Kryzys korzystny dla…polskiego turysty

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wzrost bezrobocia, niepewność na rynkach i zagrożenie bankructwem kilku europejskich krajów, to negatywne skutki kryzysu, który nieoczekiwanie może przełożyć się na poprawę sytuacji polskiego turysty.

Nie dość, że spadają ceny zorganizowanych wycieczek i biletów lotniczych, to jeszcze  stanieją różne atrakcje turystyczne oferowane przez miejscowych. Wyjazd do Grecji czy Włoch kosztuje nawet 20 proc. mniej – wynika z analizy Tripsta.pl

Z badań Instytutu Turystyki wynika, że w 2012 roku Polacy będą wyjeżdżać na wakacje częściej niż obecnie. Jeszcze trzy lata temu z Polski wyjeżdżało ok. 8 mln rodaków, potem z uwagi na kryzys, liczba ta spadła do 6 mln, a obecnie znów wzrasta. Szacuje się, że za dwa lata powróci do stanu sprzed kryzysu. Dzieje się tak między innymi dlatego, że kraje, które główny dochód czerpią z turystyki i są dotknięte kryzysem gospodarczym, robią wszystko, by wciąż przyciągać urlopowiczów.

– Do takich działań należy zaliczyć, np. zmniejszanie stawki podatku VAT za usługi hotelowe, redukcje opłat na lotnisku, ułatwienia wizowe dla krajów spoza Unii Europejskiej – mówi Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl. – Tego typu środki stosują Cypr, Holandia, Szwajcaria, a w kwestii wiz Bułgaria, Łotwa i Słowenia – dodaje.

Wiele wskazuje na to, że tego typu metody przynoszą efekty, bo Polacy chętnie podróżują do tych krajów – wynika z analizy Instytutu Turystyki. Polacy często odwiedzają także Turcję, Egipt, Chorwację i Irlandię, Grecję.