Expo 2020 w Dubaju

Autor tekstu: , Data publikacji:

Dubaj został oficjalnie wyłoniony na ceremonii w Paryżu jako organizator światowej wystawy Expo w 2020 roku. Po raz pierwszy międzynarodowe targi odbyły się w 1851r. w Londynie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie będą pierwszym krajem w regionie Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Południowo – Wschodniej Azji, w którym odbędzie się światowa wystawa. W rywalizacji o tytuł organizatora Expo 2020 państwo zlokalizowane nad Zatoką Perską pokonało m. in. tureckie miasto Izmir, rosyjski Jekaterynburg czy brazylijskie Sao Paulo. World Expo to odbywająca się cykliczne wystawa dedykowana prezentacji dóbr kultury, nauki i techniki ze wszystkich krajów świata. Ponadto osobne panele poświęcone są tematyce światowej gospodarki oraz poprawy i równoważenia warunków życia ludności na świecie. Każda edycja wydarzenia trwa sześć miesięcy i odbywa się w ciągu następujących po sobie pięcioletnich okresów.  

Tematyką przewodnią Expo 2020 będzie tworzenie przyszłości przez połączone umysły. – Obecnie żyjemy w świecie wzajemnych powiązań dziedzin jakimi są kultura, nauka i technika. W dobie szybkiego rozwoju tych dziedzin niezwykle ważna jest współpraca. Pojedynczy umysł lub mała społeczność o wspólnym poglądzie zapewne są unikalne i niezwykłe jednak znaczący postęp można osiągnąć jedynie przy współpracy wielu umysłów – tłumaczy przedstawiciel Międzynarodowego Biura Wystaw Światowych będącego współorganizatorem merytorycznym wystawy.

Organizacja Expo jest także niekwestionowaną szansą promocji dla kraju, w którym odbywa się to wydarzenie. Do 2020 roku w Dubaju rozbudowana ma zostać istniejąca już linia metra. Zgodnie z założeniami architektów trasa kolejki ma zostać przebudowana w taki sposób, aby połączyć lotnisko, miasto Abu Zabi (stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich) oraz centrum handlu w Dubaju, które będzie główną lokalizacją wystawy. Władze państwa szacują, że inwestycje związane z przygotowaniem kraju do Expo 2020 pochłoną łącznie około ośmiu miliardów dolarów.