Japońskie dreamlinery uziemione do końca maja

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nie tylko my mamy problemy z dreamlinerami. Japońskie linie lotnicze All Nipon Airways (ANA) posiadają jedną trzecią światowej floty Boeingów 787, które nie mogą wzbić się w powietrze.

Loty wszystkich 17 dreamlinerów, które posiada ANA zostały zawieszone w połowie stycznia w związku z awariami akumulatorów.

Linie lotnicze ANA poinformowały, że w okresie od końca marca do końca maja odwołanych będzie 1714 lotów z czego 464 to rejsy międzynarodowe min. do Seulu, Seattle i Frankfurtu. Pech chciał, że na przełomie kwietnia i maja przypada w Japonii tzw. złoty tydzień, czyli coś na wzór naszej majówki, będącej okazją do wyjazdów.

Straty wciąż rosną, od czasu dwóch poważnych awarii dreamlinerow w Japonii i USA, linie lotnicze ANA anulują blisko tysiąc lotów na trasach międzynarodowych. Wszystkie Boeingi 787, jakie przeznaczono do światowej eksploatacji czekają na rozwiązanie problemu. Do tej pory nie udało się ustalić, co było przyczyną przegrzania się akumulatorów w dwóch maszynach.

W piątek Boeing przedstawił jednak plan, który przewiduje zabezpieczenie samolotu przed wciąż groźnym akumulatorem. Zostanie on umieszczony w mocnej obudowie ze stali nierdzewnej, zaizolowany i zabezpieczony w przewód wentylacyjny, który odprowadzi płomienie poza maszynę, w razie ponownego przegrzania się.

Pomysł wydaje się być dość ryzykowny, jednak Boeing nie planuje zrezygnowania z akumulatorów litowo-jonowych o których mowa.