Marco Polo. Lotnisko na lagunie

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wenecja – Marco Polo to jedno z najbardziej spektakularnie położonych lotnisk świata. Lądując na nim można podziwiać panoramę miasta, z dominującą Bazyliką Świętego Marka, kopułą kościoła Santa Maria delle Salute i wijącym się przez całą Wenecję Kanałem Grande.

Aby zobaczyć Wenecję w całej okazałości, trzeba podziwiać ją albo od strony morza, albo z powietrza. Wyprawa do tego niezwykłego miasta samolotem ma ogromną zaletę – podczas lądowania na położonym blisko centrum lotnisku Marco Polo mamy okazję zobaczyć całą Wenecję w miniaturze. Trudno opisać, jak wielkie robi wrażenie, zwłaszcza, gdy pogoda sprzyja, a na rozświetlonej słońcem lagunie, wśród wielu zabytków i charakterystycznych pałaców, uda nam się zobaczyć maleńkie czarne punkciki – weneckie gondole.

To międzynarodowe lotnisko, położone zaledwie 12 km na północ od centrum Wenecji, leży w jej lądowej części, w Tessera. Zaledwie 15 minut dzieli je od od zjazdu z autostrady Venezia-Mestre, z miasta można też dojechać dobrze oznakowaną drogą SS14. W ciągu 12 miesięcy ląduje tu i startuje ponad 66 tysięcy samolotów, które przewożą rocznie ponad 7 mln pasażerów.

Wszyscy korzystający z lotniska mają do dyspozycji jeden duży nowoczesny terminal. Halę przylotów usytuowano na parterze. Na pierwszym piętrze znajduje się hala odlotów, hala odpraw, a także wiele sklepów, restauracji i barów. Na drugim piętrze znajdują się biura i sale VIP. Warto pamiętać, że wszelkie usługi i udogodnienia dla pasażerów są dostępne przede wszystkim na parterze i na pierwszym piętrze.

To popularne i piękne lotnisko jest obsługiwane przez ponad 40 międzynarodowych linii lotniczych i 20 innych operatorów.

Z lotniska do centrum

Jest kilka sposobów, aby się tam dostać. Do dyspozycji pasażerów są taksówki zlokalizowane przed wejściem do terminala. Przejazd tradycyjnym taxi do centrum miasta to koszt 20–25 euro, a kurs trwa około 20 minut. Z portu lotniczego można wyjechać również zadając prawdziwego szyku dzięki działającym na lotnisku firmom wynajmującym limuzyny wraz z szoferem.

Zdecydowanie mniej romantyczną (za to konkurencyjną cenowo i naprawdę wygodną) podróżą do centrum Wenecji, jest przejazd autobusem ACTIV i ATVO. Kursują one bardzo często pomiędzy lotniskiem, a najważniejszymi miejscami Wenecji. Docierają m.in. do pobliskiego dworca kolejowego czy na Piazzale Roma, skąd odpływają tramwaje wodne. Linia ACTV nr 4 i 5 dowozi pasażerów do Placu Rzymskiego, autobusy ACTV linii nr 15 kursują do Marghery, ATVO Venezia Air Terminal jeździ na trasie Port Lotniczy Marco Polo – stacja metra Mestre, podobnie jak autobusy ATVO Navetta Flybus. Autobusy podjeżdżają na przystanki co 20–30 minut. Cena biletu do centrum Wenecji to około 2,50 euro, a podróż zajmuje w przybliżeniu pół godziny. Autobusy kursują także do innych włoskich miast oraz zapewniają połączenie z wybrzeżem Adriatyku. Pomiędzy parkingami, terminalem oraz dokami jeżdżą darmowe lotniskowe autobusy.