym.
Najstarsza restauracja w Europie
Nosi nazwę Piwnicy św. Piotra, a pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi sprzed ponad 1000 lat. Ponoć w 803 roku przejazdem zatrzymał się tu Karol Wielki. Dziś jest tu elegancka restauracja z wieloma salami, znana przede wszystkim z tzw. kolacji mozartowskich. Niemal codziennie można tu zjeść dania z czasów Mozarta (w tym lubianą przez mistrza zupę cynamonową) słuchając i oglądając kilkuosobowego zespołu artystów występujących w strojach z epoki (www.stpeter.at).
Salzburg Flachau Ski Shuttle
Zimą Salzburg oferuje amatorom aktywnego wypoczanku bezpłatne przejazdy do stacji narciarskich. Dzięki temu można połączyć pobyt w rodzinnym mieście Mozarta z uprawianiem sportów zimowych. Specjalny autobus narciarski kursuje do 17 marca 2013 roku i dowozi gości zakwaterowanych w stolicy landu na stoki oddalonego o 70 km Flachau. Ośrodek ten jest częścią rozległych terenów narciarskich Ski amadé, oferujących łącznie 860 km nartostrad. Przystanki dla wsiadających znajdują się przy galerii handlowej Europark (odjazd o godz. 8), przy Mirabellplatz (8.30) oraz przy hotelu Hubertushof w Anif (8.45). Powrót do Salzburga codziennie o godzinie 16. Narciarzom towarzyszy miejscowy przewodnik, który zajmuje się organizacją karnetów, służy pomocą w wynajmie sprzętu sportowego oraz udziela informacji o innych możliwościach aktywnego wypoczynku. www.salzburg.info
Salzburg Card
To najatrakcyjniejszy sposób na poznanie Salzburga! Karta na 24, 48 lub 72 godziny upoważnia do jednorazowego wstępu do wszystkich zabytków i muzeów, a także do korzystanie z autobusów komunikacji miejskiej (www.salzburg.info).
Dobry adres
● Luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel Goldener Hirsch w sercu Starego Miasta na Getreidegasse. www.goldenerhirsch.com/en
● Czterogwiazdkowy, butikowy Hotel Stein leży nad samą rzeką. Śniadania serwowane są w restauracji na przeszklonym dachu. Ponoć działa od 1399 roku; www.hotelstein.at
● Restauracja „Zum Eulenspiegel” położona vis a vis domu Mozarta słynie z dobrej, tradycyjnej kuchni w eleganckim wydaniu. Maleńkie salki rozmieszczone na kilku piętrach urządzone są w stylu rustykalno-średniowiecznym. Przed wiekami mieścił się tu… dom publiczny. www.zum-eulenspiegel.at
●Restauracja „Zum fidelen Affen” słynie z dobrej, typowo austriackiej kuchni i wielu gatunków piwa; e-mail: info@fideleraffe.at.
● W browarze Stiegl już od 1492 roku warzy się tradycyjne piwo marcowe. Po zwiedzaniu – degustacja; www.stiegl.at.
● Hangar-7 – przeszklony gmach na salzburskim lotnisku – pomysł i inwestycja mieszkającego nieopodal właściciela Red Bulla. Można tu podziwiać kolekcję starych samolotów, a także zjeść w jednej z najbardziej wyrafinowanych restauracji w Austrii; www.hangar-7.com
Jak dolecieć?
● LOT-em (www.lot.pl) lub Austrian Airlines (www.austrian.com).
● Bezpośrednie połączenie oferuje Eurolot (www.eurolot.com).