La Sagrada Familia – kiedy koniec?

Autor tekstu: , Data publikacji:

W 2013r. mija 131 lat odkąd rozpoczęto budowę słynnej barcelońskiej świątyni. Fundacja im. Antonio Gaudiego głównego architekta bazyliki poinformowała, że ukończenie prac przewiduje się na rok 2026.

Historia bazyliki La Sagrada Familia czyli Pokutnej Świątyni Świętej Rodziny sięga końca XIX wieku. Budowę rozpoczęto już w 1882r. jednak jeszcze w tym samym roku została ona przerwana w wyniku konfliktu pomiędzy jej pierwszym architektem, a inwestorem. Rok później w 1883 patronat nad budową objął Antonio Gaudi.

Architekt od razu zmienił projekt świątyni, która zgodnie z pierwotnym planem miała być małą bazyliką. Zgodnie z ideą Gaudiego Sagrada Familia ma przypominać jeden wielki organizm. Projektant poświęcił budowie swoje ostatnie 43 lata życia ginąc pod kołami tramwaju w 1926r. Kolejne opóźnienie w budowie wywołała wojna domowa, która rozegrała się w Hiszpanii w latach 30. XX wieku. Wtedy to anarchiści zniszczyli budowany kościół oraz architektoniczne plany Gaudiego.

Obecnie zgodnie z komunikatem fundacji budowa dobiega końca. W ukończonej już nawie głównej świątyni regularnie odprawiane są msze święte. Ponadto od 2005r. bazylika wpisana jest na listę dziedzictwa UNESCO w Europie. Sagrada Familia ma mieć, aż 18 wież dachowych z czego najwyższe mają mieć 175 metrów wysokości. Stowarzyszenie im. głównego architekta kościoła czuwające nad poprawnym przebiegiem budowy ocenia, iż jest ona ukończona w 65proc – informuje portal polskieradio.pl.

Budowa bazyliki La Sagrada Familia ma trwać łącznie 144 lata.

Zobacz wizualizację