Można prywatyzować LOT

Autor tekstu: , Data publikacji:

Jest projekt ustawy, która umożliwi sprzedaż większościowego pakietu PLL LOT. Według resortu skarbu ustawa umożliwi sanację borykającej się od wielu miesięcy firmy.

Rząd przyjął projekt przepisów, który uchyli prawo, zobowiązujące do zachowania przez ministerwo skarbu pakietu kontrolnego 51 proc. w spółce. W komunikacie resortu możemy przeczytać, że nowa ustawa „umożliwia sprzedaż większościowego pakietu akcji narodowego przewoźnika, jednak nie oznacza automatycznej utraty kontroli Skarbu Państwa nad spółką”. Według resortu nadal będą obowiązywać unijne obostrzenia, m.in. Dotyczące zakazu sprzedaży pakietu większościowego przewoźnikom spoza Unii Europejskiej.

Według ministra Mikołaja Budzanowskiego, prywatyzacja LOT-u będzie elementem głębokiej restrukturyzacji firmy. „Zależy nam, by zachować markę i tożsamość krajowego przewoźnika. Ważne jest także utrzymanie portu przesiadkowego w Warszawie, gdyż LOT generuje 45 proc. ruchu na lotnisku Chopina. Istotne będzie także pozostawienie siedziby spółki w stolicy. Podobne procesy zakończyły się sukcesem na zachodzie Europy, tak jak w przypadku sprzedaży Austrian Airlines. Przykłady europejskich przewoźników pokazują, że taka prywatyzacja jest możliwa również w przypadku LOT-u” – napisał minister.

Przypomnijmy, że z powodu unijnych przepisów nie doszło do sprzedaży LOT-u w zeszłym roku. Firmą były zainteresowane tureckie linie Turkish Airlines. W tej chwili skarb państwa posiada 68 proc. Akcji przewoźnika.