Agata Janicka poleca je, jako najbardziej ekskluzywny port przesiadkowy w Azji.Singapur jest jednym z najważniejszych portów na świecie, a także największym węzłem lotniczym w Azji Południowo-Wschodniej.
Cały ruch koncentruje się na międzynarodowym lotnisku Changi. Jest ono położone 20 kilometrów na północny wschód od centrum państwa-miasta, usytuowane na wschodnim krańcu wyspy Singapur, w pobliżu dzielnic Pasir Ris, Tampines, Bedok. Podróżni zachwycają się jego zielonymi ogrodami, możliwością skorzystania z centrum spa, basenu, kina, siłowni czy bezpłatnej wycieczki do centrum Singapuru. Do dyspozycji oczekujących na dalszą podróż jest 500 komputerów z bezpłatnym wejściem do internetu, konsole do gier i wspaniałe restauracje serwujące najlepsze dania kuchni orientalnej.
Lot z przesiadką
Lotnisko jest główną bazą Singapore Airlines i bardzo ważnym portem dla takich gigantów jak Garuda Indonesia czy australijski Qantas.
Rocznie obsługuje 44 miliony pasażerów, co jest 19 wynikiem na świecie i 5 w Azji, po Tokio, Pekinie, Hongkongu oraz Bangkoku. Powstało w latach siedemdziesiątych XX wieku i wciąż jest rozbudowywane. Podróż z Europy do Singapuru trwa 12 godzin. Z Warszawy nie ma bezpośrednich połączeń, trzeba przesiąść się we Frankfurcie, Paryżu, Londynie czy Amsterdamie.
Cuda Azji
Changi uchodzi za najpopularniejsze lotnisko w tym regionie świata, a pasażerowie mający do wyboru przesiadkę na kilku azjatyckich lotniskach, zwykle wybierają to piękne i funkcjonalne miejsce, przyrównując je do pięciogwiazdkowego hotelu.
Jedną z atrakcji jest zwiedzanie… samego lotniska. Szczególny zachwyt budzą bujne ogrody usytuowane zarówno węwnątrz, jak i na zewnątrz portu lotniczego. Rosnące w nich kolorowe orchidee, palmy, rododendrony, kaktusy, ale także słoneczniki – otoczone strumykami i oczkami wodnymi dają wytchnienie po długiej podróży. Szczególnie wyrafinowane wydają się unoszące się nad nimi kolorowe motyle…Na Changi można także skorzystać z pokoi dla VIP-ów, specjalnych poczekalni, a na posiadaczy karty Diners Club czekają dwa saloniki. Jeden z nich – Plaza Premium Lounge oferuje bezpłatnie zdrowe przekąski, napoje, dostęp do internetu. Za dodatkową opłatą można tam skorzystać z sali fitness, zabiegów masażu i refleksologii stóp, a także wynająć pokój.
Raj darmowych usług
Lotnisko w Singapurze jest prawdziwym rajem jeśli chodzi o darmowe usługi.
W Terminalu 3 można skorzystać z darmowego kina, w którym przez 24 godziny na dobę wyświetlane są hollywodzkie hity. Z kolei Terminal 2 przyciąga darmowymi konsolami do gry: XBOX 360 i Sony PlayStation 3.Na lotnisku Changi nie ma też najmniejszego problemu z dostępem do bezprzewodowego internetu, co więcej z sieci można też skorzystać w ponad 500 kioskach internetowych.
Terminale i taksówki
Lotnisko posiada 5 terminali pasażerskich. Terminale 1, 2 i 3 są ze sobą połączone, można poruszać się po nich pieszo lub specjalną kolejką.
Terminal JetQuay, usytuowany za terminalem 2, jest przeznaczony do obsługi specjalnych gości i VIP-ów. Piąty terminal – Budget obsługuje tanich przewoźników. Wszystkie terminale mogą razem odprawić do 73 milionów pasażerów rocznie. Lotnisko obsługują m.in. takie linie lotnicze, jak: Air China, Air France, Air Asia, British Airways, Cathay Pacific, KLM, Lufthansa, Singapore Airlines.
Postoje taksówek są usytuowane przed halami przylotów. Podróż do centrum miasta trwa pół godziny i – korzystając z tego środka lokomocji – kosztuje 18-38 SGD. Autobus lotniskowy – Airport Shuttle obsługuje większość hoteli w Singapurze. Przejazd nim z lotniska do miasta kosztuje 9 SGD. Autobus komunikacji miejskiej numer 36 kursuje na trasie lotnisko – centrum miasta w godzinach od 6.00 do 24.00. Podróż nim trwa 40 minut, a bilet kosztuje 2 SGD. Stacja kolejowa Mass Rapid znajduje się pod terminalami 2 oraz 3. Jest połączona z halami przylotów i odlotów windami oraz ruchomymi schodami. Pierwszy pociąg odjeżdża z lotniska o 5.30, ostatni o 23.18.