Majorka zmienia swoje oblicze

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wybierając miejsce na urlop szukamy takiego, które zaoferuje nam coś więcej niż tylko słońce, plażę i darmowe drinki. Słynące dotąd z masowej turystyki kurorty, zaczynają zmieniać swoje dotychczasowe oblicze i włączają do oferty atrakcje dla aktywnych wczasowiczów. Doskonałym przykładem takiego przeobrażenia jest Majorka.

Majorka jako wyspa-kurort od lat kojarzona była z tym, co moglibyśmy nazwać turystycznym supermarketem. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu wystarczy wsiąść w lecący do Palmy z jednego z polskich lotnisk samolot, żeby po 3 godzinach znaleźć się w miejscu, które pozwoli nam spędzić czas relaksu w niezwykle malowniczym otoczeniu. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie pojechać.

Aktywny wypoczynek na wyspie

Po wylądowaniu w stolicy wyspy z łatwością przedostaniemy się na jej północne wybrzeże, które zapewni nam dużo więcej atrakcji niż tylko złoty piasek i gorące morze. W Puerto de Alcudia, leżącym przy jednej z najpiękniejszych hiszpańskich plaż, znajdziemy wiele kameralnych pensjonatów i stojących tuż przy plaży willi, z których tylko kilka kroków dzielić nas będzie od rozlicznych atrakcji. Zatoka Alkudyjska daje nam doskonałą możliwość uprawiania sportów wodnych. Umiarkowane wiatry są idealne dla początkujących żeglarzy i windsurferów. W miejscowej stacji sportów wodnych Wind&Friends wynajmiemy potrzebny sprzęt i nauczymy się zasad obowiązujących na wodzie.

Ten rejon wybrzeża, którego pas płytkiej (około 40cm) bardzo ciepłej wody, jest idealny dla wypoczynku z małymi dziećmi. Rodzice i trochę starsze maluchy będą mogły postawić pierwsze kroki na pokładzie katamaranu czy żaglówki, oczywiście pod okiem instruktora, który, co ciekawe w Wind&Friends będzie mówił również po polsku.

Smak migdałów i soli morskiej

Gdy, już odetchniemy morską bryzą i zechcemy zwrócić się na chwilę w stronę lądu, warto wybrać się do Alcudii, historycznej stolicy Majorki lub do Pollensy, w której co weekend organizowany jest, opanowujący niemalże połowę miasta targ. Można tam kupić wszystko, co najlepsze wśród regionalnych produktów. Nie możemy nie spróbować rozmaitych wariacji na temat migdałów czy doskonałych mieszanek soli morskiej z różnorodnymi przyprawami, która stanowi doskonałe uzupełnienie wielu dań.

Majorka oferuje wiele ekscytujących form spędzania czasu. Latem średnia temperatura powietrza wynosi tu ok. 29-31°C, co w połączeniu z 300 słonecznymi dniami w roku tworzy doskonałe warunki do uprawiania paralotniarstwa. Podążając przez pagórkowaty teren u podnóża Serra de Tramuntana zobaczymy wiele czasz unoszących się na wietrze. Same góry poza niewątpliwymi walorami widokowymi dają możliwość uprawiania wspinaczki. Znajdą tu również miejsce dla siebie miłośnicy kolarstwa górskiego, a gdy znudzą nam się już sporty ekstremalne możemy wrócić na piaszczyste wybrzeże Alcudii, gdzie czeka bogata oferta kulinarna. Niezależnie czy będziemy szukali regionalnych przysmaków, czy wolimy kuchnie innych rejonów świata znajdziemy tu coś dla siebie.

W poszukiwaniu tożsamości wyspy

Majorka zasługuje na uwagę zarówno ze względu na swój wyjątkowo przyjazny klimat, jak i bogatą kulturę. Po długim czasie odwrócenia od lokalnych tradycji, mieszkańcy wyspy na nowo odkrywają swoją tożsamość. Warto jest poznać choć podstawowe kroki regionalnego tańca „ball de bot” i posłuchać bajek zwanych „rondaies”. Trzeba też pamiętać, że symbolem Majorki są migdały i jeżeli nie chcemy odwiedzać wyspy w sezonie wakacyjnym to właśnie przełom lutego i marca, czyli czas ich kwitnienia będzie świetnym alternatywnym momentem na wizytę na wyspie.