Koszty bieżącej eksploatacji samochodu

Autor tekstu: , Data publikacji:

Zakup samochodu, choć jest sporym wydatkiem, to jednak jest dopiero początkiem kosztów związanych z jego eksploatacją. I choć dla wielu osób jest to narzędzie pracy, nie możemy zapominać o opłatach, które trzeba będzie uiścić.

Ubezpieczenia

Podstawowym kosztem, bez którego nie moglibyśmy poruszać się po polskich drogach zgodnie z prawem, jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdu. Samochody nowe Honda i inni dealerzy oferują często wraz z pakietem ubezpieczeń, zarówno jeśli chodzi o OC, AC, Assistance czy też ubezpieczenie szyb. Warto skorzystać z takich rozwiązań, bowiem ceny mogą być zdecydowanie niższe niż przy samodzielnym zakupie poszczególnych ubezpieczeń.

Koszt paliwa

Kosztem, który musimy ponosić zawsze, gdy używamy pojazdu, jest zakup paliwa. W zależności od tego, czy jeździmy autem hybrydowym, z napędem benzynowym, czy też z instalacją gazową, za każdym razem ceny te będą się różniły. Warto wybierać auta spalające mniej paliwa, dzięki czemu koszty eksploatacji będą po prostu niższe. Szczególnie warto zainteresować się autami hybrydowymi, które choć drogie na początku, to jednak okazują się być zdecydowanie tańsze w codziennym użyciu od aut benzynowych.

Koszty przeglądów

Wśród wydatków obowiązkowych znajdują się też koszty przeglądów wykonywane okresowo – tu zależy to jedynie od sugestii producenta pojazdu. Najlepsze są oczywiście przeglądy w autoryzowanych stacjach serwisowych, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasz samochód pozbawiony jest uszkodzonych części. Jazda może być wtedy o wiele bezpieczniejsza.

Koszty wymiany części

W samochodzie znajdują się również elementy, które musimy raz na jakiś czas wymienić. Należą do nich chociażby opony czy wycieraczki oraz płyn do spryskiwaczy, który musimy na bieżąco uzupełniać. Czekają nas również tak prozaiczne wydatki, jak chociażby mycie auta czy odświeżacz do powietrza. Takie koszty to średnio kilkaset złotych rocznie.

Koszty napraw

Oczywiście nie możemy też zapominać o kosztach ewentualnych napraw, te jednak zależą głównie od naszego stylu jazdy. Co ważne, nowo zakupione samochody mają gwarancję, dzięki której takich kosztów możemy uniknąć.