Hotele w styczniu droższe, najszybciej drożeją te najtańsze

Autor tekstu: , Data publikacji:

Co nowego na rynku hotelowym? Według Barometru wyszukiwarki Hotele.pl w styczniu 2016 r. odnotowano wzrost średniej ceny pokojonocy o 7,5% w ujęciu rok do roku. Styczeń jest kolejnym miesiącem, w którym utrzymuje się ten wzrostowy trend.

Analogicznie jak w grudniu 2015, największy wzrost zanotowano w przypadku hoteli o standardzie 1*, w przypadku których średnia cena wzrosła o prawie 85%. W porównaniu do stycznia zeszłego roku, podrożały noclegi we wszystkich kategoriach obiektów. W najczęściej wybieranych przez klientów hotelach 3* średnia cena pokojonocy wzrosła o 6,17%, do poziomu 181,62.

Jakie hotele wybieramy? Liderem rankingu sprzedaży w styczniu br. pozostały hotele 3*, których udział w rynku wyniósł 50,88%, i wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim o 0,7 punktu procentowego. Swój udział w rynku zwiększyły również obiekty nieskategoryzowane (apartamenty, pensjonaty, itp.) – do 11,5%, co oznacza wzrost o 0,87 pp w stosunku do roku poprzedniego. We wszystkich pozostałych kategoriach obiektów mieliśmy do czynienia ze spadkiem udziału w łącznej liczbie rezerwacji.

Kiedy i gdzie rezerwujemy? W styczniu najczęściej wybieranym miastem podróży była Warszawa, która zanotowała 28,2% udziału w ogólnej liczbie rezerwacji w tym okresie. W roku bieżącym, w porównaniu do stycznia 2015 klienci Hotele.pl dokonali prawie 11% więcej rezerwacji w warszawskich hotelach. W czołówce znalazł się również Wrocław (8,6% udziału w liczbie rezerwacji, wzrost 2,6% r/r) oraz Poznań (5,8% udziału w liczbie rezerwacji, wzrost 3,9% r/r).

W styczniu br. klienci Hotele.pl rezerwowali noclegi średnio na 9,9 dnia przed planowaną datą przyjazdu do hotelu, tj. 0,2 dnia wcześniej niż w roku poprzednim. Z najkrótszym wyprzedzeniem rezerwowano hotele 2* (9,3 dnia), a z najdłuższym obiekty 1* (16 dni).

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji