Airbusy A350 – 900 w podróży dookoła świata

Autor tekstu: , Data publikacji:

Pięć najnowszych samolotów pasażerskich Airbus Group odbywa ostatnie godziny lotów próbnych niezbędnych do uzyskania certyfikacji. Jutro po ponad 2tyś. godzin testów wszystkie maszyny powrócą do macierzystej bazy lotniczej w Tuluzie.

Airbus A350 – 900 to najnowszy model samolotu pasażerskiego stworzonego przez Airbus Group. W ostatnich tygodniach pięć należących do francuskiego konsorcjum maszyn odbyło ponad 2tyś. godzin lotów testowych w ramach programu certyfikacyjnego. Obowiązkową certyfikację musi przejść każdy samolot, który ma zostać skierowany do pracy w lotnictwie cywilnym. Loty próbne przeprowadzane były we współpracy pilotów Airbusa i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego – poinformował portal lotniczapolska.pl.

W ramach trwającej trzy tygodnie fazy testów samoloty odbyły pięć lotów próbnych. W pierwszej kolejności najnowsze Airbusy poleciały z Tuluzy – gdzie znajduje się baza przedsiębiorstwa – do Kanady (przez biegun północny) i Frankfurtu. Następnie po powrocie do Francji A350 udały się w podróż do Hong Kongu i Singapuru. Kolejnymi destynacjami były Johannesburg, Sydney, Auckland, Santiago de Chile i Sao Paulo. Czwarty w kolejności lot wystartował z Francji skąd udał się Ad – Dauhy później do Perth i finalnie powrócił do Ad Dauhy. Obecnie jeden z pięciu samolotów testowych oznaczony, jako MSN5 znajduje się w Helsinkach, które są ostatnim przystankiem przed powrotem do Francji i jednocześnie finalnym etapem programu certyfikacyjnego.

W procesie budowy maszyny francuscy inżynierowie z Airbusa podjęli decyzję o wykorzystaniu, jako głównego materiału włókna węglowego. To właśnie z włókna składają się skrzydła i kadłub maszyny. Zastosowanie struktur węglowych ma zapewnić około 25proc. oszczędność paliwa. Jednocześnie najnowszy produkt Airbusa wyposażony w silniki marki Rolls Royce ma na nowo wyznaczyć trendy w lotnictwie w kategoriach takich jak komfort i wygoda podróżnych, wydajności operacyjnej czy efektywności kosztowej.

Najnowszy produkt Francuzów najprawdopodobniej okaże się sporym konkurentem dla amerykańskich twórców Boeinga 777 Dreamliner. Już na początku czerwca pomimo niezakończonego jeszcze procesu certyfikacji maszyny do francuskiego producenta wpłynęły aż 742 zamówienia od 38 przewoźników z całego świata. Pierwszym klientem, który ma otrzymać Airbusa A350 pod koniec bieżącego roku będzie linia lotnicza Qatar Airways.