Noc Muzeów 2014. Jaka była w tym roku?

Autor tekstu: , Data publikacji:

W minioną sobotę na terenie kraju odbyła się 14 edycja cyklicznej imprezy Noc Muzeów w ramach, której zwiedzający mogli odwiedzać muzea w godzinach nocnych. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia w Warszawie otwartych było ponad 200 muzeów, galerii i instytucji kultury.

W sobotę 17 maja na terenie kraju odbyła się 14 edycja imprezy kulturalnej nazwanej Nocą Muzeów. W ramach imprezy mieszkańcy Warszawy mieli możliwość zwiedzenia wystaw warszawskich muzeów w godzinach od 19 wieczorem do 1 w nocy. Podczas tegorocznej edycji władze m. st. Warszawy szczególnie zachęcały do odwiedzin muzeów poświęconych historii Polski – takich jak Muzeum Powstania Warszawskiego, które przygotowało specjalną wystawę związaną z obchodzoną w tym roku 70. Rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Zgodnie z panującą tradycją wstęp do muzeów i instytucji kultury był bezpłatny lub wymagał uiszczenia niewielkiej – niższej niż tradycyjnie opłaty.

Ciekawą ofertę dla pasjonatów polowań oraz jazdy konnej przygotowało również Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa mieszczące się w Parku Łazienkowskim w Warszawie. W Koszarach Kanonistów zwiedzający mogli obejrzeć rozmaite przykłady fauny polskiej, wypreparowane okazy dzikich zwierząt, medalowe trofea, kolekcję broni czy zwiedzić XIX – wieczny Salonik Myśliwski zawierający pamiątki i dzieła sztuki z okresu polskiego ziemiaństwa. Dyrektor Muzeum Łowiectwa i Łeździectwa Pan Piotr Hubert Świda zapraszał gości na degustację nalewek. Z kolei w Stajni Kubickiego na zwiedzających czekały atrakcje takie jak zabytkowe pojazdy konne, uprzęże, a także akcesoria zaprzęgowe i jeździeckie.

 Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie

Również w tym dniu dla zwiedzających udostępnione zostały placówki administracyjne, w których na co dzień zasiadają urzędnicy sprawujący władze w Warszawie. Podczas sobotniej nocy otwarte dla zwiedzających zostały instytucje takie jak Sejm i Senat, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, pałac prezydenta RP czy Komenda Główna Policji, która poza wnętrzami budynku udostępniła dla zwiedzających kilka egzemplarzy policyjnych radiowozów wyposażonych w profesjonalne oprzyrządowanie, które na co dzień wykorzystują w swojej pracy stołeczni policjanci.

Deszczowa aura panująca nad Warszawą nie zniechęciła mieszkańców stolicy do wyjścia z domów i skorzystania z jedynej w roku okazji zapoznania się z ekspozycjami muzeów pod osłoną nocy. Dodatkową atrakcją sobotniej nocy były niewątpliwie kursujące po ulicach miasta zabytkowe autobusy i tramwaje, które w tą szczególną noc umożliwiały zwiedzającym przemieszczanie się po Warszawie.

Piotr Hubert Świda - Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie