Świat w trójwymiarze. 10 najlepszych drukarek 3D

Autor tekstu: , Data publikacji:

Trzecia Rewolucja Przemysłowa sprowadziła drukarki 3D pod przysłowiowe strzechy. Nasz korespondent Steve Dinneen opisuje dziesięć ciekawych urządzeń tego typu, na które warto zwrócić uwagę.

Druk w trójwymiarze to nadal dość futurystycznie brzmiące pojęcie. Jednak niedawno technologię tę okrzyknięto awangardą Trzeciej Rewolucji Przemysłowej, umożliwiającą każdemu, kto posiada względnie niewielkie fundusze, drukowanie przedmiotów – od prostych ozdób, po części samochodowe, a nawet – obuwie.

Technologia druku 3D polega na przekształcaniu obrazu w obiekt stały, przez nakładanie na siebie w poziomie tysięcy mikroskopijnych warstw materiału (tzw. „sequential layering”). Można to zrobić na kilka sposobów, ale dwa najczęstsze polegają na zmiękczaniu materiału do obróbki, oraz utwardzaniu cieczy światłoczułej za pomocą promieniowania ultrafioletowego.Proces ten, zwany obróbką przyrostową, jest poniekąd odwróceniem procesu powstawania rzeźby, podczas którego artysta obrabia materiał, wycinając z niego niepotrzebne elementy (jest to tzw. obróbka ubytkowa).Obróbka przyrostowa umożliwia budowę misternych konstrukcji o kształtach, których nie dałoby się osiągnąć za pomocą innych metod. Można nawet tworzyć przedmioty z ruchomymi częściami.

cubex 3

Materiały, które można w ten sposób obrabiać to m.in. metal, sól, cukier, drewno, cement, ceramika, włókna węglowe, krzem i guma. Teoretycznie, obróbce 3D można poddać każdy materiał, który da się roztopić, a następnie ułożyć warstwami. Najnowocześniejsze urządzenia tego typu, takie jak choćby Stratasys Objet500, potrafią drukować z wykorzystaniem kilku rodzajów materiału jednocześnie (choć z  powodu ceny, dochodzącej do blisko miliona złotych, nie jest to sprzęt dla amatorów).

Choć technologia druku 3D wciąż w powijakach (pojawiła się 30 lat temu, ale jej gwałtowny rozwój nastąpił w ostatniej dekadzie), to jej potencjał można określić jako naprawdę spory. Producenci pracują już nad drukarkami dla potrzeb medycyny, które mogłyby tworzyć ludzkie stawy lub zęby. Niektórzy projektanci mody stworzyli za pomocą druku 3D całe sukienki. Nokia udostępniła swoim klientom schematy potrzebne do wydruku futerałów dla smartfonów z serii Lumia, natomiast Rolls-Royce planuje wykorzystać druk 3D w procesie produkcji silników odrzutowych.

Większość domowych drukarek 3D potrafi tworzyć jedynie niewielkie przedmioty, ale istnieją także urządzenia zdolne do druku obiektów o rozmiarze piłki do koszykówki. Spadają też ceny – obecnie można znaleźć już sprzęt za mniej niż 5 tysięcy złotych. Urządzenia te są również coraz bardziej kompaktowe. Oto kilka najlepszych i najbardziej innowacyjnych modeli.

CUBEX TRIO. Wszechstronna

Cena: 1650 funtów angielskich cubify.com/cube

cubex1

Cubex Trio to jedna z najbardziej znanych drukarek 3D. Od konkurencji odróżnia ją to, że może za jednym razem obrabiać dwa różne materiały (na przykład ABS i polilaktyd). Potrafi również drukować w trzech kolorach na raz, co znacząco zwiększa możliwości jej zastosowania. Rozdzielczość (100 mikronów) nie jest najgorsza, choć konkurencyjne urządzenia oferują lepszą.

Maksymalny rozmiar wydruku:
18.5 cm x 26.5 cm x 24 cm
PLUSY Druk w różnych kolorach i materiałach
MINUSY Droga

FLASHFORGE CREATOR II. Dla początkujących

FLASHFORGE CREATOR II

Cena: 730 funtów angielskich, imakr.com
Creator II to relatywnie niedrogie urządzenie typu single extruder (z pojedynczą wytłaczarką), drukujące w rozdzielczości 100 mikronów. Przeznaczone bardziej dla amatorów druku 3D niż do profesjonalnego zastosowania. To jedna z lżejszych drukarek w zestawieniu (15kg). Drukuje w tworzywach typu ABS i PLA i wykorzystuje oprogramowanie open-source, które można pobrać bezpłatnie ze strony producenta.

Maksymalny rozmiar wydruku:
22,5 cm x 14,5 cm x 15 cm
PLUSY Niedroga i przenośna
MINUSY Pojedyncza wytłaczarka

PRINTRBOT JR (V2). Solidna

PRINTRBOT JR (V2)

Cena: 700 dolarów (zmontowana), printrbot.com

To bardzo solidne urządzenie. Można ją kupić w całości lub do montażu, dzięki czemu jest poręczniejsza w transporcie (waży 8,2 kg). To sprzęt, oferujący względnie szybki wydruk i łatwą komunikację z komputerem (przez port USB). Wykorzystuje tylko jeden rodzaj materiału (żywica), więc drukowane przedmioty są jednokolorowe.

Maksymalny rozmiar wydruku:
15 cm x 15 cm x 15 cm
PLUSY Wszechstronna
MINUSY Druk w jednym kolorze

ULTIMAKER2. Rynkowy lider

Cena: 2000 funtów angielskich imakr.com

Um-2_1

To prawdopodobnie najlepsza drukarka 3D na rynku. Jest szybka i dobrze wyposażona. Drukuje w jednym kolorze, ale już wkrótce, po rozbudowie, będzie mogła tworzyć dwukolorowe przedmioty. Produkty charakteryzują się doskonałą jakością i perfekcyjnym wykończeniem. Urządzenie obsługuje karty pamięci SD oraz USB, ale jeszcze w tym roku będzie kompatybilne z wi-fi.

Maksymalny rozmiar wydruku:
23 cm x 22.5 cm x 25 cm
PLUSY Bardzo szybka
MINUSY Dość kosztowna i na razie nie współdziała z wi-fi