Jakie studia bez matury?

, Data publikacji:

Dla wielu osób studia są wymarzoną przepustką do lepszego życia. Tak naprawdę  bez studiów można też sobie świetnie radzić. Jednak jeśli naprawdę chcemy studiować, ale nie przystąpiliśmy do matury, bądź jej nie zdaliśmy, to czy jest jakaś opcja na studiowanie?

Teoretycznie nie można

Zgodnie z ustawą oświatową „Prawo o szkolnictwie wyższym” na studia magisterskie albo pierwszego stopnia może zostać przyjęta wyłącznie osoba, która posiada świadectwo dojrzałości lub inny dokument, uprawniający do studiowania w Polsce. W przepisach nie ma żadnej luki albo odstępstw, więc teoretycznie osoby bez matury nie mogą studiować. 

Praktycznie można

Na szczęście, studiowanie bez zdania egzaminu dojrzałości jest możliwe. Niektóre prywatne uczelnie proponują osobom, którym poślizgnęła się noga, studiowanie na tak zwanym zerowym semestrze. Nie można tego mylić z zerowymi semestrami przygotowawczymi. Na takich studiach przedstawiony materiał jest kursem dla osób, które chcą nabyć wiedzę do egzaminu na daną uczelnię albo ułatwiają sobie późniejsze studiowanie. W przypadku studiowania bez matury to nie jest kurs, tylko zajęcia podobne do tych, które się odbywają na pierwszym roku. Jest to działanie doraźne, polegające na dawaniu szansy na nie zaprzepaszczenie roku przerwy.

Rok zerowy zaliczony. I co dalej?

Studiowanie na roku zerowym to możliwość dostania się na studia w normalnym toku. To taka sytuacja jakby się dało teraz możliwość studiowania na drugim roku bez ukończenia pierwszego. Jedyny warunek na normalny tryb to zdanie matury. Jeśli to się uda, to osoba osoba automatycznie nabywa prawa studenta. Ma wtedy szansę na ukończenie studiów w stopniu licencjackim czy magisterskim. 

Drugie rozwiązanie — wolny słuchacz 

Nie wszyscy chcą skończyć studia, ale potrzebują posiąść wiedzę z danych zajęć na uczelni wyższej. Oświata daje możliwość nauki bez studiów jeśli z jakichś przyczyn np. zawodowych czy po prostu z pasji, chcemy nabywać tam wiedzę. Wtedy jest możliwość bycia wolnym słuchaczem. Oferta jest skierowana do osób, które ukończyły 16 rok życia. Za kształcenie możliwe jest pobranie opłaty.  Po skończonym kursie wolny słuchacz może uzyskać dyplom. Natomiast jeśli podejdzie do zaliczania albo do egzaminu może uzyskać stosowny certyfikat.

A jeśli nie studia to co?

Nie trzeba studiować czy być wolnym słuchaczem, aby zdobyć kompetentną wiedzę. Dobrym pomysłem jest nauka w szkołach policealnych. Ich kierunki są bardzo ciekawą alternatywą i dają bardzo dużą wiedzę praktyczną, przygotowującą od razu do zawodu, nawet po roku czasu. Taką przystępną i profesjonalną szkołą policealną jest Pro Civitas. Kształci ona bezpłatnie między innymi na:

  • technika usług kosmetycznych;
  • technika masażystę;
  • opiekuna środowiskowego;
  • technika ochrony fizycznej osób i mienia;
  • florystę;
  • technika BHP;
  • technika masażystę;
  • technika farmaceutycznego;
  • opiekuna medycznego.

Wydawałoby się, że kartą przetargową do studiowania jest zawsze zdanie matury. Okazuje się, że nie do końca jest to precyzyjne. Wyższe szkoły dają możliwość zamrożenia kwestii niezdanego egzaminu. Jest to bardzo duża szansa dla młodego człowieka, który chce wyprostować swoje ścieżki i z piosenką „Już za rok matura” pozbyć się wszelkich przeszkód i już w zwykłym trybie studiować. Jeśli i Ty należysz do tego grona, odwiedź stronę https://procivitas.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/ i zapoznaj się z ofertą szkoły Pro Civitas!