Pragaleria w hotelu Bellotto

Autor tekstu: , Data publikacji:

Pod koniec minionego tygodnia Hotel Bellotto i warszawska Pragaleria po raz drugi otworzyły drzwi do  „Spotkań ze Sztuką”. Tym razem tematem wystawy była „Grafika Warsztatowa - między tradycją a nowoczesnością”. W historycznych wnętrzach pałacu pojawiły się prace polskich artystów: Agnieszki Lech -Bińczyckiej, Eweliny Kołakowskiej, Kacpra Bożka oraz Oskara Gorzkiewicza. Wydarzenie było doskonałą okazją nie tylko do zapoznania się z samymi dziełami, ale i rozmowy z ich autorami. Goście chcący uatrakcyjnić swoje wnętrza prezentowanymi grafikami, mieli możliwość ich zakupu.

Hotel w swojej strategii planował mocniej związać się ze światem artystów malarzy i kolekcjonerów sztuki. Tak narodziła się idea współpracy z Pragalerią, której efektem są cieszące się coraz większą popularnością wernisaże: „Spotkania ze sztuką”, zapoczątkowane kwietniową wystawą surrealistycznego malarstwa polskich artystów.

Podczas wystawy w okazałych hotelowych salach przedstawiono ponad 20 prac (grafik) czterech artystów młodego pokolenia: Agnieszki Lech -Bińczyckiej, Eweliny Kołakowskiej, Kacpra Bożka oraz Oskara Gorzkiewicza.

Grafika warsztatowa wyróżnia się skupieniem w rękach artysty całego procesu twórczego od projektu przez wykonanie matrycy do realizacji odbitek, które mają wartość oryginalnych dzieł sztuki. Powstaje metodami tradycyjnymi i jest wynikiem ręcznego przeniesienia rysunku artysty na papier lub inne podłoże. Twórca za każdym razem decyduje o wielu aspektach druku pracy, która z tego powodu staje się jedyna w swoim rodzaju.

Wernisaż przyciągnął szerokie grono zainteresowanych, wśród których pojawiły się postacie ze świata artystów, aktorów, krytyków czy biznesu. Nie zabrakło również miłośników sztuk pięknych oraz studentów i absolwentów wydziałów plastycznych. Kontemplacja połączona z konwersacją z twórcami uczyniła ten wieczór wyjątkowym.

Jesienne Spotkanie ze sztuką w hotelu Bellotto odbędzie się już we wrześniu.

O Pragalerii

Pragaleria to galeria sztuki i dom aukcyjny istniejący od 2015 roku na warszawskiej Pradze. Głównym celem jej działalności jest promowanie współczesnej polskiej sztuki i klasyki designu. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i zagranicą oraz liczne aukcje (m.in.: aukcje młodych twórców, aukcje sztuki dawnej, a także aukcje designu i liczne aukcje tematyczne). Instytucja prezentuje zarówno uznanych już na międzynarodowej arenie artystycznej twórców, jak i początkujące młode talenty.

Artyści

Agnieszka Lech-Bińczycka

Urodzona w 1984 roku. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych, specjalizacja: grafika warsztatowa (wklęsłodruk). Dyplom z wyróżnieniem w 2008 roku w pracowni Prof. Włodzimierza Kotkowskiego. Stypendystka Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza (2008). W 2011 roku ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (pracownia Prof. Henryka Ożoga). Od roku 2012 zatrudniona na stanowisku adiunkta w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, od 2020 roku na stanowisku profesora UR w Instytucie Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi wykłady z historii grafiki oraz zajęcia w pracowni druku wklęsłego. Brała udział w ponad 130 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą.

Ewelina Kołakowska

Urodzona 19 sierpnia 1993 r., w Świnoujściu. Ukończyła: Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi w Szczecinie, specjalizacja: reklama wizualna (2009–2013); Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, specjalność: grafika warsztatowa (2013-2018). Obecnie doktorantka na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich „Academia Copernicana” na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Asystentka w Katedrze Technologii i Technik Sztuk Plastycznych, Wydział Sztuk Pięknych, UMK. Reprezentowana przez Galerię „Pragaleria”
w Warszawie. Brała udział w około 70-ciu wystawach w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych.

Kacper Bożek

Urodził się w 1974 roku w Krakowie. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową zrealizował pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana, a od 2011 roku pracuje jako asystent w Pracowni Miedziorytu macierzystej uczelni. W listopadzie 2013 roku uzyskał tytuł doktora za cykl grafik poświęconych „Rękopisowi znalezionemu w Saragossie” i życiu Jana Potockiego. Uprawia grafikę warsztatową i rysunek. Był autorem ponad 20 wystaw indywidualnych oraz brał udział
w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Jest laureatem konkursów polskich i zagranicznych. Zdobył między innymi drugą nagrodę w Premio Leonardo Sciascia Amateur d’estampes w 2013, pierwszą nagrodę w konkursie „Grafiteka” 2019, drugą nagrodę podczas 11. Międzynarodowego Triennale Grafiki w Kochi w 2020 roku i pierwszą nagrodę w VII Biennale Grafiki w Valladolid w Hiszpanii.

Oskar Gorzkiewicz

Urodzony w 1988 roku w Koluszkach. Absolwent Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi. Uzyskał tytuł licencjata sztuki na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów w Instytucie Architektury Tekstyliów na kierunku Wzornictwo Politechniki Łódzkiej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa na kierunku Grafika. Dyplom w 2014 roku w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. W latach 2012 – 2013 uczestniczył  w Międzynarodowych Sympozjach Graficznych w Międzynarodowym Centrum Grafiki Artystycznej KAUS w Urbino, Włochy. W 2013 roku odbył rezydencję artystyczną
w Stowarzyszeniu GEDOK w Stuttgarcie, Niemcy. Po zakończeniu studiów w latach 2014 – 2015 pełnił obowiązki asystenta w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Następnie w latach 2015 – 2016 pełnił obowiązki asystenta w Pracowni Rysunku Użytkowego na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Ośmiokrotnie asystował podczas Międzynarodowych Letnich Kursów Grafiki Artystycznej PATA organizowanych w latach 2014 – 2019 w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuki na Środowiskowych Studiach Doktoranckich w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Aktualnie pełni funkcję asystenta w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prowadzonej przez dr hab. Alicję Habisiak-Matczak, prof. ASP. Uczestnik wielu międzynarodowych wystaw grafiki artystycznej w Brazylii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Szwecji, USA i Włoszech. Autor siedmiu indywidualnych wystaw w Polsce i Niemczech. Zdobywca wielu nagród w konkursach graficznych. Między innymi zdobywca drugiej nagrody w 44. Edycji Międzynarodowego Konkursu Carmen Arozena, 2016 w Madrycie, Hiszpania oraz wyróżnienia Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza, 2017 w Warszawie, Polska.