Aplikacja zawiera ponad dwadzieścia krótkich filmów informacyjnych, ćwiczenia relaksacyjne, listę najczęstszych typów samolotów, interaktywny model samolotu wyjaśniający najbardziej podstawowe mechanizmy lotnicze, oraz wiele artykułów i ilustracji. Wszystko działa w trybie offline oraz trybie samolotowym, co pozwala na używanie aplikacji także podczas lotu.
Lęk przed lataniem to połączenie reakcji psychologicznych na nietypową sytuację, którą jest lot oraz niewiedzy o tym, co tak naprawdę dzieje się w samolocie. Z aplikacją zapoznają nas pilot Ulrik Pedersen oraz psycholog Torben Kjeldsen, którzy przybliżają nam sytuacje powodujące niepokój, tak jak na przykład turbulencje, które są zjawiskiem całkowicie normalnym, a co więcej, nie są niebezpieczne.
Pomysłodawca aplikacji Flytryg (niebojesielatac.pl) Ulrik Pedersen, który jest pilotem Skandynawskich Linii Lotniczych SAS, podkreśla, że nowa aplikacja nie może całkowicie wyeliminować ekstremalnych objawów awiofobii. Pomogła natomiast 1/3 pasażerów linii lotniczych, którzy czują dyskomfort podczas lotu o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym.
Aplikacja Niebojęsięlatać jest przeznaczona dla tych, którzy czują się niepewnie i są zdenerwowani podczas lotu. Pilot Ulrik Pedersen zapoznaje nas w niej z najczęstszymi typami samolotów na rejsach międzynarodowych, a także pokazuje, które miejsca na pokładzie najlepiej wybrać, aby złagodzić lęk.
Psycholog Torben Kjeldsen wskazuje natomiast na zgubne skutki używania alkoholu jako środka mającego złagodzić nasz lęk i napięcie podczas lotu. Jak mówi psycholog Kjeldsen, który od wielu lat pomaga pasażerom cierpiącym na awiofobię, a także zajmuje się rekrutacją nowych pilotów, alkohol w rzeczywistości wzmacnia objawy lękowe i niestety, jeśli używa się go jako sposób na zwalczenie napięcia, z każdym kolejnym lotem będzie musiało stosować się go w coraz większych ilościach. .
Aplikacja Niebojęsięlatać jest dostępna w sklepie internetowym Apple App Store oraz Google Play i znajduje zastosowanie w urządzeniach typu iPhone / iPad oraz systemach Android (smartfony/tablety).
Cena aplikacji to 18 złotych.
Aplikacja do zastosowania na iOS (iPhone i iPad) jest dostępna tutaj: https://itunes.apple.com/dk/app/id1020637912.
Aplikacja do zastosowania na Android jest dostępna tutaj:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.niebojesielatac.NiebojesieLatac