PKP wyremontuje gliwicki dworzec

Autor tekstu: , Data publikacji:

Polskie Koleje Państwowe i Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę przewidującą gruntowny remont, i przebudowę dworca w Gliwicach. Za realizację wartego ponad 136 milionów złotych kontraktu odpowiedzialne jest konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. oraz Aldesa Construcciones S.A.

Projekt przebudowy dworca Polskich Kolei Państwowych w Gliwicach przewiduje przede wszystkim wprowadzenie szeregu udogodnień dla osób niepełnosprawnych. W ramach zaplanowanych prac na dworcu wybudowane zostaną między innymi windy, toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a także linie prowadzące ułatwiające poruszanie się po terenie dworca osobom niewidomym. Dodatkowo w poszczególnych stanowiskach kasowych obniżone zostaną poziomy lad w sposób umożliwiający osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich samodzielny zakup biletu na pociąg – informuje portal propertydesign.pl.

Poza ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych wykonawcy przewidzieli również budowę korytarza łączącego dwie główne hale dworca oraz wyposażenie budynku w nowoczesne systemy elektroniczne w tym w system BMS przeznaczony do inteligentnego zarządzania budynkiem.

W projekcie przewidziano również kilka nowości w samej infrastrukturze dworca. Dworcowe perony zyskają nową nawierzchnię i zadaszenie, elektroniczne tablice rozkładu jazdy pociągów, a za sprawą wind i schodów ruchomych wszyscy podróżni w komfortowy sposób będą mogli dostać się do pociągów. W obrębie stacji wymienione zostaną również trakcje kolejowe, a historyczne elewacje zostaną poddane gruntownej restauracji.

-Inwestycja ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To jeden z najszerzej zakrojonych projektów, realizowanych przez Grupę PKP. Dotychczas przy udziale środków UE przebudowano dworce w Gdyni i Wrocławiu, a także wybudowano nowy, podziemny dworzec Kraków Główny. Trwają inwestycje w Szczecinie i Bydgoszczy – powiedział Wojciech Rokicki, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji w PKP S.A.