IATA zadowolona, bo rośnie ruch lotniczy

Autor tekstu: , Data publikacji:

Mimo kryzysu w Europie światowy ruch lotniczy ma się całkiem nieźle. Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Lotniczego (IATA) ogłosiło, że globalny ruch pasażerski wzrósł rok do roku ponad 3 procent.

Dokładny wzrost kwiecień 3013 do kwietnia 2012 wyniósł 3,2 proc. Zdaniem IATA przyczynił się do tego głównie wzrost ruchu lotniczego na rynkach krajów rozwijających się. Zdaniem specjalistów taki wynik wpisuje się w wieloletni trend wzrostowy na rynku lotniczym. Zdaniem Tony’ego Tylera, dyrektora generalnego IATA, wynik kwietniowy potwierdza pozytywny trend, który w przewozach lotniczych ma miejsce już od końca zeszłego roku.
– Jednak ten wzrost skoncentrowany jest na rynkach rozwijających się. Firmy lotnicze z Europy i Stanów Zjednoczonych raportują o wiele słabsze wyniki niż prężnie rozwijające się linie afrykańskie, bliskowschodnie czy Azjatyckie – komentuje Tyler.

Jednocześnie IATA opublikowała informacje, że w kwietniu o 4,4 proc. wzrosła pojemność samolotów, co oznacza, że lata coraz więcej maszyn. Ich średnie obłożenie wyniosło w kwietniu ponad 78 procent, zbliżając się do rekordowych 80 proc.