Filmy o podróżach na czas izolacji

Autor tekstu: , Data publikacji:

Kwarantanna oraz zamknięcie granic na pewno mocno dają się we znaki wszystkim pasjonatom podróży. Na szczęście kino może posłużyć jako całkiem sprawny surogat odkrywania nowych miejsc oraz kultur. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych pozycji traktujących o podróżach, które opiewają tę tematykę z wielu różnych konwencji i gatunków.

Wyprawa Kon-Tiki

Historyczna dramatyzacja podróży norweskiego naukowca, uparcie wierzącego w sensacyjną teorię, według której Polinezja została skolonizowana przez prymitywne południowoamerykańskie ludy we wczesnych latach naszej ery. Mimo braku umiejętności żeglarskich, Thor Heyerdahl wraz z pięcioma załogantami podejmuje się ryzykownej podróży prymitywną tratwą przez Ocean Atlantycki. Podczas wielomiesięcznej wyprawy śmiałkowie muszą znosić wiele niebezpieczeństw. Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w roku 2012. Ta produkcja powinna szczególnie przypaść do gustu fanom antropologii i nieprawdopodobnych, ale rzeczywistych przygód.

Everest

Opowieść kronikująca tragiczną wyprawę na Mount Everest w roku 1996, którą część uczestników przypłaciła życiem. Grupa bohaterów, oprócz samej potężnej góry, musi stawić czoła burzy, która zamienia ekstremalnie trudne warunki w śmiertelny potrzask. Wybitne efekty specjalne i zdjęcia oraz bezpośredni w swoim przekazie scenariusz sprawiają, że widz może poczuć wyjątkowo silną immersję w przedstawione wydarzenia. Gdy dodać do tego pełną gwiazd obsadę (Jake Gylenhaal, Josh Brolin, Robin Wright, Keira Knightley, Vanessa Kirby), otrzymujemy wciągający thriller, który potrafi szarpnąć za serce.

Pierwszy Człowiek

Biografia Neila Armstronga w reżyserii Daniela Chazelle’a (Whiplash, La La Land) opowiada o chyba najważniejszej i najbardziej brawurowej podróży w historii ludzkości. Reżyser świadomy patosu tej historii zdecydował się na skromniejsze i bardziej skupione na wewnętrznych emocjach podejściu do tematu. Fizyczna podróż Armstronga jest tutaj bezpośrednio zestawiona z jego emocjonalną drogą po śmierci córki. Temu obrazowi daleko do typowej w biograficznych opowieściach laurki. Armstrong jest tutaj zwyczajnym, nawet lekko niesympatycznym człowiekiem, pod którego stoicką skorupą buzują olbrzymie emocje. Pierwszy Człowiek dowodzi, że nawet podróż na księżyc nie przywróci nam bliskich, ale i tak jesteśmy gotowi to zrobić. Poza olbrzymim ładunkiem emocjonalnym film zawiera jedne z najbardziej widowiskowych i namacalnych scen podróży kosmicznych w historii kina, za co został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszych efektów specjalnych.

Zagionione miasto Z

Jeden z najciekawszych filmów dotyczących legendy miasta złota, czyli El Dorado. Oparta na faktach historia wieloletniej obsesji, którą bohaterowie opowieści – Percy Fawcett wraz z synem – przypłacili życiem w nieznanych okolicznościach. Film wyróżnia się przede wszystkim dbałością o wizualia. Legendarny operator Darius Khondji oferuje tu niesamowite zdjęcia prawdziwej natury, gdzie ekipa musiała walczyć z wysoką temperaturą, gęstą roślinnością oraz insektami. Zaginione miasto Z łączy walory artystyczne z daleko posuniętym realizmem oraz świetną obsadą, w którą wchodzą między innymi Charlie Hunnam, Robert Pattinson oraz Tom Holland.

Pociag do Darjeeling

Wes Anderson zaprasza na baśń o trójce zwaśnionych braci, którzy po śmierci ojca wyruszają w podróż pociągiem przez Indie. Ich celem jest znalezienie matki przebywającej w hinduskiej świątyni. Obraz wykorzystuje prosty schemat naprawy relacji bohaterów przez wspólny trud, jednak wyrazisty styl reżysera oraz humorystyczny scenariusz doprawiony zgrabną grą aktorską czynią z Pociągu do Darjeeling seans pełen czystej frajdy.

Midsommar

W tym psychologicznym horrorze z elementami komedii pomyłek znajdziecie wiele nietypowych sytuacji i ambiwalentnych motywów. Jest to historia młodej kobiety, która po stracie rodziny wyjeżdża ze swoim chłopakiem i jego znajomymi do Szwecji, by zbadać życie odludnej wioski. Midsommar to mieszanina ludowych obrzędów z niepokojącymi gusłami, które stawiają w niebezpieczeństwie życie bohaterów, przez co jest jednym z ciekawszych obrazów dotyczących zderzenia diametralnie różnych stylów życia. Najlepiej określić to dzieło stwierdzeniem: „Nie wiadomo, czy się śmiać czy płakać”.

Zombie express

Macie czasem tak, że irytują Was współpasażerowie? Jeśli tak, to pomyślcie, jak muszą czuć się podróżujący w pociągu na linii Seul-Busan, którzy za towarzyszy podróży mają wygłodniałe zombie. Ten koreański horror jest jednym z najlepszych nieanglojęzycznych przedstawicieli kina o żywych trupach. Fabuła pędzi równie szybko jak stanowiący miejsce akcji pociąg, a sympatyczni bohaterowie sprawią, że będziecie przejmować się ich losem.

Ad Astra

Nieczęsto zdarzają się produkcje science-fiction tak przemyślane jak Ad Astra. Brad Pitt w jednej ze swoich najlepszych ról przemierza Układ Słoneczny, by znaleźć zaginionego ojca, który może znać sekret serii kataklizmów dotykających Ziemię. Reżyserii James Grey typowo dla siebie zestawia fizyczną podróż bohatera z mentalną odyseją w poszukiwaniu spokoju ducha i pogodzenia się z nieobecnym rodzicem. Oprócz poetyckiej opowieści okraszonej wybitnymi efektami specjalnymi, Ad Astra zawiera również intrygującą i przekonującą wizję przyszłości, w której możliwe są komercyjne loty na Księżyc. Patos patosem, ale widok Brada Pitta kupującego drinka i ciepły kocyk na międzyplanetarnym promie jest równie zabawny, jak i rozbudzający wyobraźnię.