Jaki bagażnik dachowy wybrać?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Niezależnie od tego, czy planujesz właśnie rodzinny urlop i zabierasz ze sobą mnóstwo bagaży, czy po prostu twój samochód ma wbudowany zbyt mały bagażnik, który nie jest wystarczający – możesz powiększyć pakowność pojazdu! Aby to zrobić, wystarczy, że kupisz odpowiedni bagażnik dachowy, który w zależności pomieści dodatkowe przedmioty, a ty już nie będziesz musiał upychać rzeczy na tylnym siedzeniu lub rezygnować z ich zabrania w podróż. Na co zwrócić uwagę przy wyborze bagażnika na dach? Podpowiadamy.

Rodzaje bagażników dachowych – który wybrać?

Chcąc kupić odpowiedni bagażnik dachowy, warto zacząć od poznania wariantów i modeli jakie masz do wyboru. Podstawą zamontowania każdego typu bagażnika dachowego są tzw. bagażniki bazowe, czyli umieszczony na dachu samochodu system belek. Montowane są na sam dach lub relingi dachowe (czyli listwy zamontowane na górze pojazdu), a dopiero do nich mocuje się właściwy bagażnik.

Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje bagażników dachowych: boxy i uchwyty. Pierwsze z nich jest swego rodzaju „walizką” montowaną na dachu pojazdu, do której możesz włożyć wszystkie rzeczy, które nie zmieszczą się do standardowego bagażnika. Różnią się najczęściej wymiarami, pojemnością oraz sposobami otwierania.

Uchwyty natomiast służą do przewożenia np. sprzętu sportowego. Dla fanów kolarstwa sprawdzi się rowerowy bagażnik dachowy, który często (w zależności od parametrów) jest w stanie zapewnić transport także innych sprzętów (np. nart). Szeroki wybór produktów z kategorii bagażniki znajdziesz na empik.com:https://www.empik.com/motoryzacja/bagazniki-boksy-i-haki,4809,s.

Bagażnik dachowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Niezależnie od tego, czy interesuje cię box dachowy, czy uchwyty, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Przede wszystkim sprawdź, czy interesujący cię model jest dopasowany do twojego samochodu. Kieruj się informacjami takimi jak marka pojazdu, model, generacja, data produkcji i rodzaj nadwozia. Jest to istotne, ponieważ niestety nie każdy bagażnik można zamontować na wszystkich modelach samochodu, nawet tej samej marki. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Udźwig i pojemność – każdy model ma wskazany udźwig maksymalny, a przypadku boxów również mierzoną w litrach pojemność (300 do 600 l). Im jest ona wyższa, tym więcej rzeczy zmieścisz w bagażniku. Jeżeli chodzi o udźwig, musi być dostosowany do nośności samochodu.

Wymiary – poza wcześniej wspomnianym udźwigiem i pojemnością, istotne są również wymiary bagażnika. Musi się przecież zmieścić na dachu samochodu, dlatego upewnij się, jaką długość i szerokość ma ta część twojego auta i sprawdź, czy konkretny bagażnik się na nim zmieści.

Sposób otwierania – czyli wygoda użytkowania i bezpieczeństwo bagażnika. Dobre boxy otwierane są z dwóch stron, co ułatwia załadunek przedmiotów. Zamek powinien być solidny, by podczas silnego wiatru bagażnik nie otworzył się w trakcie jazdy. Warto pomyśleć także nad opcją antykradzieżową.

Sposób mocowania – bagażnik samochodowy zakładać można na kilka sposobów, dlatego wybierz taki, który bez problemu zamocujesz do swojego pojazdu. Jeżeli zależy ci na szybkim, estetycznym montażu postaw na montaż w rowku typu T (tzw. wsuwka). Możesz również zamocować bagażnik za pomocą sterowanych pokrętłami „rączek”.

Wybierając bagażnik dachowy, postaw na wygodę użytkowania i solidność wykonania – od tego bowiem zależy twój komfort i bezpieczeństwo przewożonych przedmiotów. Świetnym udogodnieniem są boxy ze wbudowanym oświetleniem, które ułatwi nocne przeszukiwanie bagażnika. Warto także zwrócić uwagę na certyfikaty, jakie posiada dany model, to one zapewniają bezpieczeństwo i gwarantują jakość produktu.