Gdy wybieramy się do Azji, warto znać panujące tam zasady etykiety. Znajomość lokalnych obyczajów może zdecydować o tym, czy zyskamy potencjalnego kontrahenta. Oto krótki przewodnik po zwyczajach panujących w różnych krajach azjatyckich.
INDIE
Indie, dawna kolonia brytyjska, to tygiel kulturowy z silnie zakorzenionymi brytyjskimi wpływami. Dlatego Hindusi akceptują i zachodnie, i typowo indyjskie gesty.
Powitanie: Stosuje się uścisk dłoni, jednak osoba na niższym stanowisku nie powinna pierwsza wyciągać ręki. Podczas oficjalnych wydarzeń, wykonuje się półukłon z rękami złożonymi na wysokości serca (namaste).
Wizytówki: Karta wizytowa powinna być podawana obiema dłońmi, przy zachowaniu kontaktu wzrokowego z drugą osobą.
Zwroty grzecznościowe: W indyjskiej kulturze nie ma szczególnych zwrotów – wystarczy „Pan” i „Pani” czyli „Mr”, i „Mrs”.
Punktualność: Hindusi zwykle są punktualni, ale warto pamiętać, że nieplanowane wydarzenia, np. korki na drogach, są tu regułą.
Spotkania: Wyrażanie własnego zdania podczas spotkań nie jest mile widziane, róbmy to na osobności. Pracownicy niższego szczebla powinni pamiętać, że krytyka może zostać odebrana jako osobisty atak. Z drugiej strony, w Indiach ceni się pracę zespołową.
Ubiór: Strój powinien być formalny, ale (z racji upałów) pełny ubiór jest zbędny. Mężczyźni noszą spodnie, koszulę i krawat, a kobiety bluzkę i spódnicę do kolan.
Posiłki i rozrywka: Niektórzy Hindusi jedzą mięso tylko w określone dni tygodnia lub nie jedzą go wcale, wielu z nich nie pije tez alkoholu. Przy posiłkach korzysta się ze sztućców, niektóre dania je się rękami.
CHINY
W Chinach liczą się kontakty osobiste i relacje (tzw. „guanxi”). Zachodnie maniery są na miejscu, ale stosując się do zasad miejscowej etykiety, możemy szybciej zdobyć zaufanie. Natomiast w Hongkongu dominuje zachodnia etykieta biznesowa.
Powitanie: Uścisk dłoni, wymiana wizytówek i… zaproszenie na papierosa. Palenie na spotkaniu jest powszechną praktyką.
Wizytówki: Odbieramy je obiema dłońmi, jeśli należą do kogoś ważnego, warto lekko się ukłonić. Pierwsze słowo to zwykle nazwisko – najczęściej wydrukowane w pinyin, łacińskiej transkrypcji chińskich znaków..
Zwroty grzecznościowe: W Putonghua lub urzędowym języku mandaryńskim, „Pan” to „Xiansheng”. Młodsze kobiety tytułuje się „Xiaojie”, a starsze „Nushi”. Rzadziej używaną formą jest „Taitai” (tak tytułuje się mężatki). Nazwisko wymawia się przed zwrotem grzecznościowym.
Punktualność: Im bardziej prominenta osoba, tym dłużej będziemy na nią czekać. Jeśli nie mamy równie uprzywilejowanej pozycji lub nie znamy kontrahenta, spóźnienie zostanie odebrane jako brak szacunku.
Spotkania: Gospodarz lub najwyższy rangą uczestnik spotkania prosi pozostałe osoby o zajęcie miejsc. Nie wolno otwarcie kwestionować jego opinii.
Ubiór: Obowiązuje zachodni strój biznesowy, choć mężczyźni mogą nosić mandaryńskie kołnierzyki, a kobiety tradycyjne suknie qipao. Lepiej nie zakładać wyraźnie drogich rzeczy, aby chiński partner nie pomyślał, że chcemy go przyćmić. Chińczycy cenią stroje wielkich włoskich domów mody.
Posiłki i rozrywka: W ekskluzywnych restauracjach podaje się dwie pary pałeczek – do nabierania potraw ze wspólnych naczyń i do jedzenia. Gdy zostaniemy poczęstowani alkoholem, nie powinniśmy odmawiać, a jeśli musimy, lepiej usprawiedliwić się chorobą.
FILIPINY
Mieszkańcy tego kraju odznaczają się serdecznością i dobrze znają język angielski.
Powitanie: Przy pierwszym spotkaniu podajemy do uścisku prawą dłoń. Jeśli na zakończenie zostaniemy poklepani po plecach to dobry znak. Na kolejnych spotkaniach wystarczy „Kumusta?”(Jak się masz?) Przy pewnej zażyłości dopuszczalne jest „beso, beso”, czyli dotknięcie się policzkami.
Wizytówki: Wymienia się je jedną ręką. Nie czujmy się urażeni, jeśli rozmówca nie przeczyta wizytówki, lecz włoży ją do kieszeni.
Zwroty grzecznościowe: Angielskie „Mrs” i „Mr” sa przyjęte, ale większość od razu zaproponuje, by zwracać się do nich po imieniu. Wyjątkiem są osoby dużo starsze i na bardzo wysokich stanowiskach.
Punktualność: Spóźnienia to nie problem. Wystarczy powiadomić drugą stronę.
Spotkania: Kiedy mówi szef, wszyscy słuchają, wymiana zdań jest mile widziana.
Ubiór: Mężczyźni noszą spodnie od garnituru i koszule z długimi rękawami. Krawat jest opcjonalny, z wyjątkiem rozmów na najwyższym szczeblu. Panie noszą sukienki (lub bluzki) z rękawami i nie za krótkie(przynajmniej do kolan).
Posiłki i rozrywka: Rozmowy biznesowe często kontynuuje się w restauracjach.