Etihad Airways kupi akcje Alitalii

Autor tekstu: , Data publikacji:

Władze Etihad Airways potwierdziły po wielomiesięcznych negocjacjach inwestycję w borykającą się z problemami finansowymi włoską spółkę Alitalia. W ramach umowy Etihad Airways zakupi 49proc. pakiet akcji włoskiego przewoźnika.

Władze Etihad Airways uzgodniły z włoskim resortem skarbu państwa,- który aktualnie jest głównym udziałowcem w Alitalii zakup 49proc. pakietu akcji przedsiębiorstwa. Zawarte w umowie postanowienia muszą jeszcze co prawda zostać zatwierdzone przez zarząd spółki, lecz najprawdopodobniej będzie to już tylko formalność.

Oficjalnie żaden z przedstawicieli Etihad Airways nie wypowiedział się na temat wartości transakcji jednak w wywiadzie telewizyjnym włoski minister transportu poinformował, że kontrakt opiewa na kwotę około 600mln euro. Tak duży zastrzyk gotówki w niewątpliwy sposób pomógłby Włochom rozwiązać problemy finansowe spółki Alitalia, z którymi narodowy włoski przewoźnik boryka się od 2007r.

Jednocześnie jak zapowiedziały władze przewoźnika ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich jeszcze dziś planują wysłać do włoskiego ministra skarbu umowę dotyczącą zakupu akcji w Alitalia. W przypadku pomyślnej finalizacji umowy Etihad Airways stałyby się czwartym udziałowcem we włoskim przedsiębiorstwie po Ministerstwie Skarbu, pracownikach przedsiębiorstwa w rękach, których znajduje się pakiet akcji oraz koncernu lotniczego Air France – KLM, który w 2008r. w chwili największego kryzysu spółki zdecydował się na zakup 2proc. udziałów.

-Jesteśmy szczęśliwi, że w końcu zbliżamy się do finalizacji transakcji z Alitalia. Inwestycja we włoską spółkę będzie korzystna dla obu linii lotniczych, lecz niewątpliwie najbardziej zyskają na tym pasażerowie, którzy będą mieli możliwość skorzystania z wielu nowych międzynarodowych przesiadek i połączeń w naszych bazach operacyjnych – powiedział James Hogan, prezes Etihad Airways.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Brak możliwości komentowania.