Komfort w podróży. Które linie lotnicze mają pierwszą klasę? NASZ RAPORT

Autor tekstu: , Data publikacji:

Odkąd linie lotnicze zaczęły skupiać się na wyposażonych w różne udogodnienia kabinach klasy biznes oraz siedzeniach klasy ekonomicznej premium, pierwsza klasa stała się rzadkim widokiem na pokładach samolotów. Pandemia także dołożyła swoją cegiełkę – ze względu na spadek liczby pasażerów linie lotnicze zaczęły rezygnować z ociekających luksusem kabin. W tym artykule przedstawiamy linie lotnicze, które wciąż oferują luksus pierwszej klasy na pokładach lotów międzynarodowych. Jednocześnie zaznaczamy, że niektóre usługi mogą być w dalszym ciągu niedostępne ze względu na trwającą pandemię.

Air France: La Première

Dostępne na pokładzie: większości samolotów Boeing 777-300 latających pomiędzy lotniskami Charlesa de Gaulle’a w Paryżu i Atlantą, Houston, Los Angeles, Nowym Jorkiem, San Francisco, Waszyngtonem, Meksykiem, Sao Paulo, Pekinem, Hongkongiem, Szanghajem, Singapurem, Tokio Haneda, Abidżanem i Johannesburgiem.
Przed lotem: Bezpłatna usługa szofera (w promieniu 40 km od lotniska Charlesa de Gaulle’a w Paryżu), priorytetowa odprawa i wejście na pokład, szybka kontrola bezpieczeństwa, pierwszeństwo odbioru bagażu, dostęp do saloniku.

Na pokładzie: W pełni rozkładany wydzielony fotel pierwszej klasy z ekranami chroniącymi prywatność.
Udogodnienia: system rozrywki pokładowej z ekranem dotykowym i słuchawkami z redukcją szumów, osobista szatnia, zestaw kosmetyków i dodatków marki Carita, odzież wypoczynkowa.
Gastronomia: menu à la carte przygotowane przez renomowanych szefów kuchni, nakrycia stołowe zaprojektowane przez Jean-Marie Massauda, porcelanowe talerze Bernardaud, kieliszki i sztućce Christofle; karta win.

American Airlines: Flagship First

Dostępne na pokładzie: samolotów Boeing 777-300.
Przed lotem: priorytetowa odprawa i wejście na pokład; szybka kontrola bezpieczeństwa, pierwszeństwo odbioru bagażu, dostęp do saloniku.
Na pokładzie: w pełni rozkładany wydzielony fotel.

Udogodnienia: system rozrywki pokładowej ze słuchawkami Bang and Olufsen z redukcją szumów, zestaw kosmetyków i dodatków Shinola i DS and Durga, odzież wypoczynkowa oraz wyposażenie sypialne Casper.
Gastronomia: wielodaniowe menu przygotowane przez szefów kuchni James Beard Foundation; karta win.

All Nippon Airways: First Class

Dostępne na pokładzie: samolotów Boeing 777-300ER oraz Airbus A380.
Przed lotem: priorytetowa odprawa, szybka kontrola bezpieczeństwa, pierwszeństwo odbioru bagażu (na wybranych lotniskach), dostęp do saloniku.
Na pokładzie: Boeing 777-300ER – w pełni rozkładany wydzielony fotel z drzwiami zapewniającymi prywatność lub samodzielny fotel z wysokimi ściankami działowymi, w zależności od konfiguracji samolotu; Airbus A380 – w pełni rozkładany wydzielony fotel z drzwiami zapewniającymi prywatność

Udogodnienia: system rozrywki pokładowej ze słuchawkami Sony z redukcją szumów, darmowy bezprzewodowy dostęp do internetu, zestaw kosmetyków i dodatków Globetrotter z produktami Ginza.
Gastronomia: menu à la carte przygotowane przez renomowanych szefów kuchni, karta win premium.

British Airways: First

Dostępne na pokładzie: samolotów Boeing 787-9, Boeing 777-200, Boeing 777-300, Airbus A380-800.
Przed lotem: priorytetowa odprawa, szybka kontrola bezpieczeństwa (na wybranych lotniskach), pierwszeństwo odbioru bagażu, dostęp do saloniku.
Na pokładzie: w pełni rozkładany wydzielony fotel.

Udogodnienia: system rozrywki pokładowej z dotykowym ekranem oraz słuchawkami Meridian z redukcją szumów, darmowy bezprzewodowy dostęp do internetu (w wybranych samolotach); odzież wypoczynkowa Temperley London i zestaw kosmetyków i dodatków Elemis.
Gastronomia: menu à la carte podawane w ekskluzywnych naczyniach, ze sztućcami marek William Edwards, Studio William i Dartington; karta win.

Emirates: First Class

Dostępne na pokładzie: samolotów Airbus A380 oraz Boeing 777.
Przed lotem: usługi szofera (w wybranych miastach), priorytetowa odprawa i wejście na pokład; szybka kontrola bezpieczeństwa, pierwszeństwo odbioru bagażu, dostęp do saloniku.
Na pokładzie: w pełni rozkładany wydzielony fotel z drzwiami zapewniającymi prywatność (w przypadku samolotów Boeing 777 drzwi od podłogi do sufitu).

Udogodnienia: system rozrywki pokładowej z dotykowym ekranem oraz słuchawkami Bowers and Wilkins z redukcją szumów. Na pokładach samolotów Airbus A380: prysznic, spa oraz salonik z barem; zestaw kosmetyków i dodatków Bulgari, zestaw kosmetyków Byredo, minibar, garderoba (na pokładach samolotów Boeing 777).
Gastronomia: menu à la carte serwowane na naczyniach z porcelany kostnej Royal Doulton z ekskluzywnymi sztućcami marki Robert Welch, karta win.

Etihad: First

Dostępne na pokładzie: wybranych samolotów Boeing 777.
Przed lotem: usługa szofera, priorytetowa odprawa i wejście na pokład, szybka kontrola bezpieczeństwa, priorytetowy odbiór bagażu, dostęp do saloniku.
Na pokładzie: w pełni rozkładany wydzielony fotel z drzwiami zapewniającymi prywatność.

Udogodnienia: system rozrywki pokładowej ze słuchawkami z redukcją szumów, darmowy bezprzewodowy dostęp do internetu, zestaw kosmetyków i dodatków Acqua di Parma, garderoba, odzież wypoczynkowa.
Gastronomia: menu à la carte, karta win, koniak.

Japan Airlines: First Class

Dostępne na pokładzie: samolotów Boeing 777-300ER.
Przed lotem: priorytetowa odprawa i wejście na pokład; szybka kontrola bezpieczeństwa, pierwszeństwo odbioru bagażu, dostęp do saloniku.
Na pokładzie: w pełni rozkładany wydzielony fotel ze ścianką zapewniającą prywatność.

Udogodnienia: system rozrywki pokładowej ze słuchawkami Bose z redukcją szumów; zestaw kosmetyków i dodatków Etro, zestaw kosmetyków Shiseido, odzież wypoczynkowa Nendo.
Gastronomia: menu „Bedd Sky Auberge” przygotowane przez znanych szefów kuchni, karta win.

Korean Air

Dostępne na pokładzie: samolotów Boeing 777 WI na trasach Incheon – Los Angeles oraz Incheon – Nowy Jork.
Przed lotem: priorytetowa odprawa, szybka kontrola bezpieczeństwa (na wybranych lotniskach), pierwszeństwo odbioru bagażu, dostęp do saloniku.
Na pokładzie: w pełni rozkładany wydzielony fotel z drzwiami zapewniającymi prywatność.

Udogodnienia: system rozrywki pokładowej z ekranem dotykowym i słuchawkami Samsung z redukcją szumów, zestaw kosmetyków i dodatków z produktami Atelier Cologne, odzież męska Gianfranco Ferré.
Gastronomia: menu à la carte, karta win.

Lufthansa: First Class

Dostępne na pokładzie: samolotów Boeing 747-800.
Przed lotem: priorytetowa odprawa, szybka kontrola bezpieczeństwa (na wybranych lotniskach), pierwszeństwo odbioru bagażu, dostęp do saloniku, usługi szofera oraz transport gości do samolotu na lotniskach Lufthansy, dostęp do saloniku.
Na pokładzie: w pełni rozkładany fotel z zasłonkami.

Udogodnienia: system rozrywki pokładowej z ekranem dotykowym i słuchawkami Bose z redukcją szumów, darmowy bezprzewodowy dostęp do internetu, osobista szafa przy wejściu do kabiny z zamkiem, zestaw kosmetyków i dodatków.
Gastronomia: menu à la carte przygotowane przez szefów kuchni zatrudnionych w wybranych hotelach, podawane na wysokiej klasy naczyniach porcelanowych, kawior serwowany podczas lotów w ciągu dnia i wieczornych, karta win.

Oman Air: First Class

Dostępne na pokładzie: samolotów Boeing 787 Dreamliner w czasie lotów do Salalah w Omanie i portu lotniczego Heathrow w Londynie.
Przed lotem: priorytetowa odprawa i wejście na pokład (na wybranych lotniskach), szybka kontrola bezpieczeństwa (na wybranych lotniskach), pierwszeństwo odbioru bagażu, dostęp do saloniku.
Na pokładzie: w pełni rozkładany wydzielony fotel z drzwiami przesuwnymi (lub regulowanymi zasłonkami w przypadku foteli w środkowym rzędzie).

Udogodnienia: system rozrywki pokładowej z ekranem dotykowym i słuchawkami z redukcją szumów, prywatna garderoba, minibar, odzież wypoczynkowa, zestaw kosmetyków i dodatków Amouage.
Gastronomia: menu à la carte, kawior, karta win.

Singapore Airlines: First Class

Dostępne na pokładzie: samolotów Boeing 777-300 na trasach do Sydney, Hongkongu, Frankfurtu, Dżakarty, Tokio oraz Londynu, a także samolotów Airbus A380.
Przed lotem: priorytetowa odprawa i wejście na pokład; szybka kontrola bezpieczeństwa, pierwszeństwo odbioru bagażu, dostęp do saloniku.
Na pokładzie: w pełni rozkładany fotel ze ściankami działowymi w samolotach Boeing 777, łóżka i odchylane siedzenia z przesuwnymi drzwiami w samolotach Airbus A380.

Udogodnienia: system rozrywki pokładowej z ekranem dotykowym i słuchawkami Bang and Olufsen z redukcją szumów, zestaw kosmetyków i dodatków Lalique, odzież wypoczynkowa i inne udogodnienia dostępne na żądanie, darmowy bezprzewodowy dostęp do internetu. Bezprzewodowy tablet oraz szafa na ubrania (na pokładzie samolotów Airbus A380).
Gastronomia: usługa Book the Cook, naczynia z porcelany kostnej Wedgwood i szkło Lalique.

Swiss: First

Dostępne na pokładzie: samolotów Boeing 777-300ER, Airbus A340-300 oraz Airbus A330-300.
Przed lotem: priorytetowa odprawa i wejście na pokład; szybka kontrola bezpieczeństwa, pierwszeństwo odbioru bagażu, dostęp do saloniku.
Na pokładzie: w pełni rozkładany fotel ze ściankami zapewniającymi prywatność (w samolotach Airbus A330-300) lub wydzielony fotel (w samolotach Boeing 777-300ER oraz Airbus A340-400).

Udogodnienia: system rozrywki pokładowej ze słuchawkami z redukcją szumów, odzież wypoczynkowa Zimmerli of Switzerland (dostępna podczas lotów nocnych), prywatna garderoba (w samolotach Boeing 777-300ER oraz Airbus A340-400), zestaw kosmetyków i dodatków Bally z produktami La Prairie.
Gastronomia:  menu à la carte Taste of Switzerland przygotowane przez renomowanych szefów kuchni, karta win.

Usługi, które mogą wrócić do ofert linii lotniczych:

Cathay Pacific: First Class

Dostępne na pokładzie: obecnie linia sprawdza zapotrzebowanie na trasach obsługiwanych przez samoloty Boeing 777-300ER.
Przed lotem: priorytetowa odprawa i wejście na pokład; szybka kontrola bezpieczeństwa, pierwszeństwo odbioru bagażu, dostęp do saloniku.
Na pokładzie: w pełni rozkładany wydzielony fotel z wbudowanym masażerem lędźwiowym; obszar do pracy.
Udogodnienia: system rozrywki pokładowej ze słuchawkami Bose z redukcją szumów, darmowy bezprzewodowy dostęp do internetu, zestaw kosmetyków i dodatków z produktami Bamford, odzież wypoczynkowa Pye.
Gastronomia: menu à la carte, karta win.

Qantas: First

Dostępne na pokładzie: samolotów Airbus A380 na trasach Sydney/Melbourne – Los Angeles/Londyn (od kwietnia tego roku).
Przed lotem: priorytetowa odprawa i wejście na pokład; szybka kontrola bezpieczeństwa, pierwszeństwo odbioru bagażu, dostęp do saloniku.
Na pokładzie: w pełni rozkładany wydzielony fotel z zasłonkami zapewniającymi prywatność.
Udogodnienia: system rozrywki pokładowej z ekranem dotykowym i słuchawkami z redukcją szumów, bielizna nocna Martin Grant, zestaw kosmetyków i dodatków z produktami marki Lagaia do pielęgnacji skóry, salonik pokładowy oraz bar.
Gastronomia: menu degustacyjne (na wybranych trasach) lub menu à la carte autorstwa Neila Perry’ego.

Thai Airways: Royal First Class

Dostępne na pokładzie: linia weryfikuje możliwości realizacji usługi na pokładzie nowych samolotów Boeing 777-300.
Przed lotem: priorytetowa odprawa i wejście na pokład; szybka kontrola bezpieczeństwa, pierwszeństwo odbioru bagażu, dostęp do saloniku.
Linia lotnicza obecnie ustala ofertę oraz jej elementy.