Toronto.Miasto z klasą

Autor tekstu: , Data publikacji:

Hotelowy raj

Jednakże ja udaję się teraz ulicą King Street na wschód, gdzie czeka mnie kolejne spotkanie. Mijam Kanadyjską Aleję Sław z odciśniętymi dłoniami gwiazd. Znajdują się tu liczne teatry, a także hala koncertowa Roy Thomson Hall, w której siedzibę ma Orkiestra Symfoniczna Toronto. Docieram do dzielnicy finansowej, aby zwiedzić kompleks Trump International Hotel and Tower.

Hotele w centrum Toronto są dziś gruntownie odnawiane. W zeszłym roku tutejszy Ritz-Carlton został wyróżniony pięcioma diamentami AAA (American Automobile Association). Działający od stycznia Trump Toronto stał się jego głównym rywalem, a jeszcze w tym roku swoje podwoje otworzą kolejne luksusowe hotele: Shangri-La oraz Four Seasons. Niedawno otwarto również dwa hotele butikowe: Thompson Toronto oraz Hôtel Le Germain Maple Leaf Square.

Wszystkie te obiekty, z wyjątkiem Four Seasons, znajdują się w pobliżu kompleksu Lightbox i nie jest to dziełem przypadku.
–Jesteśmy w samym środku rozkwitającego centrum miasta – przekonuje Donald Trump Junior, wiceprezes Trump Organisation. – W innych stolicach finansowych, takich jak choćby Nowy Jork, dzielnice biznesowe i artystyczne są oddzielone, natomiast tutaj są one ze sobą przemieszane. Poza tym, w weekend nikt nie ma prawa się tu nudzić i dlatego sądzę, że ten hotel nigdy nie będzie świecił pustkami.

Na imprezę jeden krok

Przedstawienia i imprezy sportowe odbywają się tu w miejscach położonych zaledwie o krok od biurowców przy ulicach King i York. W Air Kanada Centre organizowane są koncerty rockowe, a także mecze koszykówki i hokeja; w Rogers Centre można oglądać mecze piłki nożnej oraz baseballu; natomiast teatr komediowy Second City był trampoliną do kariery takich komików jak John Candy czy Mike Myers. The Four Seasons Performing Arts Centre organizuje przedstawienia operowe oraz baletowe, a Sony Centre for the Performing Arts jest teatrem w stylu off-Broadway.

Ciekawostek kulturalnych jest tak wiele, że nawet rdzenni mieszkańcy Toronto nie wiedzą o wielu z nich. Dla przykładu, po ostatnim sobotnim występie w Second City widzowie mogą przyglądać się próbom aktorów do przyszłych przedstawień, a na ścianach i sufitach teatru Princess of Wales Theatre znajduje się największa na świecie kolekcja murali amerykańskiego ekspresjonisty abstrakcyjnego, Franka Stelli.
Dwie główne atrakcje Bloor Street to Bata Shoe Museum – prezentujące obuwie z wielu zakątków świata oraz Royal Ontario Museum, które w 2007 roku wywołało głośne kontrowersje w związku z dobudówką o nazwie Michael Lee-Chin Crystal, według projektu Daniela Libeskinda.

Pomiędzy kompleksem Lightbox i Royal Ontario Museum znajduje się Art Gallery of Ontario, która także ma własną sławną dobudówkę autorstwa Franka Gehry. Dorastał on na Beverly Street, w pobliżu galerii i w latach 30 uczęszczał tu na zajęcia plastyczne. W 2008 roku według jego projektu stworzono tu serię pofalowanych przestrzeni, połączonych ze sobą spiralnymi schodami wykonanymi z jasnego drewna.
Niektóre z zajęć, na które uczęszczał Gehry, prowadził Lawren Harris. Należał on do kanadyjskiej Grupy Siedmiu – czyli kolektywu malarzy pejzażystów ery wielkiego kryzysu, a wiele jego prac znajduje się w tutejszej galerii. Można tu spędzić całe popołudnie, ale pogoda jest cudowna, więc postanawiam wybrać się na spacer.

Toronto ma 8 tysięcy hektarów parków, a także sporo plaż, szlaków turystycznych i rowerowych oraz rzek uchodzących do jeziora Ontario. Po dotarciu na brzeg jeziora można zrozumieć jak wyraziste i naturalne jest to miasto. Ontario jest najmniejszym z pięciu Wielkich Jezior, które stanowią słodkowodną granicę między Kanadą i wschodnią częścią USA, choć jego powierzchnia to i tak prawie 20 tysięcy km ².W Queen’s Quay Terminal – odremontowanym budynku portowym, w którym mieszczą się rozmaite stragany rzemieślnicze i butiki, zatrzymuję się przy Muzeum Sztuki Eskimoskiej, aby popodziwiać fascynujące oryginalne rzeźby. W tak pogodny dzień warto udać się na szczyt wieży CN Tower, skąd można dojrzeć rozmyte kontury Buffalo w stanie Nowy Jork. Ale ja, patrząc przez okno galerii widzę tylko bezkres wód i niezgłębione możliwości Toronto.

Dobre adresy:
Baza noclegowa

Ritz-Carlton Toronto

Ten 267-pokojowy obiekt znajduje się blisko kompleksu TIFF Bell Lightbox oraz Metro Toronto Convention Centre. Restauracja TOCA prowadzona przez Toma Brodi jest ulubionym zakątkiem biznesmenów. Popularne jest też spa o powierzchni 2137 m2 i salonik DEQ z widokierm na wieżę CN Tower.

181 Wellington Street West; tel. +1 416 585 2500; ritzcarlton.com
cena za pokój od 616 C$ (ok. 2000 zł)

Trump International Hotel AND Tower Toronto

Najwyższy w kraju budynek mieszkalny (65 pięter plus iglica). Na 31 piętrze, w restauracji Stock można zjeść posiłek na świeżym powietrzu, a w spa Quartz znajdziemy sale zabiegowe, basen ze słoną wodą i salon fryzjerski.
325 Bay Street; tel. +1 416 306 5800;
trumptorontohotel.com
cena za pokój od 672 C$ (ok. 2200 zł)

Thompson Toronto

102 pokoje i salonik z przeszklonym sufitem (wstęp tylko dla gości i posiadaczy kart VIP) – popularny do tego stopnia, że niektórzy rezerwują tu pokój, tylko po to, by móc spędzić tu wieczór. W hotelu znajduje się też spa, centrum jogi i restauracja Thompson.
550 Wellington Street West;
tel. +1 416 640 7778; thompsonhotels.com
cena za pokój od 338 C$ (ok. 1100 zł)

Metropolitan Hotel Toronto

427 pokoi oraz wyjątkowa restauracja Lai Wah Heen, w której potrawy kuchni kantońskiej przygotowywane przez mistrza Terrence’a Chana przyciągają ludzi znanych z pierwszych stron gazet.
108 Chestnut Street; tel. +1 416 977 5000; metropolitan.com
cena za pokój od 177 C$ (ok. 560 zł)

SoHo Metropolitan Hotel and Residences

92 pokoje i opinia, że to drugi dom hokeistów, raperów i filmowców. Znajdziemy tu restauracje, kawiarnio-piekarnię oraz siłownię. Mając specjalną kartę z lobby można przejść do sąsiedniego budynku, w którym mieszczą się apartamenty wynajmowane na dłuższe okresy.
318 Wellington Street West; tel. +1 416 599 8800; metropolitan.com
cena za pokój od C$265 (ok. 850 zł)

The Drake Hotel

19-pokojowy hotel jest stałym elementem lokalnej sceny artystycznej. W podziemiach działa klub, w którym artyści spróbują przyciągnąć uwagę producentów.
1,150 Queen Street West; tel. +1 416 531 5042; thedrakehotel.ca
cena za pokój od 225 C$ (ok. 720 zł)