Azjatycki bon-ton. Jak się tam zachować?

Autor tekstu: , Data publikacji:

SINGAPUR

Dominuje tu kultura Zachodu, ale warto znać zwytrzech głównych grup etnicznych: chińskiej, indyjskiej i malajskiej.
Powitanie: Normą jest uścisk dłoni, ale większość Malajów to muzułmanie, więc nie wolno im publicznie dotykać kobiet.
Wizytówki: Wymieniamy je obiema rękoma i dokładnie czytamy przed schowaniem.
Zwroty grzecznościowe: „Mrs” i „Mr”.
Punktualność: Uprzejmie jest przybyć na spotkanie punktualnie lub przed czasem.
Spotkania: Osoba o najwyższej pozycji jest przedstawiana na początku. Singapurczycy nie lubią ostrych starć, dlatego nie należy prezentować zbyt sztywnego stanowiska.
Ubiór: Garnitury tylko na oficjalne okazje, na ogół wystarczą spodnie, koszula i krawat. Panie noszą sukienki lub bluzki i spódnice.
Posiłki i rozrywka: Gospodarz może nakładać gościom jedzenie na talerze. Singapurczycy nie poczują się urażeni jeśli zaproponujemy spotkanie w tańszej restauracji, pod warunkiem, że podają tam dobre jedzenie.

TAJLANDIA

Tajowie, szczególnie z miast, są wyrozumiali i tolerują zachodnie dziwactwa. To jednak nie oznacza, że je akceptują – po prostu nie mówią, gdy coś im się nie podoba.

Powitanie: Zwyczajową formą jest „a wai”, czyli ukłon ze złożonymi dłońmi. Im wyżej są dłonie, tym większy oznaczają szacunek.
Wizytówki: Wymieniamy je obiema rękoma, pamiętając o kontakcie wzrokowym. Uśmiech jest również mile widziany.
Zwroty grzecznościowe: Często używa się zwrotu „Khun”, (do mężczyzn i kobiet), a po nim imię rozmówcy. W bardziej formalnych sytuacjach, na końcu każdego zdania używa się wyrażeń „ka” (do mężczyzn) lub „na ka” (do kobiet). Zwroty te nie mają dokładnego znaczenia – są po prostu uprzejme.
Punktualność: Akceptowane jest spóźnienie od 15 minut, nawet do godziny.
Spotkania: Tajowie rzadko podnoszą głos i nie przerywają rozmówcy. Nie należy wyrażać odmiennego zdania od osoby, która piastuje wysokie stanowisko, nawet jeśli uważamy jej opinię za niedorzeczną. Nasze odmienne stanowisko możemy przedstawić jedynie za zamkniętymi drzwiami. W Tajlandii głowa jest jako święta, a stopyo nieczyste, dlatego nie wolno dotykać czyjejś głowy, ani wskazywać nogami na inną osobę.
Ubiór: Tajowie przykładają dużą wagę do prezencji, więc ubiór formalny jest na miejscu.
Posiłki i rozrywka: W Tajlandii posiłki spożywa się za pomocą łyżki i widelca.

foto azja

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Brak możliwości komentowania.