Ekologiczne podróżowanie. Dlaczego jest tak ważne?

, Data publikacji:

Sezon wakacyjny coraz bliżej, a w związku z tym internet wypełnia się atrakcyjnymi ofertami turystycznymi. Warto jednak zwrócić uwagę na te, które mają na uwadze również ochronę środowiska. Zobacz, na czym polega ekoturystyka i jak powinien wyglądać ekologiczny hotel.

Branża turystyczna niestety jest jedną z najbardziej szkodliwych dla środowiska naturalnego. Przede wszystkim ze względu na wysoką emisję dwutlenku węgla do atmosfery, która jest wynikiem wykonywanych dziennie tysięcy lotów. Turystyka generuje również ogromne ilości plastiku i śmieci. Na szczęście świadomość ekologiczna rozbudza się coraz mocniej w wielu branżach – w tym również turystycznej. Powstają ekologiczne inicjatywy, które postępują zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Ekoturystyka – na czym polega?

Turystyka w globalnym ujęciu oznacza zanieczyszczenia głównie powietrza i wód za sprawą środków transportu. Remedium na tę sytuację jest właśnie ekoturystyka, która podejmuje się działań mających na celu ochronę środowiska i zmianę nawyków turystów, które są szkodliwe dla natury. Ekoturystyka stawia również na rozwój regionów, których głównych walorem jest przyroda. Co ważne, ekoturystyka ma minimalny wpływ na środowisko naturalne przy jednoczesnej promocji tego typu regionów w branży turystycznej.

Jaki powinien być ekologiczny hotel?

Ekoturystyka to nie tylko zmniejszenie ilości transmisji dwutlenku węgla do atmosfery czy produkcji plastiku. To również oszczędność zasobów naturalnych. Jednym z przykładów tego rodzaju zielonych działań jest przemiana hoteli, które coraz częściej chcą być bardziej ekologiczne.

W związku z tym, że ekoturystyka stawia na rozwój lokalnych terenów, to wyznacznikiem ekologicznego hotelu jest m.in. korzystanie z produktów pochodzących z lokalnych gospodarstw rolnych. Oprócz tego hotele:

  •       do produkcji energii używają odnawialnych źródeł;
  •       segregują śmieci;
  •       instalują urządzenia ochrony wód przed zanieczyszczeniem.

Chcąc skorzystać z usług ekologicznego hotelu, można posłużyć się np. dostępną w internecie listą hoteli odznaczających się certyfikatami zielonego hotelu. Ciekawe zestawienie ekologicznych hoteli z całego świata, w tym także z Polski znajdziemy na tej stronie.