Co warto wiedzieć o kursie pilota?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Osoba, która chce zostać pilotem samolotu pasażerskiego powinna wiedzieć, że jest to praca nie tylko ciekawa i pełna wyzwań, ale również zmianowa, niezbyt przyjazna dla organizmu i stresująca. A zwiedzanie celów podróży często możliwe jest tylko w przypadku, gdy lot zostanie odwołany z powodu złych warunków atmosferycznych. Więcej na ten temat poniżej. 

kurs pilota
Na czym polega kurs na pilota?

Jest wiele typów szkoleń na pilota. Podstawowym z nich jest PPL(A), które potrzebuje się do otrzymania licencji pilota samolotu turystycznego. Celem szkoleń jest uzyskanie przez osobę wszystkich umiejętności praktycznych.  Zazwyczaj kurs teoretyczny obejmuje 100 godzin wykładów podczas weekendów, także z możliwością korzystania z zajęć w formie zdalnej. Następnie rozpoczyna się część praktyczna, w której odbywa się loty.

Kurs na licencję PPL (A) rozpoczyna się od pilotowania samolotu, a na koniec odbywa się długie samodzielne przeloty, które są idealnym początkiem do latania później dużymi samolotami odrzutowymi. Dobra licencja ppl umożliwia wykonanie obowiązków dowódcy każdego samolotu do masy startowej 5700 kg, którego nie używa się odpłatnie, z ograniczeniem do lotów dziennych.

Wyjątkiem jest posiadanie uprawnień do lotów nocnych VFR i do lotów IFR. Część praktyczna wiążę się z nauką startu i lądowania, lotami po kręgu z instruktorem i samodzielne, lotami bez widoczności ziemi, lotami trasowe, przelotami na duże lotniska komunikacyjne i procedurami awaryjnymi.

Jak wygląda egzamin na pilota?

Po szkoleniu teoretycznym na licencję PPL, a podchodzi się do egzaminu państwowego przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną. Podczas kursu na licencję PPL przerabia się tematykę związaną z prawem lotniczym i procedurami kontroli ruchu lotniczego, meteorologią, łącznością, zasadami lotu, nawigacją, wykonywaniem i planowaniem lotu, procedurami operacyjnymi i ogólną wiedzą o statku powietrznym.

Szkolenie do licencji PPL (A) odbywa się na samolotach  Cessna 172, Cessna 150/152, Tecnam p2008 JC, PZL 150 Koliber. Aby wykonać kurs pilota PPL (A) trzeba mieć ukończone 16 lat, aby rozpocząć szkolenie. Osoba ubiegająca się o licencję musi mieć ukończone 17 lat. Innym wymaganiem jest orzeczenie lekarskie klasy 1 lub 2 (niezbędne przed pierwszym lotem samodzielnym).

Osoba, która chce zostać pilotem samolotu, powinna pozytywnie przejść szereg badań lekarskich – im wyższa licencja, tym wymogi wyższe. Dyskwalifikujące mogą być np. wada wzroku czy słuchu. Sprawdzana jest także koordynacja ruchowa, refleks itp.