Dużo nowości na tyrolskich lodowcach

Autor tekstu: , Data publikacji:

W nadchodzącym sezonie zimowym miłośnicy tyrolskich lodowców mogą liczyć na sporą dawkę nowości. Na lodowcu Kaunertal – oświetlony tunel narciarski, nowa jaskinia lodowa na Stubai, na Pitztal freeridowe obozy treningowe, nowa impreza w zimowym kalendarzu w Sölden i podgrzewane kanapy na Hintertuxie.

Przypomnijmy, że 5 tyrolskich lodowców to w sumie 229 km stoków. Wystarczy kupić karnet „White 5″, by móc przez limitów jeździć na każdym z nich. Karnet ważny jest przez 10 dni, w okresie od 1 października 2014 do 15 maja 2015. Atutem “White 5” jest to, że można go wykorzystać w sposób elastyczny. Na przykład w ciągu pięciu weekendów. Albo 2 razy po 4 dni i jeden weekend. Albo przez tydzień i długi weekend. Obowiązujący na wszystkich lodowcach “White 5“ kosztuje 358 euro i od 1 października będzie można go nabyć przy kasach wszystkich pięciu stacji kolejek na lodowce.

Kaunertal: oświetlony tunel

Otwarcie sezonu na lodowcu Kaunertal planowane jest w tym roku na 20 września. 29. Kaunertaler Opening, oficjalna inauguracja sezonu, odbędzie się w dniach od 10 do 12 października. Będą konkursy, imprezy i wielki „Testival“. Snowboardziści i freeskierzy staną do rywalizacji, a narciarze będą mogli w spokoju szusować po – dziewiczych jeszcze – stokach. Kolejnym spektakularnym punktem programu jesieni na lodowcu będzie „Goodboards + Goodski Tour“ 15 i 16 listopada.
kaunertal
W lecie wybudowano tutaj tunel narciarski o nazwie Wiesejaggl. Umożliwia on bardziej zaawansowanym narciarzom przejazd czarną trasą nr 6 z górnej stacji Karlesjochbahn na wysokości 3108 m n.p.m. do dolnej stacji Ochsenalmbahn na 2150 m n.p.m.

Pitztal: freeride na cały sezon

Na lodowcu Pitztal (1640 – 3440 m n.p.m.), najwyższym w Tyrolu, w tym sezonie przewodnim tematem będzie freeride. Od 23 stycznia 2015 podczas kliku freeride’owych i free-touringowych obozów treningowych będzie można poznać najlepsze i najbezpieczniejsze trasy zjazdu. Każdy obóz będzie miał w programie oprócz noclegu w hotelu, wypraw freeride’owych z przewodnikiem, testów sprzętu oraz wielu wskazówek bezpieczeństwa jeszcze jedną dodatkową atrakcję: uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach video na temat korzystania z kamer na kaskach i montażu filmów albo przejechać różne warianty tras z Feliksem Wiemersem – jedynym reprezentantem Niemiec we Freeride World Tour, lub też odbyć z trenerem praktyczny trening jazdy samochodem w warunkach zimowych. Najpiękniejsza we freeridzie jest jednak bliskość natury, gdy po długim podejściu widzimy pod sobą długie, nietknięte zbocza lodowca Pitztal.
pitztal
Na lodowcu Pitztal, na którym znajduje się teren narciarski o powierzchni 84 ha i 37 km stoków, sezon narciarski zacznie się 20 września 2014. Niecały miesiąc później odbędzie się wielkie Święto Lodowca (“Gletscherfest”) wypełnione takimi atrakcjami jak slalom gigant, testy sprzętu snowboardowego, kursy skicrossu dla początkujących, warsztaty bezpieczeństwa dla freeriderów, barbecue i wiele innych. 29 i 30 listopada oraz 6 i 7 grudnia na lodowcu Pitztal zagości „Goodboards + Goodski Tour“. W styczniu i w lutym będzie można też wziąć udział we freeride’owych obozach treningowych.

Sölden: Adrenalincup 2014/15

Na 34 km stoków lodowców Rettenbach i Tiefenbach można jeździć już od początku października. Wielkie otwarcie sezonu nastąpi w dniach 11 i 12 października 2014 na lodowcu Rettenbach – będą bezpłatne testy sprzętu narciarskiego i snowboardowego i koncert na scenie na lodowcu. Od 24 do 26 października nowy sezon narciarski w Sölden rozpocznie Puchar Świata FIS, który przyciągnie na lodowiec liczne gwiazdy. Ruch na zimowym terenie narciarskim rozpocznie się 14 listopada. Kolejnym punktem programu imprez będzie Electric Mountain Festival – 22 listopada na Giggijoch, z udziałem najlepszych didżejów. Ukoronowaniem i zakończeniem wypełnionego licznymi koncertami sezonu imprezowego będzie Festival Week, 10 i 11 kwietnia. „Hannibal“ – gigantyczny spektakl na lodowcu – zostanie wystawiony ponownie 17 kwietnia. Impreza „Wein am Berg“ odbędzie się w dniach od 23 do 26 kwietnia 2015, i tym razem będzie utrzymana w klimacie portugalskim. Będzie to „spotkanie na szczycie” austriackich i portugalskich winiarzy oraz ich gości, obowiązkowo z degustacją win.
solden
Ciekwostka to Adrenalincup 2014/15. O ten puchar może walczyć każdy w dowolnym terminie. Najważniejsze, aby zaopatrzyć się w karnet „AdrenalinPass” – do nabycia w kasach. Można z nim startować w dziesięciu dyscyplinach sportowych – od slalomu giganta, zjazdu z pomiarem prędkości i freeride’u przez carving, stok z muldami i loty narciarskie po fotosafari BIG3, zimowe wędrówki i „Mix Race”. Kolejna nowość tego sezonu to 6-osobowa kolejka krzesełkowa, która zastąpi wyciąg Wasserkar.

Stubai: najbardziej rodzinny lodowiec w Austrii

Stoki na lodowcu Stubai będą otwarte dla narciarzy prawdopodobnie od połowy września. Narciarski Oktoberfest „Weiße Wiesn“, który odbędzie się 11 i 12 października, skoczną muzyką i konkursem na najpiękniejszą narciarską parę w strojach ludowych (lub zbliżonych do ludowych) otworzy rozrywkowy sezon na lodowcu. Snowboardziści rozpoczną sezon w snowparku imprezą Moreboards Stubai Premiere, która odbędzie w dniach od 17 do 19 października. Mają oni dodatkowo specjalny powód do świętowania – nowiutki wyciąg w snowparku. Kolejnym wydarzeniem w lodowcowym kalendarzu będzie SportScheck Gletscher Testival od 6 do 9 listopada oraz SAAC Camp 15 i 16 listopada. To ostatnie wydarzenie jest przeznaczone dla fanów freeride’u. Będą oni mogli zapoznać się z warunkami uprawiania swego ulubionego sportu na lodowcu Stubai i poznać ważne zasady bezpieczeństwa. 9 i 10 stycznia 2015 restauracja Schaufelspitz (najwyżej położona restauracja w Alpach, którą przewodnik kulinarny Gault Millau wyróżnił czapkami kucharskimi) zaprasza na Dine & Wine (6-daniowe menu degustacyjne z odpowiednio dobranymi winami).
stubai
Od 2014 r. lodowiec Stubai ma turystom do zaoferowania coś zupełnie nowego – lodową jaskinię. Na wysokości prawie 3000 m n.p.m., niedaleko górnej stacji Eisgrat, we współpracy z glacjologami z Uniwersytetu w Innsbrucku, 30 metrów pod stokiem narciarskim wydrążono lodową jaskinię, w której można się dowiedzieć wszystkiego o powstawaniu lodowców. Dodatkowym udogodnieniem dla wszystkich fanów snowparku jest wyciąg Zoo Shuttle – kolejna inwestycja dla wygody gości.

Hintertux: podgrzewane kanapy

Mimo, że na lodowcu Hintertux stary sezon nie ma końca, a nowy początku, to jednak ten nowy zostanie przywitany 26 i 27 września 2014 lodowcowym wydaniem Oktoberfestu. Od 30 września do 2 października miłośnicy snowboardu i freeskiingu spotkają się w ramach IF3 Hintertux Freeski Session w jedynym w Alpach otwartym w lecie snowparku – Betterparku Hintertux. Kolejna wielka impreza na lodowcu to „Hotzone.tv Park Opening“ od 2 do 5 października – w programie testy sprzętu snowboardowego, trening dla dzieci, najróżniejsze sesje i oczywiście imprezy w dolinie. Oprócz tego w październiku czekają nas jeszcze: Pow(d)er Weekend (11 i 12.10), Youngblood Camp (18 i 19.10) oraz Välley Rälley (22 i 23.10). 22 i 23 listopada na lodowcu Hintertux zagości „Goodboards + Goodski Tour“, a od 27 do 30 listopada inauguracja Pucharu Świata FIS w narciarstwie telemarkowym. Rozgrywki będą się odbywały na stoku nr 3, na który kibice mają doskonały widok ze schroniska Tuxer Fernerhaus. Za największą atrakcję lodowca Hintertux uchodzi jednak Pałac Lodowy – powstała w naturalny sposób szczelina lodowcowa, w której można zobaczyć lśniące sople lodu i różne warstwy tworzące lodowiec.
W tym sezonie zimowym inwestycje koncentrują się na poprawie komfortu szusujących po lodowcu. 4-osobowa kolejka krzesełkowa Tuxerjoch zostanie zaopatrzona w ogrzewane siedzenia. Poza tym droga z Sommerbergalm do wyciągów na Tuxer Joch zostanie wyrównana, a do wejścia na wyciągi na zimowym terenie narciarskim będą prowadzić ruchome schody z zadaszeniem – rozwiązanie to ucieszy szczególnie dzieci i początkujących narciarzy. Schronisko Tuxer Fernerhaus na wysokości 2660 m n.p.m. zostało przebudowane już zeszłej zimy. Oprócz kompleksowo odnowionej restauracji samoobsługowej powstała również restauracja z obsługą – jest to Wirtshaus am Tuxer Ferner, który w swoim repertuarze posiada zarówno tradycyjne dania, jak i potrawy z innych krajów.
hintertux

 

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Brak możliwości komentowania.