Kredyt samochodowy czy gotówka. Którą formę finansowania auta warto wybrać?

, Data publikacji:

Zanim zdecydujesz się na nowy samochód, sprawdź, w jaki sposób możesz sfinansować jego zakup. Możesz zapłacić gotówką, wybrać kredyt lub leasing albo skorzystać z wynajmu długoterminowego. Wyjaśniamy, jakie są plusy kredytu, a jakie zakupu za gotówkę.

Kredyt samochodowy czy gotówka?

Chcesz zmienić auto na nowe, ale nie możesz uzbierać całej kwoty? A może ją masz, ale nie chcesz wydawać wszystkich oszczędności? Rozwiązaniem może być kredyt samochodowy. Na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni i opłacalny? Kilka porad znajdziesz poniżej.

Zakup za gotówkę. To najprostszy i najszybszy sposób sfinansowania wybranego samochodu. Jeśli jest to nowe auto, dealer wystawia fakturę, wystarczy zrobić przelew i gotowe. W przypadku samochodu używanego spisujecie ze sprzedawcą umowę, przekazujesz mu gotówkę albo przelewasz uzgodnioną kwotę, a w zamian odbierasz auto, kluczyki i dokumenty. Dzięki temu omijasz formalności, nie zaciągasz zobowiązania finansowego, a auto jest od razu Twoją własnością.  Musisz jednak wydać jednorazowo sporą sumę.

Kredyt na samochód. Przedmiotem umowy kredytowej może być nowe lub używane auto osobowe, ale także samochód dostawczy, motocykl, motorower, quad czy łódź motorowa. Zwykle spłata odbywa się w formie miesięcznych rat. Warto zwrócić na to uwagę, na przykład kredyt na samochód Santander Consumer Banku można spłacać także w formie rat balonowych lub miesięcznych z ostatnią ratą balonową, co jest wygodne dla wielu osób.

Ranking kredytów samochodowych

Kredyt samochodowy to szybki i niedrogi sposób na sfinansowanie auta, jeśli nie możesz lub nie chcesz zapłacić za niego gotówką. By wybrać dobrą ofertę, warto przeczytać opinie i popytać znajomych, ale przydatny jest też kalkulator kredytów samochodowych oraz rankingi. Oba narzędzia pozwolą znaleźć najlepszą ofertę w zależności od potrzeb i możliwości finansowych.

Porównaj oferty, sprawdź formalności i udogodnienia

Zanim sięgniesz po kredyt samochodowy, przeanalizuj wybrane oferty kilku banków – np. kredyt samochodowy Santander. Zwróć uwagę na koszty, opcje finansowania, okres spłaty, ew. wysokość wpłaty własnej, możliwość załatwienia formalności przez Internet. Wybrane banki akceptują różne źródła dochodu, co ma znaczenie dla wielu osób szukających atrakcyjnego kredytu na samochód, jeśli czerpią dochody z niestandardowych źródeł – na przykład zagranicznych lub od wielu podmiotów. Wybrane osoby zwracają z kolei uwagę na możliwość skorzystania z dodatkowych ubezpieczeń.

Tani kredyt nie będzie problemem dla domowego budżetu. Brak dodatkowego obciążenia dla portfela to ważny argument przemawiający za wyborem tej formy finansowania zamiast zakupu za gotówkę. Korzystając z rankingów i kalkulatora, można uniknąć zbędnych kosztów dodatkowych, a nawet otrzymać różne przywileje, np. zwrot części wydatków na paliwo.