Jak Polacy planują swoje wakacje?

Autor tekstu: , Data publikacji:

O wakacyjnych wyjazdach warto pomyśleć już teraz, gdyż odpowiednio wczesna rezerwacja biletów lotniczych niesie ze sobą korzyści finansowe.

Polacy ostatnio rezygnują z usług tradycyjnych biur podróży. Wolą samodzielnie zaplanować podróż, ponieważ pozwala to zaoszczędzić ponad 1000 zł.

Koniec lutego to czas, w którym pracownicy muszą zadeklarować, kiedy planują urlop. Gdy już ustalą z pracodawcą termin, nie pozostaje im nic innego jak zacząć rozglądać się za atrakcyjnymi cenowo ofertami biletów lotniczych i hoteli.

Szukając biletów lotniczych, najlepiej skorzystać z pomocy wyszukiwarek. Takie internetowe rozwiązanie ułatwia znalezienie najkorzystniejszej opcji. Po wpisaniu miejsca wylotu i przylotu, portal podaje wszystkie możliwe połączenia w określonym terminie.  Ustalając zakres dat, dobrze mieć elastyczne terminy. Zdarza się tak, że lot kilka dni wcześniej jest tańszy niż ten, w którym miała być pierwotnie planowana podróż.

Szukasz biletów lotniczych w dobrych cenach? Wejdź na stronę: Centrumlotów.pl

Ważne jest też to, by umieć wybrać odpowiedniego przewoźnika. Tanie linie lotnicze oferują co prawda loty w niższych cenach, ale za wiele usług pobierają dodatkową opłatę, np. za bagaż rejestrowany do 140 zł. To korzystna opcja dla tych, którzy podróżują na krótko i nie potrzebują bagażu większego niż 8-10 kg. Ta granica to dopuszczalny limit walizek, które można wnieść na pokład bez dodatkowych kosztów.

Planując wakacyjne oszczędności, warto pomyśleć o tym, jak zaoszczędzić na zakwaterowaniu. Ponad 30 proc. Polaków nocuje u krewnych i znajomych. Ci, natomiast, którzy nie mają takiej możliwości, muszą za nocleg zapłacić.W okresie wakacyjnym doba ze śniadaniem w dwu- i trzygwiazdkowym hotelu kosztuje w Atenach 126 zł, w Pradze 134 zł, w Berlinie 161 zł

By nieco obniżyć koszt podróży można skorzystać ze specjalnych programów rabatowych zwanych free nights, które stosują hotelarze. Przy rezerwacji określonej liczby noclegów, najczęściej trzech, klient kolejny dzień w hotelu może spędzić całkowicie za darmo.

Dla porównania zestawić należy wyjazdy zorganizowane przez tradycyjne biuro podróży z ceną wyjazdów planowanych „na własną rękę”. Tygodniowa wycieczka ze śniadaniem i kolacją do Włoch u touroperatorów kosztuje od 2700 do 3200 zł, natomiast urlop indywidualny 2100 zł ( samolot tanich linii lotniczych w obie strony 380 zł plus nocleg w hotelu trzygwiazdkowym ze śniadaniem 1720 zł).

Tak samo przedstawia się podróż do Hiszpanii. W biurze podróży trzeba za niego zapłacić od 3200 do 3700 zł, indywidualnie natomiast 1900 zł (samolot tanich linii lotniczych w obie strony 580 zł, trzygwiazdkowy hotel ze śniadaniem 1400 z