Nowa lista produktów regionalnych

Autor tekstu: , Data publikacji:

Lista produktów tradycyjnych w Polsce liczy już ponad 1200 wyrobów, co oznacza wzrost o ponad 17% w porównaniu z rokiem 2013. Na listę wpisywane są produkty stanowiące element dziedzictwa kulturowego regionu, które wytwarzane są tradycyjnymi metodami wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat.

Lista produktów tradycyjnych liczy m.in. wyroby mleczne, mięsne, piekarnicze i cukiernicze, warzywa i owoce, a także miody czy gotowe potrawy. Najwięcej tego typu artykułów jest w województwie podkarpackim – 154. Kolejne miejsca w stawce zajmują pomorskie i śląskie (po 136) oraz lubelskie i małopolskie (odpowiednio 114 i 106 wyrobów). Raz w roku takie produkty są prezentowane w Warszawie podczas Targów Regionalia, gdzie można w jednym miejscu spróbować najlepszych specjałów z różnych regionów Polski i innych krajów. W tym roku wydarzenie to odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska.

– Zdrowe, regionalne wyroby cieszą się rosnącą popularnością w naszym kraju. Coraz chętniej bowiem Polacy sięgają po lokalne produkty, doceniając ich unikatowe właściwości i wysoką jakość. W efekcie, jak widać po liście tradycyjnych artykułów, tego typu wyrobów przybywa. W ubiegłym roku na Targach Regionalia gościliśmy ponad 200 wystawców z różnych części Polski. Wśród osób z branży i 25 tys. warszawiaków, którzy uczestniczyli w wydarzeniu, mogli prezentować walory swoich produktów promując przy okazji bogactwo kulinarne regionów – zauważa Bartosz Sosnowski, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Polska, organizatora Targów Regionalia.

Produkty Tradycyjne w Polsce

Południe z tradycją

Pod kątem bogactwa tradycyjnych produktów prym wiodą południowa i południowo-wschodnia Polska. Wyroby z czterech województw z tych regionów: podkarpackiego, śląskiego, lubelskiego i małopolskiego stanowią bowiem aż 42% wszystkich artykułów wpisanych na listę. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w północnej części kraju. Województwa warmińsko-mazurskie i zachodnio-pomorskie, z 25 produktami każde, plasują się w ostatniej trójce pod względem liczby tradycyjnych wyrobów. Na północy wyróżnia się jedynie pomorskie, z którego na listę wpisanych zostało aż 136 artykułów. W ubiegłym roku to właśnie ten region zajmował pierwsze miejsce pod względem liczby tradycyjnych produktów, obecnie ustąpił natomiast pola województwu podkarpackiemu i uplasował się tuż za liderem ex aequo z woj. śląskim. Najmniej tego typu specjałów (24) znajduje się z kolei w Lubuskiem. Tu jednak liczba wyrobów zgłoszonych na listę w ciągu roku prawie się podwoiła, notując wzrost na poziomie 85%. Bardzo dynamicznie rozwija się również małopolskie, gdzie w 2013 roku zanotowano 66 artykułów wytwarzanych z pokolenia na pokolenie, a aktualnie jest ich już ponad 100. Listę tradycyjnych produktów prowadzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z marszałkami województw.

– Obok tradycji na Targach Regionalia w tym roku szczególnie silnie chcemy promować ekologię. Będzie to okazja, by lepiej poznać różnice między tego typu wyrobami. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że produkt ekologiczny nie znaczy to samo co tradycyjny. W wyrobach eko kluczem są ekologiczne metody produkcji. Do ich wytwarzania nie stosuje się chemii, ale tylko naturalne środki. W drugiej kategorii, jak sama nazwa wskazuje, pierwsze skrzypce grają tradycyjne metody wykorzystywane do produkcji oraz tradycyjny skład – tłumaczy Bartosz Sosnowski.