Lodowa grota na lodowcu Stubai

Autor tekstu: , Data publikacji:

Bogato zapowiada się jesień na największym lodowcu w Austrii w dolinie Stubaital. Miłośnicy nart i snowboardu mogą przebierać w atrakcjach na rozpoczęcie sezonu, który na lodowcu juz się zaczął. Wśród nich – lodowa grota na wysokości prawie 3000 m.n.p.m.

Część stoków na lodowcu Stubai jest już otwarte dla narciarzy. Narciarski Oktoberfest „Weiße Wiesn“, który odbędzie się 11 i 12 października, skoczną muzyką i konkursem na najpiękniejszą narciarską parę w strojach ludowych (lub zbliżonych do ludowych) otworzy rozrywkowy sezon na lodowcu. Snowboardziści rozpoczną sezon w snowparku imprezą Moreboards Stubai Premiere, która odbędzie w dniach od 17 do 19 października. Mają oni dodatkowo specjalny powód do świętowania – nowiutki wyciąg w snowparku.

Kolejnym wydarzeniem w lodowcowym kalendarzu będzie SportScheck Gletscher Testival od 6 do 9 listopada oraz SAAC Camp 15 i 16 listopada. To ostatnie wydarzenie jest przeznaczone dla fanów freeride’u. Będą oni mogli zapoznać się z warunkami uprawiania swego ulubionego sportu na lodowcu Stubai i poznać ważne zasady bezpieczeństwa. 9 i 10 stycznia 2015 restauracja Schaufelspitz (najwyżej położona restauracja w Alpach, którą przewodnik kulinarny Gault Millau wyróżnił czapkami kucharskimi) zaprasza na Dine & Wine (6-daniowe menu degustacyjne z odpowiednio dobranymi winami).

Od 2014 r. lodowiec Stubai ma turystom do zaoferowania coś zupełnie nowego – lodową jaskinię. Na wysokości prawie 3000 m n.p.m., niedaleko górnej stacji Eisgrat, we współpracy z glacjologami z Uniwersytetu w Innsbrucku, 30 metrów pod stokiem narciarskim wydrążono lodową jaskinię, w której można się dowiedzieć wszystkiego o powstawaniu lodowców. Dodatkowym udogodnieniem dla wszystkich fanów snowparku jest wyciąg Zoo Shuttle – kolejna inwestycja dla wygody gości.