Majorka – które miejsca warto zwiedzić?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Hiszpania od lat zalicza się do najbardziej popularnych kierunków wśród polskich turystów. Jak wiadomo ojczyzna Picassa, to nie tylko kontynent ale i wyspy. Wyspy niewielkich rozmiarów, lecz o wielkich wakacyjnych możliwościach.

O miano najsłynniejszego hiszpańskiego archipelagu od wielu lat rywalizują Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Dziś przyjrzymy się atrakcjom największej wyspy pierwszego z nich, Majorki. Wyspa zajmuję powierzchnię 3600 km2 i jest zamieszkana przez około 800 tys. mieszkańców. Mimo, że do Krety czy Korsyki rozmiarem jej daleko, to już turystycznie nie może mieć żadnych kompleksów względem swoich konkurentek z Grecji i Francji.

Mówiąc Majorka myślimy o gorących pięknych plażach. Ten trop jest w stu procentach słuszny. Wyspa słynie z fantastycznych plaż. Najbardziej znane to Cala Formentor, Cala Murta i Es Trenc, szczególnie warto wybrać się na tą ostatnią. Oprócz swej długości – kilka kilometrów – zachwyci nas białym piaskiem i niepowtarzalną turkusową wodą, całość dopełnią pobliskie pinie. Po plażowaniu, miłośnicy zarówno pieszych i samochodowych wycieczek na łono natury, koniecznie powinni odwiedzić półwysep Formentor, którego ukoronowaniem jest latarnia morska zbudowana w XIX wieku. Po drodze do celu napotkamy wiele zapierających dech w piersiach widoków, a podążając pieszo odwiedzimy dzikie, malownicze zatoczki.

Kolejną z atrakcji jaką zafundowała turystom natura na Majorce są jaskinie. Coves des Hams i Coves del Darc, to dwa niezwykłych rozmiarów kompleksy jaskiń. W swych wnętrzach skrywają one oprócz potężnych stalaktytów i stalagmitów podwodne jeziora. To jednak nie wszystko pomysłowi Hiszpanie, postanowili w jaskiniową scenerię wzbogacić o pokazy świetlno-muzyczne, które oglądane w tak wyjątkowym miejscu, wywierają niezwykle wrażenie. Skoro o wodzie – tej na plaży i w jaskiniach – mowa, nie sposób pominąć Palma Aquarium. To jeden z największych kompleksów tego typu w Europie. Wizyta w nim, pozwoli nam odkryć faunę i florę Morza Śródziemnego oraz wszystkich trzech oceanów. Na moment przenieść się do amazońskiej dżungli czy podziwiać zza szyby wielkie okazy groźnych rekinów. W stolicy wyspy poza wspomnianym akwarium czaka masa niezwykłych zabytków. Tutejsze kamienice i wąskie, urokliwe uliczki są charakterystyczne dla zabudowy śródziemnomorskiej. Palma de Mallorca to ważny port nad którym góruje ogromna, gotycka katedra La Seu i pałac Almudaina. Budowa katedry rozpoczęła się w XIII wieku i trwała ponad 400 lat. W jej najbliższej okolicy znajduje się park palmowy oraz liczne rzeźby, których wyjątkowe połączenie tworzy niepowtarzalną atmosferę.

Choć klimat w tym miejscu jest zupełnie odmienny od naszego, na wyspie nie brakuje polskiego akcentu. Wszystko za sprawą Fryderyka Chopina. Nasz wybitny kompozytor na przełomie lat 1838, 1839 przebywał wraz z George Sand w klasztorze kartuzów w małym miasteczku Valldemossa – oddalonym zaledwie kilkanaście kilometrów od stolicy wyspy. Od dziś w klasztorze można oglądać pamiątki po znanej polsko-francuskiej parze oraz posłuchać muzyki Chopina. Poza klasztorem, Valldemossa to małe klimatyczne miasteczko – przyklejone do zbocza gór – z wąskimi uliczkami, masą kawiarni i restauracji.

To tylko wybrane z atrakcji, które czekają turystów odwiedzających wyspę. Jeżeli chcesz zobaczyć na własne oczy ten niezwykły zakątek Europy lub po prostu odpocząć w komfortowych warunkach, ciesząc się słońcem, wybierz wakacje na Majorce z oferty ITAKA.