Barcelona
Gaudi, zakupy i plaże
Jedno z najbardziej fascynujących i inspirujących miast świata. Stolica Katalonii ze słynnym Rambla – 2 kilometrowym deptakiem biegnącym od Placa Catalunya do pomnika Kolumba w porcie, miasto Gaudiego, Miro i Carrerasa, centrum mody i designu z gotycką starówką. Idealne miejsce na wakacje dla tych, którzy cenią sobie dobre jedzenie, wyrafinowane hotele, zakupy i gorący hiszpański temperament.
Co zobaczyć?
Port i promenadę La Rambla, przy której mieści się wiele kawiarni, restauracjii i barów ze słynnymi hiszpańskimi przystawkami – tapas; budowle Gaudiego: kościół Sagrada Familia, Park Guell, Casa Vicens, Casa Batllo; Dzielnicę Gotycką, a szczególnie jej katedrę z XIII wieku; Barcelonettę – dzielnicę portową, w której można zjeść najlepsze owoce morza, stadion piłkarski FB, sklepy przy Diagonal i Passeig de Gracia.
Hotele
Hotel Arts – wyjątkowy!
Hotel Majestic – stylowy;
Restauracje
7 Portes – legendarna!
El Botafumeiro – słynąca z owoców morza;
Jak dojechać?
Bezpośrednio z Warszawy samolotem LOT-u.
Bonifacio
Najbardziej fotogeniczne miasto Korsyki
Port Bonifacio, zamieszkały poza sezonem przez zaledwie 2 500 osób osłaniają przed siłami natury 60-metrowe skały. Stare Miasto jest położone tak blisko brzegu spektakularnych klifów, że niekiedy wydaje się, iż pierwszy sztorm porwie w głębiny domy i mieszkańców tego pięknego zakątka.
Co zobaczyć?
Górne Miasto z jego eleganckimi restauracjami i butikami; plażę Sutta Rocca, z której można obserwować formacje skalne; cytadelę, a także punkt widokowy, z którego roztacza się spektakularny widok La Maniche. Trzeba zobaczyć także Schody Króla Aragonii, 187 stopni, które – według legendy – zostały w 1420 roku wykute w skale w ciągu jednej nocy.
Hotele
La Caravelle – najlepsze pokoje z widokiem
www.hotelrestaurant-lacaravelle-bonifacio.com
Le Roy D’Aragon – w sercu miasta
Restauracje
Restaurant Du Centre Nautique – elegancka, z widokiem na port
Stella D’Oro – specjały z lądu i morza
Jak dojechać?
Samolotem z Warszawy do Nicei, a następnie promem lub samolotem do Figari na południu wyspy.
Eivissa
Stolica Ibizy, która nie zasypia nigdy
Najpiękniej jest dotrzeć do Eivissy od strony morza, płynąc statkiem np. z Barcelony. Widok starego miasta Dalt Vila, jaki roztacza się z jego pokładu, nie ma sobie równych – nie tylko na Balearach. Miasto kamiennych i pobielonych domów otoczonych krzewami oleandrów, założone przez Fenicjan w połowie VII wieku p.n.e., ze spektakularną katedrą pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej – nocą zamienia się w parkiet do tańca i zabawy.
Co zobaczyć?
Starówkę, z jej wąskimi, stromymi uliczkami; Plac Hiszpański przy którym stoi ratusz; targ kwiatowo-owocowy Es Mercat Vell; pasaż Vara de Rey – z najlepszymi sklepami na wyspie; plaże: de Talamanca, de ses Figuertes a także Sant Rafael znana z działających tu klubów „Amnesia” i „Privilege”.
Hotele
El Palacio – w samym centrum Dalt Vila
El Corsario – z widokiem na zatokę i miasto
Restauracje
El Cigarral – wyśmienita kuchnia śródziemnomorska
La Oliva – tradycyjna kuchnia Ibizy, w centrum Starego Miasta
Jak dojechać?
Samolotem (w sezonie letnim czartery bezpośrednio z Warszawy) lub samolotem rejsowym do Barcelony, a następnie promem.
Ryga
Zielone miasto dla zakochanych
Stolica Łotwy jest miastem zieleni, malowniczo położonym nad rzeką Dźwiną. Z jej 22 parków najbardziej polecamy ten z Mostem Zakochanych, gdzie pary wieszają na drzewach kłódki, a kluczyki wyrzucają za siebie – do wody. Podobno ta czynność gwarantuje wieczną miłość.
Co zobaczyć?
Urokliwe uliczki z kupieckimi domami, typowymi dla dawnych miast Północy, takie jak Dom Wagi, Dom Bractwa Czarnogłowych, a także kompleks kolorowych kamieniczek „Trzej Bracia”; Starówkę z kościołem św. Piotra z 1209 roku; Zamek Ryski z XIV wieku; secesyjne kamienice – o miano najpiękniejszych rywalizują te z Alberta iela, Elizabetes iela i Urlandes iela.
Hotele:
Grand Palace – najlepszy w mieście
Old City Boutique Hotel – nowoczesny na Starówce
Restauracje:
Put Vejini – łotewska
Nostalgija – europejska
Jak dojechać?
Samochodem lub samolotem linii Air Baltic z Warszawy lub Gdańska.
Bergen
Z widokiem na fiordy
Całe życie tego urokliwego norweskiego miasta koncentruje się wokół portu i hanzeatyckiej dzielnicy Bryggen, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Odwiedzając targ rybny przy nabrzeżu można spróbować owoców morza prosto z łodzi rybackiej. Bergen warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na jego niepowtarzalną atmosferę. W mieście liczącym 230 tys. mieszkańców co dzień odbywają się ciekawe imprezy, koncerty i festiwale. Można śmiało powiedzieć, że jest ono kulturalnym centrum Norwegii.
Co zobaczyć?
Dawne domy kupieckie i magazyny, w których dziś mieszczą się sklepy z pamiątkami, galerie sztuki, restauracje i bary; park przy twierdzy Bergenhus kilka kroków na północ od Bryggen; muzeum Troldhaugen, w którym można się dużo dowiedzieć o najsławniejszym mieszkańcu Bergen – norweskim kompozytorze Edwardzie Griegu. Przy nabrzeżu zatoki Vågen znajduje się targ rybny Torget, gdzie oprócz świeżych śledzi, krabów i krewetek można posmakować mięsa renifera. Aby zobaczyć miasto z innej perspektywy, warto wjechać kolejką linową na pobliskie wzgórze Fløyen, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę.
Hotele
Thon Hotel Bristol – doskonale położony
Scandic Bergen City – nowoczesny, komfortowy
Restauracje
Wesselstuen – wyrafinowana
Dickens – najlepsze owoce morza w sercu miasta
Jak dojechać?
Bezpośrednio tanimi liniami Air Norwegian z Warszawy lub z Krakowa – z przesiadką w Oslo.
Sewilla
Miasto Carmen i Don Juana
Refren hiszpańskiej piosenki mówi, że „kto nie widział Sewilli, ten nigdy nie patrzył z zachwytem”. To idealne miejsce na wakacje o każdej porze roku, zarówno w andaluzyjskim słońcu lata, jak i w czasie grudniowych deszczów. Tu wiedli swoje fikcyjne życie bajronowski Don Juan, Carmen Bizeta i cyrulik Rossiniego. Stąd Magellan wyruszył w podróż dookoła świata. Dziś miasto słynie z bujnego życia nocnego.
Co zobaczyć? Monumentalną katedrę ze wznoszącą się z tyłu Giraldą, Alkazar – pałac królewski, którego początki sięgają czasów kalifatu, w którym bywali Kolumb i Magellan; Barrio de Santa Cruz – dawną dzielnicę żydowską, dziś modne miejsce pełne sklepów i restauracji; Plac Hiszpański na którym można wciąż poczuć atmosferę dawnej Sewilli; Calle Sierpes – modne miejsce spotkań wijące się od La Campana do Plaza de San Francisco, Plaza Alfalfa – na której można przez całą noc tańczyć nie tylko flamenco.
Hotele
Casa de Carmona – arystokratyczna rezydencja z XVI wieku
Parador Alcazar del Rey Don Pedro – budynek w stylu mudejar z widokiem na miasto
Restauracje
Corral del Agua – patio w XVIII wiecznym budynku
Egana-Oriza – położona w pobliżu fabryki tytoniu, gdzie według legendy pracowała operowa Carmen, dania inspirowane kuchnią baskijską
Jak dojechać?
Samolotem, z przesiadką w jednym z europejskich miast.