Zaburzenia erekcji – męski problem
Zaburzenia erekcji, znane również jako ED (ang. erectile dysfunction), to trudności w osiągnięciu lub utrzymaniu wzwodu na poziomie umożliwiającym odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Czasem, pomimo sprzeciwu części środowiska medycznego, zaburzenia te określane są jako impotencja.
W wielu źródłach można znaleźć informację, że zaburzenia erekcji powinny utrzymywać się przez co najmniej sześć miesięcy, aby można było postawić diagnozę ED. Niemniej jednak, każdy mężczyzna, który odczuwa potrzebę konsultacji lekarskiej z powodu problemów z erekcją, powinien szukać pomocy bez względu na czas trwania objawów. Wczesne rozpoczęcie leczenia może znacznie ułatwić powrót do pełnej sprawności seksualnej.
Skala problemu jest trudna do jednoznacznego oszacowania, ponieważ wielu mężczyzn z zaburzeniami erekcji nie zgłasza się po pomoc lekarską. Jedno z najważniejszych badań w tej dziedzinie, Massachusetts Male Aging Study, wskazuje, że 52% mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat doświadcza zaburzeń erekcji o różnym natężeniu – od sporadycznych i niewielkich po całkowite. Warto zauważyć, że częstotliwość występowania ED wzrasta wraz z wiekiem oraz w przypadku występowania chorób towarzyszących, zwłaszcza sercowo-naczyniowych.
Choć zaburzenia erekcji najczęściej mają podłoże somatyczne, nie można ignorować wpływu problemów psychicznych, zwłaszcza u młodych mężczyzn. Stres, lęk oraz inne czynniki psychologiczne mogą znacząco wpłynąć na sprawność seksualną.
Przyczyny zaburzeń erekcji
Zaburzenia erekcji mogą mieć wieloczynnikową etiologię, obejmującą zarówno czynniki somatyczne, jak i psychiczne. Często oba te aspekty współistnieją – nasilający się lęk przed porażką może utrudniać osiągnięcie erekcji, nawet jeśli pierwotna przyczyna ED jest organiczna. Długotrwałe trudności mogą pogłębiać kryzys psychiczny, co dodatkowo utrudnia odzyskanie sprawności seksualnej.
Najczęściej występujące przyczyny zaburzeń erekcji to:
- Choroby układu krążenia: Nawet 50% mężczyzn z chorobą wieńcową i 35% mężczyzn z nadciśnieniem doświadcza zaburzeń erekcji. U około 42% mężczyzn z ED stwierdza się hiperlipidemię, czyli zwiększony poziom lipidów we krwi.
- Cukrzyca: 46% mężczyzn powyżej 50 roku życia, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2, może doświadczać zaburzeń erekcji (w porównaniu z 24% mężczyzn bez cukrzycy). Dodatkowo, około 30% mężczyzn z cukrzycą zmaga się z niedoborem testosteronu, co wpływa na zaburzenia erekcji.
- Niedobór testosteronu: U około 35% mężczyzn z zaburzeniami erekcji stwierdza się niedobór testosteronu.
- Nadwaga i otyłość: Ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji u mężczyzn z nadwagą lub otyłością jest o 50% większe niż u mężczyzn o prawidłowej masie ciała. Badania pokazują, że nawet 1/3 otyłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji odzyskała sprawność seksualną w ciągu 2 lat od osiągnięcia prawidłowej wagi.
- Używki: Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.
- Choroby urologiczne: Nawet 72% mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty doświadcza zaburzeń erekcji.
- Depresja i zaburzenia lękowe: Problemy natury psychicznej mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji o 40%. Z kolei u mężczyzn z zaburzeniami erekcji depresję stwierdza się aż trzy razy częściej niż w reszcie populacji.
- Leki: U części pacjentów zaburzenia erekcji pojawiają się jako niepożądany efekt działania leków, takich jak antydepresanty z grupy SSRI, cymetydyna, beta-blokery i inne leki na nadciśnienie.
Diagnoza zaburzeń erekcji?
– Na nasze pytanie odpowiadają specjaliści z Męskiej Kliniki
Przed wdrożeniem leczenia zaburzeń erekcji, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego. Wywiad ten powinien obejmować informacje dotyczące doświadczeń seksualnych, chorób przewlekłych, dolegliwości fizycznych, stylu życia oraz przyjmowanych leków i suplementów diety. Kluczowym elementem diagnostyki jest również badanie poziomu testosteronu we krwi.
Zaburzenia erekcji mogą być pierwszym objawem chorób układu krążenia, dlatego często konieczne jest pogłębienie diagnostyki w tym kierunku.
Aby dokładnie ocenić skalę problemu i ułatwić komunikację z lekarzem, warto odpowiedzieć na następujące pytania:
- Jak oceniasz swoje erekcje w skali od 0 do 100%, gdzie 100% oznacza najsilniejszy wzwód, jakiego kiedykolwiek doświadczyłeś, 50% ledwie umożliwia penetrację, a 0% odpowiada całkowitej wiotkości?
- Jaki procent odpowiada najsilniejszej i najsłabszej erekcji, jakich doświadczyłeś w ostatnich miesiącach?
- Jak długo jesteś w stanie utrzymać erekcję?
- Kiedy rozpoczęły się problemy z erekcją? Czy postępowały one stopniowo czy pojawiły się nagle?
- W jakim momencie zbliżenia Twój członek zaczyna wiotczeć – podczas gry wstępnej, podczas próby penetracji?
- Czy erekcja podczas masturbacji różni się od tej, jaką osiągasz podczas stosunku?
- Czy obserwujesz poranne erekcje i jak oceniasz ich jakość?
- Czy zmieniły się Twoje doznania podczas wytrysku i orgazmu (bez względu na erekcję)?
- Czy zauważasz mniejsze libido i zainteresowanie seksem?
- Jaki efekt leczenia byłby satysfakcjonujący? Spróbuj określić % nasilenia erekcji i czas jej utrzymania (np. 75% przez 15 minut).
Jeżeli pozostajesz w stałej relacji seksualnej, warto uwzględnić odczucia, obawy i oczekiwania drugiej strony – mogą one różnić się od Twoich i zapewnić nową perspektywę.
Wielu mężczyzn, jak potwierdzają liczne badania, unika kontaktu z lekarzami, szczególnie gdy problem dotyczy kwestii intymnych. W odpowiedzi na te wyzwania powstała Męska Klinika, która oferuje e-wizyty z lekarzem w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Podczas takiej wizyty możesz omówić swoje dolegliwości, uzyskać profesjonalną diagnozę i rozpocząć indywidualnie dopasowaną terapię.
Wejdź i wykonaj BEZPŁATNY test ADAM, który pozwala na ocenę objawów, które mogą sugerować niedobór testosteronu w organizmie mężczyzny: https://meskaklinika.pl/terapia-testosteronem/