LOT otrzymał zgodę na przeloty nad Syberią

Autor tekstu: , Data publikacji:

Polskie Linie Lotnicze LOT otrzymały od władz Federacji Rosyjskiej zgodę wymaganą do realizowania lotów nad Syberią.

Negocjacje w tej sprawie prowadzone w imieniu państwa polskiego przez Ministerstwo Infrastruktury zakończyły się powodzeniem dla polskiego przewoźnika.

Potwierdzenie możliwości realizowania rejsów LOT-u w rosyjskiej przestrzeni powietrznej jest jednym z kluczowych rozwiązań w przygotowaniach narodowego przewoźnika do ekspansji w kierunku dalekowschodnim.

Ma ono szczególne znaczenie w świetle planowanego uruchomienia przez LOT w 2012 roku połączenia do Pekinu. Możliwość lotów nad Syberią umożliwi przeloty najkrótszym korytarzem powietrznym, co wpłynie m.in. na oszczędność zużywanego paliwa i krótszy czas rejsu.

Obecnie PLL LOT S.A. czekają na decyzje odpowiednich władz w Chinach dotyczące możliwych godzin startów i lądowań czy tzw. slotów na lotnisku w Pekinie. Rejsy LOT-u  do stolicy Chin zostaną wprowadzone do systemu rezerwacyjnego przewoźnika po otrzymaniu slotów. Połączenia będą realizowane na samolotach Boeing 767.

Zgody dla PLL LOT S.A. pozwalające na wykonywanie lotów na terenie Rosji są ważne również w świetle pozostałych rejsów, które narodowy przewoźnik wykonuje do i z rosyjskich portów lotniczych. Należy zaznaczyć, że LOT otrzymał także korzystne godziny startów i lądowań w rejsach do Moskwy.

Pozwoliło to na wprowadzenie do rozkładu na sezon zimowy 2011/2012 bardzo dogodnych godzin lotów czyli zamianę dotychczasowych sześciu nocnych rejsów na trzy poranne oraz trzy połączenia w ciągu dnia.