Airbus dostarczył właśnie 10-tysięczny samolot

Autor tekstu: , Data publikacji:

Święto w konsorcjum Airbusa – potentat lotniczy dostarczył w tym tygodniu klientowi swoją maszynę, która jest już dziesięciotysięczną w historii fabryki.

Jeszcze półtora roku temu francuska firma świętowała dostawę 9-tysięcznego samolotu. Odbiorcą 1—tysięcznego są linie Singapor Airlines, a samolotem – flagowy i najnowocześniejszy Airbus A350-900. To jeden z wielu modeli, który zamówiła singapurska linia. Czeka jeszcze na odbiór 62 samolotów, w tym siedmiu A350-900ULR w wariancie o wydłużonym zasięgu, co pozwoli Singapurczykom na loty non-stop do USA.

Airbus swój pierwszy samolot pasażerski dostarczył w 1974 roku. Przedstawiciele Airbusa twierdzą, że przy współczesnej technologii i zaawansowaniu produkcji Airbus w ciągu kolejnej dekady będzie w stanie dostarczyć kolejne dziesięć tysięcy samolotów.
Do tej pory wszystkie razem wzięte maszyny Airbusa wykonały ponad 110 milionów lotów, przemierzyły 250 miliardów kilometrów, przewożąc ponad 12 miliardów pasażerów.
Każdy z nowooddawanych samolotów – jak twierdzi Airbus – pobija kolejny rekord. A320 ma miano najczęściej używano samolotu średniodystansowego, A380 jest największym samolotem pasażerskim na świecie.