Czym powinno wyróżniać się profesjonalne oprogramowanie dla firm?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Funkcjonowanie dowolnego przedsiębiorstwa nie byłoby możliwe bez odpowiedniego oprogramowania dla firm. Wybór dostępnych na rynku rozwiązań jest przy tym bardzo szeroki. Czym się kierować? Oto kilka praktycznych rad.

Oprogramowanie dla firmy – najczęstszy błąd

Niezwykły rozwój sektora IT, w tym produktów i usług dla klientów biznesowych, sprawia, że dostęp do oprogramowania dla przedsiębiorstw jest niezwykle prosty. Przybiera ono przy tym różne formy – od małych aplikacji, w tym aplikacji webowych, służących do wsparcia ściśle określonego zadania, po duże systemy ERP, które pozwalają na scentralizowane zarządzanie całym podmiotem.

Niestety tak szeroki wybór sprzyja popełnianiu błędów. Nieprzemyślane decyzje zakupowe często przekładają się na problemy ze spójnością danych i wymianą plików. Szeregowi użytkownicy muszą natomiast korzystać z nieintuicyjnego oprogramowania, które nie jest dostosowane do ich realnych potrzeb. W rezultacie może okazać się, że implementacja jest rozczarowująca i nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Dobierz właściwe programy dla firm

Rola dostawcy narzędzi informatycznych często jest niedoceniania. Niesłusznie. Doświadczony partner zajmie się nie tylko techniczną stroną wdrożenia, ale zagwarantuje również doradztwo w zakresie doboru rozwiązań i ich konfiguracji. Przykładem takich ekspertów są pracownicy firmy Kotrak zapewniającej oprogramowanie dla firm.

Dzięki wzięciu pod uwagę indywidualnych czynników i opracowaniu optymalnej strategii uda się uniknąć błędów, przyspieszyć transformację cyfrową i obniżyć koszty. Poniżej znajdziesz natomiast najważniejsze cechy najlepszego oprogramowania dla firm.

Możliwości konfiguracji

Gotowe produkty informatyczne bardzo często wyróżniają się uniwersalnym charakterem. Dzięki temu można je stosować w wielu różnych przedsiębiorstwach, niezależnie od branży, jaką reprezentują czy rozmiaru. Każda firma jest jednak inna i ma indywidualne potrzeby. Dobre oprogramowanie dla firm pozwoli na rozbudowaną konfigurację, dzięki której uda się dostosować narzędzia do konkretnych potrzeb.

Niezakłócona wymiana danych

Różne wykorzystywane w firmie systemy, programy komputerowe i urządzenia wymieniają pomiędzy sobą dane. Niestety nie zawsze będą jednak ze sobą kompatybilne. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt i podejmować odpowiedzialne decyzje zakupowe. W przeciwnym wypadku konieczna może okazać się np. integracja systemów informatycznych. Problemy z przesyłem znacząco obniżają także wskaźnik workflow i przekładają się na zdecydowanie gorsze rezultaty biznesowe.

Multiplatformowość

Także w świecie biznesu coraz częściej sięgamy po technologie mobilne. Wiele narzędzi informatycznych dla firm również pozwala na wykorzystywanie możliwości np. smartfonów czy tabletów. Dzięki temu kadry zarządzające nie stracą kontroli nad przedsiębiorstwem nawet wtedy, kiedy nie będą mieć komputera pod ręką.

Intuicyjność

Oprogramowanie dla firm należy oczywiście dostosować do jego użytkowników. Bardzo często pracownicy przedsiębiorstwa nie dysponują rozbudowanymi umiejętnościami technicznymi. Warto więc przekonać się, czy platforma zapewnia intuicyjną obsługę, a wszystkie zainteresowane osoby będą w stanie wykorzystywać jej pełny potencjał.

Wsparcie w całym okresie życia

Szczególnie w segmencie programów dla firm niezwykle ważną rolę odgrywa wsparcie producenta i dostawcy. Obejmuje przy tym kilka etapów – od wdrożenia technicznego przez bieżącą pomoc w obsłudze narzędzi aż po ich aktualizację w całym cyklu życia. To bardzo często inwestycja na lata, więc wsparcie dostawcy pełni kluczową rolę w jej powodzeniu.