Jak dobrać odpowiednie gogle narciarskie?

, Data publikacji:

Gogle narciarskie chronią oczy przed światłem, opadami, drobinkami lodu i kurzu, a nawet gałęziami, które nietrudno spotkać na swojej drodze podczas zjazdu. To dlatego bez nich nie powinno się w ogóle wyruszać na stok. Wybór odpowiedniej pary może jednak nastręczyć sporo trudności. Dowiedz się, jak wybierać gogle narciarskie i snowboardowe, by zabezpieczyć wzrok i zwiększyć komfort jazdy.

Gogle na narty – na co zwracać uwagę?

Odpowiednie gogle narciarskie muszą być przede wszystkim dopasowane do potrzeb użytkownika. Dobiera się je według rozmiaru – tak by wygodnie leżały na twarzy i zapewniały odpowiednie pole widzenia – ale również według innych kryteriów. Bardzo ważny jest m.in. kolor szybki, który odpowiada za przepuszczalność światła. Istotna jest również jakość wykonania czy wykorzystane technologie (np. polaryzacja, powłoka anti-fog zapobiegająca parowaniu). Tylko gogle narciarskie i snowboardowe wybrane według tych kryteriów zwiększą Twój komfort podczas jazdy i pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo.

Gogle narciarskie męskie, damskie i dziecięce

Gogle na narty możemy podzielić na kategorie przede wszystkim ze względu na grupę odbiorców, dla której są przeznaczone. Gogle narciarskie męskie mają największe wymiary. W tej grupie zwykle odnotowujemy też największy wybór produktów, choć coraz częściej modele oznaczane są po prostu jako unisex – czyli odpowiednie dla obu płci. Modele wyszczególnione jako gogle narciarskie damskie zwykle są po prostu nieco mniejsze. Oddzielną kategorię stanowią gogle narciarskie dziecięce i junior – dopasowane do drobniejszych twarzy dzieci oraz młodzieży. Takie modele często są też dostępne w szalonym wzornictwie i ciekawych kolorach. Wysokiej jakości gogle narciarskie i snowboardowe dla całej rodziny znajdziesz na przykład tutaj: www.nartywarszawa.pl/oferta/akcesoria/gogle.html.

Gogle narciarskie i snowboardowe – kolor szybki to podstawa

Najważniejszym kryterium przy wyborze gogli jest jednak kolor ich szybki. Z pewnością nie można go dobierać, kierując się estetyką. Barwa soczewek mówi o stopniu przepuszczalności światła, a jego potwierdzenie stanowi kategoria przypisana każdej parze (od S0, czyli szkieł białych, do S4, czyli czarnych). Gogle narciarskie i snowboardowe z białymi (przezroczystymi) szybkami, czyli modele klasy S0 nadają się wyłącznie do jazdy nocnej. Nie ochronią bowiem wystarczająco oczu za dnia. Na rodzime warunki zwykle dobrze sprawdzają się modele klasy S1 lub S2 o barwie od złotej do pomarańczowej odpowiednie do jazdy przy zachmurzonym niebie lub we mgle. Słoneczny dzień to jednak konieczność założenia gogli z szybkami S3 i w kolorze niebieskim, brązowym, czerwonym lub szarym. Jazda w ostrym słońcu wymaga zaś czarnych szybek klasy S4 – w przeciwnym razie można się nabawić śnieżnej ślepoty.

Gogle narciarskie z wymiennymi szybkami

Warunki na stoku często trudno przewidzieć, dlatego producenci sprzętu narciarskiego wychodzą temu naprzeciw. Gogle na narty z wymiennymi szybkami to coraz częściej spotykane produkty. Ich użytkowanie jest proste i wygodne, a jedna para może sprawdzić się w szeregu sytuacji. Jest to również bardziej opłacalny zakup niż w przypadku kilku niezależnych par.

Wysokiej jakości gogle narciarskie

Kupując gogle narciarskie i snowboardowe, warto stawiać na jakość. To gwarancja przede wszystkim trwałości na co najmniej kilka sezonów, a także bezpieczeństwa. Markowe produkty zwykle wykorzystują bowiem wysokiej jakości filtry UV i inne technologie wpływające na komfort widzenia oraz zdrowie oczu. Jeśli do tej pory jeździłeś w tanich goglach, zainwestuj w lepszej jakości model, a na pewno odczujesz różnicę.