Gdzie zaplanować tegoroczny urlop?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Polacy są wierni swoim upodobaniom i w tym roku również najpopularniejszymi kierunkami letnich wycieczek będą: Egipt, Grecja oraz Turcja – wynika z danych firmy Urlopy.pl. Tam słońca na pewno nie zabraknie.

Przedłużająca się zima i chroniczny brak słońca każdemu nasuwają tylko jedną myśl – wyjechać na wakacje gdzieś, gdzie będziemy mieć gwarancję słonecznej pogody. Jest to jeden z powodów skłaniających Polaków do spędzenia urlopu w ciepłym, egzotycznym kraju. Ponadto, piękne plaże, turkusowoniebieskie morze, a dla bardziej aktywnych: sporty wodne, ciekawe zabytki i zetknięcie z inną kulturą – nikogo nie trzeba długo przekonywać do takiej formy wypoczynku.

– Egipt, Grecja oraz Turcja to nadal najpopularniejsze kierunki wycieczek wakacyjnych Polaków. Oprócz niemalże nieustająco świecącego słońca, miejsca te urzekają pięknem krajobrazów, tak bardzo innych niż nasze rodzime, a także niezwykłymi zabytkami kultury z historią sięgającą tysięcy lat – mówi Ewa Gajewska, ekspert z firmy urlopy.pl.

 – Ważnym wyznacznikiem przy wyborze letniej destynacji jest też czynnik finansowy. Miejsca te są popularne, ponieważ spędzenie tam urlopu to koszt porównywalny (jeśli nie mniejszy) od sumy, jaką zapłacilibyśmy wybierając wakacje nad polskim morzem. Z najnowszej analizy rynku wynika, że statystyczny Polak planuje w tym roku przeznaczyć na urlop ok. 2 125 zł, co stanowi niemal 10 % więcej niż w zeszłym roku – dodaje Ewa Gajewska.

Gdzie w tym roku wyjadą Polacy?

 Egipt króluje na liście najchętniej wybieranych wycieczek przez polskich konsumentów. Najbardziej przyciągają typowo turystyczne miejscowości – Hurghada, Sharm El Sheikh oraz mniejsze Marsa El Alam z masą ogromnych hoteli i opcją all inclusive. Duży wpływ ma też fakt dobrze zachowanych starożytnych zabytków tego kraju, dlatego większość biur podróży proponuje uczestnikom wycieczki fakultatywne do Kairu, Luksoru czy Karnaku.

Część osób wybiera Egipt ze względu na bogate rafy koralowe, które można podziwiać nurkując, na dobre warunki do uprawiania sportów wodnych (przede wszystkim kitesurfing) oraz na możliwość przejażdżki na safari.

 Grecja leżąca na ponad tysiącu wysp, urzeka swoim malowniczym, nigdzie indziej nie spotykanym krajobrazem. Jako kolebka cywilizacji europejskiej, przyciąga turystów mnogością zabytków, sprawiając, że z łatwością można tam poczuć klimat rodem z mitologii.

Sława greckiej kuchni – uchodzącej za jedną z najzdrowszych na świecie, zachęca do bliższego zapoznania się z regionalnymi smakołykami. Urocze, często prowadzone przez jedną rodzinę knajpki, świetnie wpisują się w obraz tradycyjnej Grecji. 

 Kolejna w zestawieniu najbardziej popularnych destynacji jest Turcja. Wybierana jest ze względu na orientalną kulturę, lazurowe morze oraz świetne zaplecze turystyczne. Z uwagi na swoje rozległe terytorium, Turcja jest bardzo zróżnicowanym krajem, w którym znajdziemy piaszczyste plaże Tureckiej Riwiery z bazą hoteli w każdym standardzie, turkusowe wybrzeże Morza Egejskiego z widokiem na wyspy greckie, malownicze wioski rybackie, porty jachtowe, a także starożytne pamiątki historyczne.

Mówiąc o tym kraju nie sposób nie wspomnieć o ogromnej aglomeracji, jaką jest Istambuł, stanowiący stały i najbardziej popularny punkt wycieczek fakultatywnych.

Oprócz wymienionych Państw w zestawieniu najchętniej wybieranych celów wakacyjnych Polaków na kolejnych miejscach znalazły się także Hiszpania, Tunezja oraz Bułgaria.