10 najdłuższych lotów na świecie! Nasz raport

, Data publikacji:

Uruchomienie przez Qatar Airways najdłuższego pasażerskiego połączenia lotniczego między Dohą i nowozelandzkim Auckland skłoniło nas do stworzenia listy najdłuższych tras oferowanych na naszym globie.

Należy pamiętać, że przytoczone tu odległości wyznaczone są po ortodromie (czyli są to najmniejsze odległości między dwoma punktami, mierzone wzdłuż powierzchni ziemi). Mogą więc one znacznie różnić się od realnych długości tras pokonywanych przez samoloty.

Qatar Airways
Z: Dohy
Do: Auckland

Dystans: 14 535 km

To najdłuższe na świecie bezpośrednie pasażerskie połączenie lotnicze zostało uruchomione w lutym bieżącego roku. Podczas lotu, który trwa blisko 17,5 godziny, samolot pokonuje dystans 14 535 kilometrów. Jest to także pierwsze połączenie Qatar Airways do Nowej Zelandii. Trasa obsługiwana jest maszynami typu B777 z 259 miejscami na pokładzie, w tym z 42 fotelami rozkładanymi na płasko.
qatarairways.com

Emirates
Z: Dubaju
Do: Auckland

Dystans: 14 200 km

Emirates to kolejny przewoźnik znad Zatoki oferujący połączenie do Auckland, które od marca 2016 roku do czasu uruchomienia przez Katarczyków rejsów z Dohy dzierżyło tytuł najdłuższego na świecie. Początkowo codzienne loty na tej trasie obsługiwane były maszynami B777-200LR, ale obecnie zastąpiły je nowoczesne Airbusy 380 Superjumbo. Przewoźnik oferuje także połączenie z Dubaju do Auckland z międzylądowaniem w Australii, obsługiwane trzy razy dziennie przez samolot A380. emirates.com

Qantas
Z: Sydney
Do: Dallas

Dystans: 13 800 km

Zanim bliskowschodnie linie uruchomiły swoje superpołączenia do Auckland, rekord długości lotu pasażerskiego należał do australijskiego narodowego przewoźnika na trasie Sydney – Dallas. Trasę tę uruchomiono w 2014 roku, a obecnie obsługują ją maszyny typu A380. Lot trwa około 16 godzin i 50 minut.
qantas.com.au

Singapore Airlines
Z: Singapuru
Do: San Francisco

Dystans: 13 595 km

Bezpośrednie połączenie między Singapurem i San Francisco, które uruchomiono w październiku 2016 roku, jest obecnie najdłuższym, jakie linie Singapore Airlines posiadają w swojej ofercie. Trasę obsługują modele Airbus 350-900, na których pokładach znajdują się 42 fotele Klasy Biznes, 24 Premium Economy i 187 miejsc w Klasie Ekonomicznej.
singaporeair.com

United
Z:  San Francisco
Do:  Singapuru

Dystans: 13 595 km

Linie United są kolejnym przewoźnikiem oferującym loty na trasie San Francisco – Singapur. Połączenie to zadebiutowało w czerwcu 2016 i obsługują je maszyny typu boeing 787-9.
Jest to obecnie najdłuższa trasa, na której latają dreamlinery. Lot trwa około 16 godzin i 20 minut. Na pokładzie znajduje się 48 foteli Klasy Biznes, 88 Economy Plus i 116 miejsc w Klasie Ekonomicznej.
united.com

Zapowiadane połączenia

● Qantas
Z: Perth
Do: Londynu
Dystans: 14 498 km

Australijski przewoźnik zamierza uruchomić w marcu 2018 roku bezpośrednie połączenie między Londynem i Perth, które obsługiwać będą nowe maszyny B787-9. Rejs ten będzie odrobinę krótszy od rekordowego połączenia Qatar Airways na trasie Doha – Auckland i będzie także jedynym bezpośrednim połączeniem bez międzylądowań pomiędzy Wielką Brytanią i Australią. Dreamliner obsługujący tę trasę będzie posiadał trzy klasy podróżne: Business Suites z 42 fotelami rozkładanymi na płasko, Premium Economy z 28 miejscami i nową klasę ekonomiczną ze 166 fotelami.
qantas.com.au

● Emirates
Z: Dubaju
Do:  Panamy
Dystans: 13 821 km

Linie Emirates zamierzały uruchomić bezpośrednie rejsy między Dubajem i Panamą już w lutym ubiegłego roku. Jednak do tej pory przewoźnikowi nie udało się wystartować z tym połączeniem. Linie utrzymują, że nadal są zainteresowane kierunkami południowoamerykańskimi i chcą uruchomić regularne rejsy do Panamy jeszcze w tym roku.
emirates.com

● Singapore Airlines
Z: Singapuru
Do: Los Angeles i Nowego Jorku
Dystans: 14 113 km i 15 348 km

Singapurski przewoźnik oferował wcześniej bezpośrednie rejsy zarówno do Los Angeles, jak i Nowego Jorku, ale po wycofaniu z eksploatacji maszyn A340-500 musiał zrezygnować z tych połączeń. Jednak wszystko wskazuje na to, że w 2018 roku SIA wznowi loty do Stanów, po tym jak flotę przewoźnika zasilą nowe maszyny długodystansowe Airbus 350. Jeżeli tak się stanie, Singapurczycy odzyskają tytuł najdłuższego połączenia pasażerskiego na świecie, ponieważ trasa Singapur – Nowy Jork będzie o 800 kilometrów dłuższa od połączenia Doha – Auckland.
singaporeair.com

Wyróżnienie dla…

● Air India
Z: Delhi
Do: San Francisco

Połączenie linii Air India pomiędzy Delhi i San Francisco jest uważane przez wielu za jedno z najdłuższych na świecie, biorąc pod uwagę różnicę między kursem po ortodromie (12 400 kilometrów) i rzeczywistą długością trasy, jaką pokonują samoloty przewoźnika.Dystans, jaki muszą przebyć maszyny, wynosi nawet 14 500 kilometrów, czyli mniej więcej tyle samo co w przypadku rejsów Qatar Airways i Emirates do Auckland.
airindia.com

Najdłuższy lot pasażerski w historii

● Qantas
Z: Londynu Do: Sydney
Dystans: ok. 18 000 km

W 1989 roku linie Qantas wykonały jednorazowy lot boeingiem 747 (o nazwie City of Canberra), który w nieco ponad 20 godzin przebył 18 tysięcy kilometrów. Samolotem leciało 16 pasażerów, którzy wykupili bilety na ten rejs, dlatego przyjmuje się, że był to najdłuższy komercyjny lot pasażerski w historii.
qantas.com.au

 

 

 

W 1989 roku linie Qantas wykonały jednorazowy lot boeingiem 747 (o nazwie City of Canberra), który w nieco ponad 20 godzin przebył 18 tysięcy kilometrów.

 

 

 

Najdłuższe na świecie pasażerskie połączenie lotnicze zostało uruchomione w lutym bieżącego roku. Podczas lotu, który trwa blisko 17,5 godziny, samolot pokonuje dystans 14 535 kilometrów.