Flow Art House z wakacyjną ekspozycją w Fabryce Norblina

Autor tekstu: , Data publikacji:

Galeria sztuki współczesnej Flow Art House aktywnie współtworzy kalendarz kulturalny Fabryki Norblina, organizując cykliczne wystawy sztuki. Przez całe wakacje, do 30 sierpnia oglądać będzie można prace malarskie wykonane na papierze autorstwa Katarzyny Januszko oraz cykl fotograficzny „Ciałobrazy” Natalii Miedziak – Skoniecznej.

Na wystawie Katarzyny Januszko, zatytułowanej „Diabeł tkwi w szczegółach”, będzie można zobaczyć prace malarskie na papierze wykonane w autorskiej technice mieszanej. Artystka wykorzystuje pigment, farby, elementy ze stali, celulozę i rysunek. Uważnie dobiera kolory, a dobór barw potwierdza jej talent kolorystki. Łączy organiczne kształty z strukturami architektonicznymi. Inspiracje zaczerpnięte z architektury wprowadzają tu ład, a to wszystko, co żywe i organiczne – jasne i pulsujące plamy światła, srebrzyste poświaty, miękkie przejścia tonacyjne – tworzą płynne, wypełnione energią kompozycje. Przypominają one mięsiste, papierowe płaskorzeźby. Diabeł tkwi tu w szczegółach. W ruchu, przekształcaniu się i tajemniczych, głębokich związkach zachodzących pomiędzy pozornie niepowiązanymi elementami.

Katarzyna Januszko ukończyła Camberwell College of Art w Londynie. Tworzy i mieszka w Polsce, ale wybudowała też dom w Egipcie, gdzie często przebywa. Doświadczenie życia w różnych środowiskach ukształtowało jej postrzeganie świata i jest nieustającą inspiracją dla pracy twórczej. Januszko od kilkudziesięciu lat prezentuje swoją twórczość na indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce i za granicą, a jej prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Natomiast projekt fotograficzny „Ciałobrazy” to opowieści realizowane intuicyjnie przez fotografkę Natalię Miedziak – Skonieczną, które stanowią próbę udokumentowania dialogu, jaki ciało prowadzi z otoczeniem. To zapis tęsknoty, chęć dotyku, potrzeba bycia blisko, powrót do domu i działanie pojawiające się poza umysłem. Cykl ten odsłania naszą prawdziwą naturę i ukazuje nam, że wszyscy jesteśmy częścią przyrody – jesteśmy ze sobą połączeni. Ciało na fotografiach Natalii nie ma indywidualnych cech, jest naturalne, rozluźnione i staje się rzeźbiarską gliną, która wtapia się w otaczający je krajobraz. Kobiety na fotografiach nie są profesjonalnymi modelkami, to często dziewczyny, które na hasło rzucone przez artystkę w internecie odważyły się wziąć udział w tym estetycznym eksperymencie.

Natalia Miedzik – Skonieczna ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaczynała od fotografii reportażowej, obecnie tworzy projekty z obszaru fotografii artystycznej. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i grupowych.

Wystawy zorganizowane są w specjalnie przystosowanej do tego celu przestrzeni ekspozycyjnej, pozwalającej widzom na swobodne obcowanie ze sztuką, siedem dni w tygodniu, nawet do późnych godzin nocnych. Siedziba galerii zlokalizowana jest w Fabryce Norblina, tuż obok butikowego kina KinoGram oraz baru, gdzie w każdy piątkowy i sobotni wieczór można posłuchać muzyki granej na żywo. W ten sposób w sercu dynamicznie rozwijającej się Woli tworzona jest niepowtarzalna atmosfera, sprzyjająca kontemplacji sztuki.