Jak dobrać koszulę do garnituru i marynarki?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Elegancka koszula męska do formalnego garnituru różni się od tej, która będzie pasować do sportowej marynarki. Bez względu jednak na przeznaczenie, koszula musi dobrze leżeć i zapewniać komfort noszenia. Warto więc zwrócić uwagę zarówno na kolor i ewentualnie wzór koszuli męskiej, jak i na jakość materiału, rozmiar oraz krój i kołnierzyk.

Odpowiedni materiał koszuli do garnituru i marynarki

Najlepszym materiałem na eleganckie koszule męskie jest wysokiej jakości bawełna. Koszule syntetyczne, szczególnie z poliestru są mało komfortowe w użytkowaniu, bo nie pozwalają skórze odpowiednio oddychać i sprawiają, że znacznie bardziej się ona poci. Koszula z niewielkim, nieprzekraczającym 20% dodatkiem poliestru zapewnia wystarczający komfort noszenia, a do tego mniej się gniecie.

Efekt ten można jednak uzyskać także dzięki bawełnianej koszuli męskiej ze splotem twill, który jest jednocześnie elegancki i bardzo uniwersalny. Dość odporne na zagniecenia są również sploty oxford i satyna. Ten pierwszy to znakomita propozycja do smart casualowych koszul do marynarki, a drugi sprawdzi się idealnie w eleganckich koszulach do garniturów formalnych i wieczorowych.

W ciepłe dni warto też postawić na przewiewne koszule z lnu. Mniej gniotą się modele z dodatkiem bawełny, a zwłaszcza sorony, czyli syntetycznej przędzy, która powstaje w wyniku uszlachetniania włókien pochodzenia roślinnego. Wszystkie wspomniane materiały i sploty są dostępne między innymi w ofercie koszul męskich firmy Lancerto (sprawdź: https://www.lancerto.com/pl/odziez/koszule.html).

Rozmiar, krój i kołnierzyk koszuli męskiej

Nawet najlepszy materiał na nic, jeśli koszula męska nie będzie dobrze leżeć. Żeby odpowiednio dopasować koszulę, należy wybrać odpowiedni krój i rozmiar (długość i odwód kołnierzyka).

Modne, taliowane koszule męskie slim świetnie podkreślają sylwetkę, lecz przeznaczone są raczej dla szczupłych panów i nie będą dobrze wyglądać na tych, którym wystaje brzuch. Dla wielu mężczyzn najlepszym wyborem są więc koszule regular. Rzadziej spotykane kroje koszul męskich to extra slim (dla osób bardzo szczupłych) oraz relaxed (dla panów z nadwagą).

Następnie należy dobrać długość koszuli do wzrostu (sprawdzając tabele rozmiarów konkretnego producenta) i właściwy rozmiar kołnierzyka. Gdy jest taka możliwość, warto przymierzyć wybrane modele razem z odpowiednio dopasowaną marynarką. Długość rękawów jest odpowiednia, jeśli mankiet koszuli sięga nieco za nadgarstek i wystaje spod marynarki na około 1-1,5 cm. Rozmiar kołnierzyka to z kolei odwód szyi mężczyzny mierzony pod jabłkiem Adama, powiększony o szerokość palca.

Panowie o węższej szyi oraz szczupłej i pociągłej twarzy lepiej wyglądają w kołnierzykach włoskich (o szerokim rozstawie końców). Mężczyznom o bardziej okrągłej twarzy oraz grubszej i krótszej szyi lepiej z kolei w węższych kołnierzykach typy kent. Wyborem pośrednim jest tak zwany kołnierzyk półwłoski. Dobrym rozwiązaniem do bardziej casualowych modeli koszul do sportowej marynarki są też kołnierzyki typu button-down. Więcej na temat kołnierzyków w koszulach męskich przeczytasz na stronie https://www.lancerto.com/pl/blog/kolnierzyki-w-koszulach-meskich-co-musisz-o-nich-wiedziec

Jak wybrać koszulę do garnituru i marynarki? Kolory i wzory

Najbardziej uniwersalne koszule męskie – zwłaszcza do garnituru formalnego – to białe i gładkie modele, które sprawdzą się praktycznie do każdego zestawu. Bezpiecznym wyborem są też eleganckie koszule męskie w kolorze błękitnym lub bladoróżowym. Bardzo dobrze pasują do garniturów w klasycznych kolorach: grantowym i niebieskim, szarym oraz czarnym. Z kolei do białego lub beżowego garnituru świetnie nadają się koszule bordo albo w jasnych, pastelowych kolorach.

Modele ze wzorem to dobre rozwiązanie do roboczych zestawów i na nieco mniej formalne okazje. Najbardziej eleganckie będą koszulę męskie z mikrowzorem, w delikatne prążki, a w dalszej kolejności – w kratę gingham (vichy). Najbardziej uniwersalne kolory to również w tym wypadku kombinacja bieli oraz błękitu, granatu i bladego różu.

Koszule męskie w pozostałych kolorach i wzorach – szczególnie kratach – sprawdzą się natomiast w stylizacjach smart casualowych i codziennych. Warto też pamiętać o zasadzie łączenia wzorów i kolorów. Marynarka, koszula i krawat mogą być w różnych, odpowiednio zestawionych kolorach, ale tylko dwa z tych elementów mogą mieć wzór. Lepiej też unikać identycznych deseni (np. takiego samego rodzaju kraty podobnej wielkości).